Zerwanie więzadła krzyżowego to jedno z najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych u zwierząt. Więzadło krzyżowe przednie zapobiega przemieszczaniu się kości piszczelowej. Jego zerwanie sprawia, że piszczel przemieszcza się. Zwierzę odczuwa ból utrudniający poruszanie się. Do zerwania więzadła kolanowego u psa dochodzi najczęściej na skutek nadwyrężenia lub zwyrodnienia więzadeł.

Nasza klinika zatrudnia lekarzy specjalizujących się w ortopedii weterynaryjnej, którzy leczą schorzenia ortopedyczne u zwierząt – psów i kotów, m.in. zerwanie więzadła krzyżowego. Dysponujemy odpowiednią aparaturą medyczną niezbędną do przeprowadzenia precyzyjnej i czułej diagnozy oraz ewentualnego wykonania zabiegu chirurgicznego.


Podejrzewasz zerwanie więzadła krzyżowego u swojego psa lub kota? Objawy obejmują także obrzęk w okolicy stawu. Jeśli go zauważysz, zgłoś się do naszego lekarza weterynarii na badanie przedmiotowe:

 

Budowa stawu kolanowego

Żeby dobrze zrozumieć problem urazów w obrębie kolana, należy najpierw poznać, jak bardzo skomplikowana jest budowa stawu kolanowego u psów i kotów. Staw kolanowy jest stawem złożonym, na który składają się stawy: udowo-piszczelowy i udowo-rzepkowy. Na potrzeby dzisiejszego tekstu skupimy się na stawie udowo-piszczelowym. Staw ten znajduje się pomiędzy kłykciami kości udowej, a końcem bliższym kości piszczelowej. Głównymi ruchami w obrębie stawu są zginanie i prostowanie, jednak dzięki obecności łąkotek możliwe są też ograniczone ruchy rotacyjne. Na budowę stawu udowo-rzepkowego składa się torebka stawowa, jej błona włóknista i pokaźny zestaw więzadeł, w tym interesujące nas dzisiaj więzadło krzyżowe przednie i tylne oraz łąkotki. Zerwanie łąkotki bardzo często towarzyszą zerwaniu więzadła krzyżowego.

Przyczyny zerwania więzadła krzyżowego u psa

Zerwanie więzadła możemy zaobserwować u psów w każdym wieku bez względu na rasę. Występuje ono bardzo często jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia z degeneracją więzadła.

Często obserwujemy je u młodych, aktywnych psów, szczególnie większych ras. Do innych przyczyn należy nieprawidłowa budowa (tylne kończyny w pozycji prostej) lub immunozależne artropatie.

Zerwanie więzadła u kota spotykane jest stosunkowo rzadko.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zerwaniu więzadła krzyżowego u psów, zapoznaj się z naszym artykułem na blogu.

Objawy zerwanego więzadła krzyżowego

Jeśli mamy do czynienia z bardzo mocno zdegenerowanym więzadłem, to u psa nagle pojawia się kulawizna. Zazwyczaj psy poruszają się wtedy na trzech łapach, nie podpierając kończyny o podłoże. Często można zauważyć również trudności w trakcie siadania (wysuwanie chorej łapy na bok) i wstawania. Dolegliwości pogarszają się po wzmożonym wysiłku fizycznym lub wręcz przeciwnie — po przerwaniu dłuższego odpoczynku. Zdarza się, że pies chcąc oszczędzić sobie bólu siada na podwyższonych miejscach (schody czy niskie siedziska).

Początkowe objawy zerwanego więzadła krzyżowego u psa związane z kulawizną mogą ustąpić w ciągu kilku miesięcy, ale w tym czasie więzadło wciąż ulega degeneracji, a schorzenie pogłębia się. W zaawansowanym stadium ból i kulawizna towarzyszą zwierzakowi praktycznie cały czas. Warto więc zareagować odpowiednio szybko, ponieważ poprawa samopoczucia psa we wczesnym stadium uszkodzenia, może okazać się pozorna.

Diagnoza zerwania więzadła krzyżowego u psa

Podczas badania kolana pies cierpiący na zerwanie więzadła krzyżowego może czuć niepokój i stres, co powoduje napięcie ciała. Aby je wyeliminować stosuje się znieczulenie ogólne albo głębokie uspokojenie farmakologiczne. To z kolei utrudnia wyczucie chwiejności chorego kolana. Lekarz podczas badania zazwyczaj wyczuwa obrzęk stawu w okolicy ścięgna rzepki, nierzadko obserwuje też zanik muskulatury w udzie. Może również usłyszeć niepokojący trzeszczący dźwięk podczas zginania chorego kolana.

