Dysplazja jest chorobą prowadzącą do nieodwracalnych zmian w stawach występującą u psów i kotów, z tym, że z dysplazją u kotów mamy do czynienia znacznie rzadziej. Wyróżniamy dysplazję biodrową oraz dysplazję łokciową.

Istnieją dwie metody leczenia dysplazji u zwierząt: zachowawcze lub chirurgiczne. Zostaną one omówione w dalszej części artykułu.

W Klinice Teodorowscy leczymy dysplazje u psów z województwa śląskiego i innych województw stosując zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne. Nasi specjaliści wykonują zabieg DPO lub endoprotezowanie stawów biodrowych u psa.

Posiadamy nowoczesny sprzęt, a nasi lekarze stale podnoszą swoje kompetencje poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach.

Niepokoi Cię kulawizna, zauważona sztywność stawów lub niechęć do ruchu Twojego czworonoga? Sprawdź, czy nie choruje na dysplazję. Umów się na wizytę już dziś: +48 32 738 40 41.

Przyczyna dysplazji stawu biodrowego u psa

Przyczyn tego schorzenia należy dopatrywać się zarówno w uwarunkowaniach genetycznych, jak i czynnikach środowiskowych. Najczęstszą z przyczyn dysplazji u psów jest przynależność do dużej rasy. Do ras, które są predestynowane do wystąpienia dysplazji należą m.in. owczarek niemiecki, owczarek szkocki, owczarek podhalański, owczarek kaukaski, bernardyn, rottweiler, czy bokser. Pamiętaj o tym, że jeśli posiadasz szczeniaka którejś z większych ras, to nie oznacza to, że jest on skazany na wystąpienie tego schorzenia. Młode psiaki powinny jednak być szczegółowo badane pod tym kątem. Jak wcześnie? Im wcześniej tym lepiej.

Do innych przyczyn dysplazji biodra u psów należą różne czynniki środowiskowe i styl życia zwierzęcia. Jeśli Twój pies ma nadwagę lub otyłość, co sprawia, że w trakcie ruchu jego stawy są bardziej przeciążone niż u zdrowego zwierzaka, to może to doprowadzić właśnie do wystąpienia dysplazji.

Oprócz tego ryzyko wystąpienia dysplazji jest duże u psów, u których obserwujemy szybki wzrost — wtedy stawy nie rozwijają się prawidłowo. Dodatkowo dysplazja może być skutkiem nieprawidłowej diety u psa. Pamiętaj, aby dostarczać swojemu zwierzęciu pokarm odpowiednio zbilansowany, szczególnie o wapń i fosfor. Jeśli nie jesteś pewien jaką karmę wybrać, skonsultuj się ze swoim weterynarzem.

Jak zadbać o prawidłową dietę dla Twojego pupila? Na blogu klinikadlazwierzat.pl znajduje się wpis o żywieniu psów.

Dysplazja u psa – diagnostyka

Rozpoznanie dysplazji u psa ustala się na podstawie wyników badań fizykalnych i badania RTG. W trakcie badań fizykalnych u małych psów ujawnia się ból podczas prostowania, rotacji i odwodzenia kończyny. Można też zauważyć słaby rozwój umięśnienia miednicy i luźność stawu biodrowego. Z kolei starszym psom towarzyszy ból przy prostowaniu stawu oraz ograniczona ruchomość i atrofia mięśni miednicy.

Badania rentgenowskie wykonuje się u pacjenta poddanego znieczuleniu ogólnemu, by zminimalizować jego stres. Wtedy lekarz weterynarii może szybko i sprawnie ułożyć go w odpowiedniej pozycji.

Wykonujemy następujące zdjęcia RTG:

  • projekcja VD,
  • hip extended view – z wyciągnięciem kończyn,
  • frog view – projekcja „na żabę”,
  • distraction view – z dystrakcją,
  • metoda PennHip (University of Pennsylvania Hip Improvement Program),
  • projekcja DLS (dorsolateral subluxation),
  • projekcja DAR (dorsal acetabular rim).

Skuteczne może się też okazać wykonanie artroskopii stawu biodrowego, która pozwala przyjrzeć się chrząstce, więzadłu głowy kości udowej i obrąbku panewki. Ocena artroskopowa pomaga podjąć decyzję o dalszym leczeniu dysplazji stawu biodrowego u psa.

Dopiero obserwacja wyników badania fizykalnego połączona z wynikami RTG i artroskopii, a także z informacjami zebranymi podczas wywiadu lekarskiego, pozwala prawidłowo zdiagnozować dysplazję stawu biodrowego.

