Anestezjologia psów i kotów ➡️ znieczulenie ogólne u zwierząt | Klinika Weterynaryjna Teodorowscy

Anestezjologia weterynaryjna - znieczulenie ogólne psów i kotów

Klinika Teodorowscy to miejsce, w którym od ponad 30 lat zajmujemy się chorymi zwierzętami. Nasi czworonożni pacjenci są leczeni w dwóch placówkach: Szpitalu w Orzeszu praz Klinice Weterynaryjnej w Mikołowie.

W naszej pracy stawiamy na pierwszym miejscu dobro naszych pacjentów. Zespół lekarzy stale poszerza swoją wiedzę, aby jak najlepiej pomóc trafiającym do nas zwierzętom.

Wykonujemy zaawansowane zabiegi z zakresu ortopedii zwierząt oraz chirurgii. Pacjenci mogą skorzystać z kilkunastu rodzajów rehabilitacji, wykonujemy również diagnostykę obrazową przy pomocy nowoczesnej aparatury medycznej.

Nasi klienci cenią nas za kompleksowe podejście do zwierząt, profesjonalizm, pasję i zaangażowanie.

Twoje zwierzę wymaga zabiegu z zakresu chirurgii lub ortopedii? Oddaj je w ręce profesjonalistów.

Skontaktuj się z naszą kliniką telefonicznie lub osobiście.

Ogólne informacje o znieczuleniu ogólnym zwierząt

Znieczulenie ogólne jest kontrolowanym, odwracalnym oraz całkowitym zniesieniem bólu, świadomości i odruchów obronnych u znieczulonego pacjenta. Elementami znieczulenia ogólnego są: zniesienie świadomości (hypnosis), zniesienie bólu (analgesia), zwiotczenie mięśni szkieletowych (relaxatio) oraz zniesienie odruchów (areflexia).

Znieczulenie ogólne składa się z czterech etapów:

  • premedykacji – jej celem jest uspokojenie farmakologiczne ułatwiające unieruchomienie zwierzęcia, założenie dojścia dożylnego, wdrożenie analgezji „z wyprzedzeniem” oraz ograniczenie dawek leków stosowanych w indukcji i podtrzymaniu znieczulenia ogólnego. Najczęściej leki stosowane do premedykacji podaje się drogą domięśniową, ale można również dożylnie.
  • indukcji – procesu rozpoczynającego znieczulenie i ułatwiającego zaintubowanie pacjenta polegające na dożylnym podaniu leków indukujących.
  • kondukcji – polegającej na podawaniu pacjentowi gazów wziewnych lub zastosowaniu anestezji drogą dożylną w celu podtrzymania znieczulenia.
  • wybudzenia – proces ten rozpoczyna się od momentu przerwania podawania środka podtrzymującego znieczulenie ogólne (niekiedy wymaga podania leków znoszących działanie środków znieczulających w celu szybszego wybudzenia pacjenta) oraz obejmuje jego rozintubowanie. Proces ten może trwać kilka godzin, podczas których zwierzę znajduje się pod stałą opieką lekarzy.

Przygotowanie pacjenta – kota lub psa do znieczulenia oraz zabiegu

Zanim zwierzę zostanie zsedowane, a następnie operowane, ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Kluczowa jest wizyta przedoperacyjna. To wtedy lekarz ocenia stan pacjenta przed znieczuleniem, zbiera szczegółowy wywiad, podczas którego ustala przyczynę, z powodu której zwierzę zostało skierowane na zabieg chirurgiczny, informacje o powikłaniach po przebytych wcześniej znieczuleniach, rozpoznanych alergiach, lekach przyjmowanych na stałe, historię szczepień oraz odrobaczeń. Zanim lekarz zakwalifikuje zwierzę do znieczulenia, wykonuje u niego pełne badanie kliniczne – obserwuje wówczas zachowanie zwierzęcia, sposób poruszania się, ocenia stan świadomości i czucia bólu, sposób oddychania, obrys jamy brzusznej.

Po zebraniu tych informacji lekarz weterynarii klasyfikuje zwierzę do odpowiedniej kategorii w skali ASA, czyli klasyfikacji anestezjologicznej oceniającej ryzyko operacyjne związane z wystąpieniem poważnych powikłań lub zgonu pacjenta w czasie znieczulenia lub po nim. Skala ASA składa się z pięciu kategorii:

  • ASA I – pacjent zdrowy bez żadnych obciążeń,
  • ASA II – pacjent z łagodnym schorzeniem układowym,
  • ASA III – pacjent ze średnio zaawansowanym schorzeniem układowym,
  • ASA IV – pacjent z ciężkim schorzeniem układowym,
  • ASA V – pacjent konający, którego szanse na przeżycie bez zabiegu chirurgicznego lub interwencji są minimalne,
  • ASA E (emergency) – operacja ze wskazań nagłych. Tę kategorię przypisuje się po numerze klasyfikacji, aby zaznaczyć nagłe wskazanie do zabiegu.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania zwierzęcia do znieczulenia oraz zabiegu jest wykonanie badań krwi. Zaleca się, aby wykonać je na około 7 dni przed zabiegiem. Zazwyczaj są to: morfologia, próby nerkowe i próby wątrobowe. Dodatkowo, po sugestii lekarza anestezjologa, mogą zostać zlecone badania gazometrii krwi wraz z elektrolitami oraz czynnikami krzepnięcia.

Jeśli podczas badania fizykalnego lekarz weterynarii wykryje nieprawidłowości w układzie krążenia, może zlecić wykonanie RTG klatki piersiowej, badanie EKG oraz badanie echokardiograficzne serca.