Stabilność kolana bada się w kilku pozycjach — kiedy kolano jest wyprostowane, zgięte do 90 stopni oraz zgięte w naturalnym kącie w pozycji stojącej. U psów dorosłych wynik testu będzie negatywny, jeśli lekarz odnotuje więcej niż 2 mm odchylenia od prawidłowego ruchu. Z kolei u psów młodszych nieprawidłowe będzie przesunięcie powyżej 5 mm.

Badanie obrazowe

Dzięki radiogramom możemy wykluczyć inne przyczyny kulawizny u psa. Badanie rentgenowskie może zobrazować utratę tłuszczu podrzepkowego oraz rozciągnięcie doogonowej torebki stawu.

Ocenę stanu więzadła krzyżowego umożliwia również rezonans magnetyczny. Dzięki artroskopii możemy uwidocznić złogi włóknika, miejsca zerwania więzadła, a także zaobserwować zmiany jego zabarwienia.

 

Zerwane więzadło krzyżowe doczaszkowe, uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z jej oddzieleniem - badanie MRI wykonane w Klinice Teodorowscy.

Leczenie zachowawcze zerwanego więzadła krzyżowego u psa

Po wykonaniu powyższych badań lekarz może stwierdzić, czy jest to zerwanie więzadła krzyżowego tylnego u psa. Leczenie możemy podzielić na leczenie farmakologiczne i leczenie chirurgiczne.

Leczenie konserwatywne jest najskuteczniejsze w przypadku mniejszych psów, o masie ciała poniżej 10 kg. Po jego zastosowaniu wiele lżejszych psów odzyskuje sprawność kończyny. Bardzo często jednak, w wyniku odciążenia kiedyś chorej kończyny, może pojawić się osłabienie lub zerwanie więzadła nogi zdrowej — ponowne zerwanie więzadła krzyżowego u psa. Obustronne zerwanie więzadła jest dużo trudniejsze do wyleczenia, niż leczenie jednostronnego uszkodzenia.

Leczenie chirurgiczne zerwanego więzadła krzyżowego u psa

Oprócz zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i odpoczynku, w przypadku występowania zerwania więzadła krzyżowego u psa wskazane jest dodatkowo leczenie chirurgiczne. Podczas postępowania chirurgicznego można zastosować różne techniki rekonstrukcyjne:

  • Osteotomia kątowa (TPLO) — metoda, która zmienia kąt nachylenia stawu. Poprzez aktywne związanie stawu możemy poprawić mechanikę kolana. Metoda ta sprawdza się w przypadku całkowitego lub częściowego zerwania u psów większych, bardziej dynamicznych. Polega na stabilizacji stawu poprzez umieszczenie w nim tytanowej płytki. Jest to idealna metoda w przypadku psów, u których trudniej zastosować rehabilitację.
  • Technika wysunięcia guzowatości piszczeli (TTA) — metoda, która polega na ustawieniu więzadła rzepki w pozycji prostopadłej do sił ścinających w kolanie.
  • Osteotomia klinowa piszczeli (TWO) — metoda podobna do TPLO, jednak nie naruszająca struktur mięśniowo-więzadłowych.
  • Wewnątrztorebkowa rekonstrukcja
  • Zewnątrztorebkowa rekonstrukcja
  • Technika wysunięcia głowy kości strzałkowej
  • Technika imbrykacji

Rehabilitacja

W Klinice Teodorowscy dysponujemy aparaturą do różnego rodzaju rehabilitacji dla zwierząt. Pomagamy m.in. wrócić do zdrowia zwierzakom, które przeszły operację leczenia zerwanego więzadła. Przy tego typu schorzeniach proponujemy np. magnetoterapię psów i kotów. Polega ona na wykorzystaniu pola magnetycznego. Odpowiednia częstotliwość, kształt impulsu i dawka może pomóc zwierzakowi powrócić do zdrowia. Poza magnetoterapią w naszej placówce stosujemy również zwierzęcą kinezyterapię czynną i bierną.

W trakcie rehabilitacji zerwania więzadła rzepki u psa lub zerwania więzadła krzyżowego przedniego i tylnego, działamy według wypracowanego schematu rehabilitacyjnego tak, aby dostosować odpowiednie czynności do danego etapu. Bierzemy pod uwagę aktualną kondycję zwierzęcia oraz gotowość do podejmowania aktywności fizycznej.