Oceny stopnia zaawansowania dysplazji są następujące:

A – Brak oznak dysplazji stawów biodrowych

Głowa kości udowej i panewka są ściśle dopasowane
Kąt określający położenie kości udowej w stosunku do panewki, tzw. kąt Norberga ≥105°

B – Na granicy dysplazji stawów biodrowych

Prawie prawidłowe stawy biodrowe. Głowa kości udowej i panewki są dopasowane, kąt Norberga wynosi ≥105° lub <105°

C – Lekka dysplazja stawów biodrowych

Głowa kości udowej i panewka są niedopasowane. Kąt Norberga >100°,obecne nierówności lub niewielkie oznaki zmian zwyrodnieniowych powierzchni stawowych.

D – Średnia dysplazja stawów biodrowych

Głowa kości udowej i panewka są niedopasowane, istnieje podwichnięcie stawu biodrowego. Kąt Norberga >90°, spłaszczenie krawędzi panewki i/lub oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych

E – Ciężka dysplazja stawów biodrowych

Znaczne zmiany zwyrodnieniowe. Kąt Norberga <90°; spłaszczenie krawędzi panewki, deformacja głowy kości udowej (kształt grzybka, spłaszczenie) lub inne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych.

Wywiad lekarski

Cały proces diagnostyki i leczenia dysplazji stawu biodrowego u psa poprzedza wywiad lekarski. Lekarz w trakcie wywiadu ma za zadanie jak najlepiej poznać sytuację zdrowotną zwierzęcia oraz historię jego leczenia.

Przystępując do wywiadu lekarskiego, zastanów się jakie niepokojące objawy zauważyłeś u swojego pupila i w jakich momentach one najczęściej występują. Upewnij się również, czy Twój zwierzak nie doznał w ostatnim czasie jakiegoś urazu, nie uległ wypadkowi, czy kontuzji. Przygotuj książeczkę zdrowia psa i wszelkie dokumenty na temat dotychczasowego leczenia Twojego zwierzaka.

Leczenie dysplazji stawu biodrowego u psa

Tryb leczenia dysplazji u psów dobieramy ze względu na wiek pacjenta, stopień zaawansowania choroby i wyniki badań. Możliwe jest leczenie konserwatywne i chirurgiczne. Im wcześniej przeprowadzona operacja, tym większa szansa na długotrwałe polepszenie sprawności ruchowej psa. Leczenie konserwatywne sprawdza się u psów młodocianych, gdzie stadium choroby nie jest jeszcze mocno zaawansowane. Leczenie chirurgiczne z kolei zazwyczaj stosujemy w przypadku psów starszych, u których leczenie konserwatywne nie przynosi rezultatów.

Dysplazja stawu biodrowego u psa – operacja

W przypadku kiedy mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym stadium choroby, gdzie wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, wykonujemy operację dysplazji stawu biodrowego u psa. Jednym z zabiegów chirurgicznych wykonywanych w naszej Klinice jest podwójna osteotomia miednicy (DPO), która polega na nacięciu miednicy i dopasowaniu powierzchni stawowych. Po tym zabiegu należy wyprowadzać psa jedynie na smyczy, aż do czasu, kiedy kości się zrosną.

Możliwy również jest zabieg endoprotezowania stawów biodrowych, czyli wymiany stawów biodrowych. Podczas zabiegu usuwana jest zdegenerowana szyjka i głowa kości udowej. W jej miejsce lekarz wprowadza endoprotezę wykonaną ze stopów metali. Tym sposobem uzyskiwany jest sztuczny staw biodrowy (THR).

Po operacji warto zadbać o ograniczenie aktywności fizycznej psa. Warto umożliwić psu pływanie np. w basenie ze względu na to, że nie obciąża ono stawów. Istotne jest również, aby pies po operacji dysplazji stawu biodrowego stosował dietę bogatą w minerały.

Dysplazja stawu biodrowego u psa – rehabilitacja

Leczenie dysplazji stawów biodrowych u psa może być wspomagane zabiegami rehabilitacyjnymi, podczas których możemy wzmocnić okołostawowe struktury, zmniejszając tym samym kulawiznę i dyskomfort zwierzęcia. W naszej Klinice wykonujemy np. hydroterapię z użyciem hydrobieżni. Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie wskazany dla zwierząt z dysplazją biodrową.

Warto wspomnieć o tym, że oprócz leczenia w klinice weterynaryjnej, należy zapewnić psu wsparcie opiekuna. Każdy właściciel psa powinien zadbać o to, by pies w okresie rekonwalescencji jak najwięcej odpoczywał. Należy zapewnić mu spokojny i komfortowy powrót do zdrowia, nawet wtedy, kiedy mogłoby się wydawać, że wygląda na w pełni zdrowego.

