EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Tomografia rezonansu magnetycznego to jedna z zaawansowanych technik diagnostyki obrazowej, wykonywana w klinice weterynaryjnej. Procedura polega na wykorzystaniu magnetycznych właściwości atomów poprzez zastosowanie silnego pola magnetycznego, fal radiowych i komputera, który przetwarza uzyskane dane w obraz.

W Klinice Teodorowscy w Warszawie przeprowadzamy badania MRI, korzystając z dwóch rezonansów, w tym jednego, który jako pierwsi użytkownicy na świecie mieliśmy okazję zakupić. Ten zaawansowany sprzęt odznacza się wysoką czułością (aż 95%), najwyższą jakością obrazów oraz niezwykłą dokładnością. Dzięki niemu nasi specjaliści są w stanie precyzyjnie zobaczyć cały obraz uszkodzeń i zmian w organizmie pacjenta.

Nasi lekarze specjalizują się w diagnostyce obrazowej, wykorzystując nowoczesny sprzęt. Ich specjalistyczna wiedza jest ciągle pogłębiana, co pozwala im na trafne postawienie diagnozy i zaproponowanie indywidualnego, najlepszego leczenia dla badanego zwierzęcia.

Jeśli otrzymałeś skierowanie na wykonanie tomografii rezonansu magnetycznego dla swojego zwierzęcia, serdecznie zachęcamy do umówienia się na badanie i skorzystania z nowoczesnej aparatury diagnostycznej dostępnej w naszej klinice.

 

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Rezonans magnetyczny dla psa / kota

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (RM/MRI) jest powszechnie stosowaną techniką obrazowania w diagnostyce chorób układu nerwowego. Metoda ta umożliwia dokładne zobrazowanie poszczególnych obszarów mózgu, rdzenia kręgowego oraz innych tkanek miękkich. Badanie RM/MRI jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu różnych schorzeń, takich jak dyskopatie, udary, zapalenia mózgu i rdzenia, nowotwory mózgu i rdzenia, a także choroby neurodegeneracyjne. Dzięki precyzyjnym obrazom uzyskanym za pomocą tej metody, lekarze są w stanie dokładnie ocenić struktury anatomiczne oraz zmiany patologiczne, co jest kluczowe dla postawienia trafnej diagnozy i opracowania planu leczenia.

Tomografia rezonansu magnetycznego – informacje ogólne

Tomografia rezonansu magnetycznego (MRI), zwana również obrazowaniem magnetyczno-rezonansowym, to nowoczesna i nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, umożliwiająca uzyskanie obrazów przekrojów badanych struktur organizmu.

W tej technice aparat wykorzystuje właściwości fizyczne protonu - jądra atomu wodoru, powszechnie występującego w organizmach, jako składnika cząsteczki wody. Protony umieszczone w polu magnetycznym są wytrącane z równowagi i pochłaniają impulsy fal elektromagnetycznych, ulegając polaryzacji. Następnie oddają tę energię, emitując fale o tej samej częstości.

Szybkość emisji, nazywana czasem relaksacji, zależy od składu tkanki, co oznacza, że jest różna dla tłuszczów, wody, białek i innych związków bogatych w wodór. To pozwala uzyskać obrazy, które dokładnie odzwierciedlają stan faktyczny tkanki i narządów. Dzięki programowi komputerowemu sygnały są przypisywane odpowiednim kolorom w skali szarości, tworząc obraz budowy analizowanej części ciała.

Tomografia rezonansu magnetycznego jest unikalną nieinwazyjną metodą, która pozwala na ocenę stanu łąkotek stawowych, chrząstek i więzadeł. W badaniu MRI można również uwidocznić urazy mięśni i może być stosowana do potwierdzenia złamań, szczególnie gdy obraz rentgenowski nie jest jednoznaczny.

 

Wskazania do wykonania obrazowania magnetyczno-rezonansowego u zwierząt

Obrazowanie magnetyczno-rezonansowe (MRI) u psów i kotów jest głównie wykorzystywane do diagnostyki chorób kręgosłupa, chorób mózgu oraz do badania tkanek miękkich brzucha i miednicy.

Badanie MRI często jest stosowane również do badania kolan zwierząt. W celu dokładnych oględzin i identyfikacji problemu, korzystamy z wysokiej jakości rezonansu, który umożliwia zauważenie ewentualnych nieprawidłowości w tym obszarze. Przeprowadzenie takiego badania pozwala na szybką diagnozę i leczenie, które są realizowane przez naszych specjalistów w Klinice. Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego to często spotykany problem u psów i kotów. Jeśli zależy Ci na badaniu ortopedycznym swojego pupila, serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z naszą Kliniką.

 

Przebieg badania rezonansu magnetycznego u zwierząt – kotów i psów

Czas trwania badania MRI u zwierząt nie jest stały i może się wahać od 40 do 90 minut. Należy jednak doliczyć czas niezbędny do znieczulenia zwierzęcia oraz jego wybudzenia. Całkowity czas, po którym pacjent może zostać zabrany przez właścicieli, to około 3-4 godziny od rozpoczęcia procedury. Warto pamiętać o tym, planując badanie dla zwierzęcia.