Zerwanie więzadła u kota

Zerwanie więzadła krzyżowego u kota jest spotykane rzadziej niż zerwanie więzadła u psa. Zazwyczaj powstaje ono w wyniku przewlekłej otyłości lub urazu mechanicznego. Proces diagnostyki zerwania więzadła kolanowego u kota przebiega podobnie jak w przypadku psa. Jako metodę stabilizującą staw stosujemy m.in. TPLO i TTA.

Dlaczego warto wybrać naszą Klinikę?

Jako jedna z niewielu lecznic w okolicy wykonujemy zaawansowane operacje stawu kolanowego. Stosujemy metody TPLO, TTA oraz TTA RAPID. Zabieg TPLO wykonuje dr. n. wet. Oliwier Teodorowski, który uzyskał 1. poziom MasterClass z dziedziny ortopedii i WSAVA. Oprócz tego oferujemy również niezawodne metody diagnostyczne. W diagnostyce zerwania więzadła w kolanie u psa wykonujemy artroskopię stawu kolanowego.

Dysponujemy całym wachlarzem nowoczesnego sprzętu, jak np. tomograf komputerowy czy radiograf cyfrowy, które pozwalają nam właściwie zbadać psa oraz zlokalizować miejsce i typ urazu.

Do opieki nad zwierzętami podchodzimy kompleksowo. Poza ortopedią, specjalizujemy się również w neurochirurgii, chirurgii miękkiej, czy rehabilitacji. Na miejscu oferujemy także szpital dla psów i kotów, gdzie zwierzaki, pod naszą stałą opieką, mogą odpocząć i wrócić do zdrowia po zabiegu.

Dodatkowo świadczymy usługi z zakresu dermatologii, stomatologii, pielęgnacji zwierząt (usługi groomerskie). A jeśli będziesz chciał wyjechać na wakacje, możesz spokojnie powierzyć nam swojego pupila z województwa śląskiego i oddać go do naszego hotelu dla zwierząt.

Nasza kadra

Zespołowi Kliniki Teodorowscy przyświeca hasło „lepsze życie zwierząt”. Do każdego pacjenta podchodzimy z zaangażowaniem i profesjonalizmem. Lekarze weterynarii pracujący w naszej klinice dokładają wszelkich starań, aby sprawnie i trafnie zdiagnozować swoich pacjentów, a następnie podjąć skuteczne leczenie.

Zerwanie więzadła krzyżowego u zwierząt – obszar świadczenia usług

Leczymy zwierzęta przywożone do naszej kliniki z wielu miast Polski oraz Śląska, np. Oświęcimia, Rudy Śląskiej, Pszczyny, Lędzin, Bielska-Białej, Bierunia, Czechowic-Dziedzic, Gliwic, Tychów, Imielina, Jaworzna, Kętów, Knurowa, Skoczowa, Mysłowic, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Katowic.

Koszt leczenia zerwania więzadła krzyżowego u psa

Koszt leczenia zerwania więzadła krzyżowego w kolanie u psa jest różny u każdego pacjenta. Przede wszystkim cena zależy od wybranej metody leczenia. Jeśli lekarz zdecyduje, że skuteczne będzie zastosowanie jedynie leczenia zachowawczego, to koszt będzie niższy, niż w przypadku leczenia chirurgicznego. Szacunkowa cena może zostać ustalona dopiero po konsultacjach z lekarzem weterynarii, zebraniu informacji o pacjencie i wstępnej diagnozie. Jeśli zauważyłeś u swojego psa niepokojące objawy przypominające zerwanie więzadła krzyżowego - zapraszamy na konsultację.

Opinie klientów, którzy korzystali z usługi leczenia zerwanego więzadła krzyżowego u psa w naszej klinice

Klienci doceniają naszą pracę, zaangażowanie oraz dbanie o wyposażenie naszej kliniki w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Przykładem może być opinia jednego z klientów: „Lekarze pracujący w Klinice przekładają zdrowie i dobro zwierząt ponad korzyści materialne. Oby więcej takich miejsc. Chciałam serdecznie podziękować w imieniu swoim i naszej małej Neli.”

Zerwane więzadło krzyżowe u psów i kotów – najczęściej zadawane pytania

Nie mam czasu, aby codziennie przywozić mojego psa na rehabilitację. Co zrobić w takim przypadku?

Klinika Teodorowscy oferuje turnusy rehabilitacyjne. Pies może przebywać w hotelu dla zwierząt przez okres rehabilitacji.

Mój pies kulał przez kilka dni, a następnie kulawizna ustąpiła. Czy to znaczy, że uraz minął?

W takim przypadku warto udać się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje przyczynę kulawizny.

 

Bibliografia:

Theresa Welch Fossum, Chirurgia małych zwierząt, tom III, wyd. 1, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2010, ISBN 978-83-7609-054-2