Kolejnym ważnym aspektem przy opiece nad zwierzęciem chorym na dysplazję stawu biodrowego jest dbałość o odpowiednie żywienie. Psy chore na dysplazję są zdecydowanie mniej chętne do ruchu niż zdrowe zwierzęta, przez co szybciej przybierają na wadze. Warto więc wykonywać regularne kontrole masy ciała. Aby ograniczyć przyrost masy ciała psa, należy ograniczyć mu ilość przyjmowanych kalorii w pożywieniu. Dieta powinna zawierać karmę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i glikozaminy/chondroitynę. Pupil powinien z kolei zrezygnować z pożywienia z wysoką zawartością tłuszczów i białka.

Cena operacji stawu biodrowego u psa

Cena operacji stawu biodrowego u psa jest zależna od wielu czynników, takich jak np. waga psa, stopień zaawansowania dysplazji, wyniki badań krwi itp. Przybliżona cena zabiegu może być ustalona telefonicznie na podstawie wstępnej rozmowy z lekarzem weterynarii. Ostateczna cena zabiegu ustalana jest podczas konsultacji ortopedycznej i obejmuje zarówno wykonanie samej operacji, jak i przygotowanie pacjenta (badania) i profesjonalną opiekę pooperacyjną.

Leczenie dysplazji stawu biodrowego u psów – obszar świadczenia usług

Odwiedzają nas pacjenci z miast: Lędziny, Bieruń, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Gliwice, Imielin, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Kęty, Katowice, Knurów, Mysłowice, Pszczyna, Oświęcim, Rydułtowy, Ruda Śląska, Rybnik, Skoczów, Tychy, Wodzisław Śląski, Żory.

Dlaczego warto wybrać naszą Klinikę?

Klinika Teodorowscy to placówka, której przyświeca hasło “lepsze życie zwierząt”. Prócz ogromnego serca, które wkładamy w opiekę nad zwierzętami, oferujemy pacjentom specjalistyczną wiedzę i dostęp do najbardziej zaawansowanej aparatury medycznej.

Endoprotezowanie stawu biodrowego (THR) to wysoce zaawansowana metoda leczenia dysplazji bioder u psa. Zabieg polega bowiem na usunięciu prawdziwego stawu biodrowego, a zastąpieniu go sztucznym. To operacja, która ratuje życie pacjenta i sprawia, że znów może cieszyć się swoją sprawną kończyną. Korzystamy z nowoczesnych metod leczenia wszelkich zwyrodnień stawu biodrowego. Właśnie w ten sposób, możemy dać naszym pacjentom lepsze życie.

Jeśli zauważyłeś u Twojego pupila niepokojące objawy, to jak najszybciej umów się na wizytę w naszej Klinice i rozpocznij diagnostykę w kierunku dysplazji. Przy zastosowaniu odpowiednich badań możemy zdiagnozować prawdopodobną dysplazję nawet u pięciomiesięcznego psiaka.

Nasza kadra

Lekarze pracujący w Klinice Teodorowscy podchodzą do każdego pacjenta z profesjonalizmem i zaangażowaniem. W celu jak najbardziej dokładnej diagnozy oraz leczenia zwierzęcia, nasz zespół wciąż zdobywa nową wiedzę i umiejętności uczestnicząc w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Diagnostyka i leczenie dysplazji stawu biodrowego u psów – najczęstsze pytania

Mój pies ma zdiagnozowaną dysplazję stawu biodrowego. Czy operacja jest konieczna?

To zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz wielu innych czynników. Decyzję o rodzaju leczenia podejmie lekarz prowadzący.

Mój pies kuleje od kilku dni. Co mam robić?

Kulawizna może być skutkiem m.in. urazu lub mniej albo bardziej poważnych schorzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza weterynarii. Przeprowadzi on wywiad oraz niezbędne badania, które pozwolą ustalić przyczynę kulawizny.

Ile kosztuje leczenie dysplazji stawu biodrowego u psa?

Koszt leczenia dysplazji stawu biodrowego u psa zależy przede wszystkim od rodzaju leczenia. Inne koszty poniesie właściciel czworonoga, gdy będzie on wymagał endoprotezowania stawu biodrowego, inne w przypadku leczenia konserwatywnego.

Opinie klientów korzystających z naszych usług ortopedycznych

Jesteśmy doceniani przez naszych klientów, którzy zauważają nasze zaangażowanie oraz skuteczne leczenie ich zwierząt. Przykładem może być pozytywny komentarz właściciela jednego z leczonych u nas psów: „Dziękujemy jeszcze raz za uratowanie naszego psiaka, chłopak lubi zjeść coś niejadalnego przez co w niedzielny wieczór pomogliście mu. Za szybką reakcję i pełen profesjonalizm jestem wdzięczna”.

 

Bibliografia:

Theresa Welch Fossum, Chirurgia małych zwierząt, tom III, wyd. 1, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2010, ISBN 978-83-7609-054-2