Endoskopia to już u nas codzienność, a usuwanie zalegających ciał obcych przy pomocy endoskopu wykonuje się u nas bardzo często. Jednak pierwszy raz usunęliśmy tak cenny przedmiot.

Dori, 2-letnia suczka rasy cocker-spaniel angielski, trafiła do naszej kliniki na endoskopowe usunięcie zalegającego ciała obcego w żołądku. W wywiadzie wskazano połknięcie monety. Pacjentkę poddano sedacji, następnie wykonano badanie rtg, w którym potwierdzono obecność ciała obcego cieniującego w żołądku.

[video width="402" height="292" mp4="https://www.klinikadlazwierzat.pl/wp-content/uploads/2022/05/klinika-teodorowscy-przypadki-kliniczne-dori-endoskopia.mp4"][/video]

zdjęcie RTG przedstawiające monetę w żołądku psa

Powyżej zamieściliśmy zdjęcie RTG przed endoskopią

Przystąpiono do badania endoskopowego — usunięto zalegające ciało obce — moneta o nominale 1 zł. Następnie wykonano kontrolne rtg, na którym nie uwidoczniono innych cieniujących ciał obcych zalegających na terenie przewodu pokarmowego. Samopoczucie ogólne pacjentki po wybudzeniu było bardzo dobre, energiczna, domagała się uwagi. Pacjentkę wypisano do domu, a właścicielom przekazano usunięte ciało obce.

Poniżej zamieszczamy zdjęcie RTG po wykonanym zabiegu endoskopii.

zdjęcie RTG psa po zabiegu endoskopii