Konsultacja, podczas której zostaną wykonane badania kardiologiczne powinna być przeprowadzona u zwierząt starszych, u których podczas badania klinicznego stwierdzona została nieprawidłowość osłuchowa nad sercem oraz u pacjentów ras predysponowanych do chorób kardiologicznych, czyli: dobermanów, bokserów, Cavalier King Charles Spanieli, golden retriverów, main coonów, ragdolli, kotów norweskich leśnych oraz kotów brytyjskich krótkowłosych.

Postępowanie dzień przez zabiegiem oraz w dniu zabiegu

Do znieczulenia ogólnego zwierzę należy odpowiednio przygotować. Bardzo istotna jest głodówka. Pacjent nie może być karmiony od 8 do nawet 18 godzin przed planowanym zabiegiem. Jeśli zwierzę ma być poddane badaniu endoskopowemu żołądka, głodówka może trwać nawet dobę. Na dwie godziny przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego nie należy dopuścić do możliwości pobierania wody. Działania te mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia wymiotów oraz zachłyśnięcia się w trakcie znieczulenia oraz w okresie pooperacyjnym.

W dniu znieczulenia należy podać zwierzęciu leki, które przyjmuje na stałe. Jest to istotne szczególnie w przypadku leków kardiologicznych oraz syntetycznych hormonów tarczycy. Warto jednak ustalić z lekarzem weterynarii, które z przyjmowanych leków oraz o jakiej porze należy podać zwierzęciu.

Opieka nad zwierzęciem po znieczuleniu

Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych czworonożnych pacjentów, nigdy nie spieszymy się z ich wydawaniem właścicielom z uwagi na szereg powikłań, które mogą wystąpić. Do domu wydajemy zwierzęta, które są już w pełni wybudzone. Przy wydawaniu pacjenta lekarz informuje właścicieli o przebiegu operacji i daje dalsze zalecenia. Dodatkowo właściciele są informowani przez lekarza o możliwości zmienionego zachowania zwierzęcia, które może występować w ciągu kilku kolejnych godzin po zabiegu. Lekarz weterynarii przekaże również, które zachowania są normalne, a które mogą zaniepokoić.

Pies nie powinien otrzymywać pokarmu oraz wody do momentu całkowitego zaniku działania środków znieczulających. Najlepiej jest podać je następnego dnia po operacji.

Aby zabezpieczyć ranę przed wylizywaniem i utrudnianiem gojenia, zwierzę otrzyma ubranko lub kołnierz ochronny.

Najczęściej właściciele są zapraszani na wizytę kontrolną operowanego psa lub kota na następny dzień w celu ustalenia stanu klinicznego pacjenta oraz wyglądu rany pooperacyjnej.

Anestezjologia – koszt usługi

Na cenę znieczulenia ogólnego składa się kilka czynników: opłacenie pracy lekarza anestezjologa monitorującego funkcje życiowe zwierzęcia, koszt leków zależny m.in. od wagi pacjenta, koszty użytkowania sprzętu.

Aby poznać szacunkową cenę prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z recepcją Kliniki Teodorowscy.

Dlaczego warto wybrać naszą klinikę

Klinika Teodorowscy to miejsce wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę diagnostyczną. Pracujący tu lekarze stale podnoszą swoje kwalifikacje, aby zapewnić pacjentom jak najlepsze leczenie. Dbamy o to, aby zwierzęta otrzymały u nas najlepszą opiekę i jak najszybciej wróciły do zdrowia.

Nasza kadra

Nasz personel to zespół posiadający duże doświadczenie w leczeniu zwierząt. Mając na uwadze zdrowie naszych pacjentów, stale podnosimy nasze kwalifikacje zawodowe. Zależy nam na najwyższej jakości oferowanych usług.

Opinie naszych klientów korzystających ze znieczulenia ogólnego zwierząt w Klinice Teodorowscy

Klienci Kliniki Teodorowscy doceniają nasz zespół za profesjonalne i szybkie działanie, empatię oraz fachową pomoc. Świadczyć o tym mogą następujące opinie: „Bardzo pomocni, szczerze zainteresowani zwierzakiem i tym jak się czuje. Od razu wiadomo, ze jest się w dobrych rękach.”, „Pierwszy raz trafiłam tam z moim pieskiem, uzyskaliśmy fachową pomoc i wiem , że w razie potrzeby będę korzystać z pomocy tej przychodni.”

Anestezjologia weterynaryjna - obszar świadczenia usług

Pszczyna, Jaworzno, Knurów, Gliwice, Tychy, Rybnik, Żory, Bielsko-Biała, Bieruń, Oświęcim, Czechowice-Dziedzice, Katowice, Skoczów, Imielin, Kęty, Mysłowice, Lędziny, Ruda Śląska, Rydułtowy, Wodzisław Śląski to tylko kilka przykładowych miejscowości, z których przyjeżdżają do nas nasi pacjenci. Leczymy zwierzęta z całej Polski oraz z zagranicy.

Znieczulenie ogólne zwierząt – najczęściej zadawane pytania

Ile czasu trwa operacja?

Wszystko zależy od tego, jaka operacja będzie wykonywana. Zabieg endoskopowy będzie trwał krócej, niż endoprotezowanie biodra. Orientacyjny czas operacji jest podawany podczas wizyty przedoperacyjnej.

Mój ośmioletni bokser będzie miał operację w znieczuleniu ogólnym. Czy musimy wykonać badania kardiologiczne?

O wskazaniu do badań kardiologicznych zawsze decyduje prowadzący lekarz weterynarii, jednak ze względu na wiek oraz predyspozycję rasy do chorób kardiologicznych, przeprowadzenie takich badań najprawdopodobniej będzie konieczne.

Anestezjologia
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds