EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Nagle pojawiająca się kulawizna na tylną kończynę, bolesność przy dotykaniu stawu kolanowego. Opuchlizna i zwiększenie temperatury okolicy kolana, względem otaczających tkanek. Unoszenie kończyny w górze i niechęć do jej obciążania. To wszystkie objawy, które wystąpiły u naszego pacjenta. Szybka diagnoza i zabieg TPLO doprowadziły do sprawności Sisi.

Diagnostyka i leczenie Sisi

Sisi zgłosiła się do naszej kliniki z wymienionymi objawami, które występowały u niej od kilku dni. Wyraźnie wskazywały na schorzenie w obrębie aparatu więzadłowego. Lekarz prowadzący w procesie diagnostycznym zastosował badanie ortopedyczne, polegające na wykonaniu szeregu prób mechanicznych oraz diagnostyki RTG. Wykonano test kompresji piszczeli KMP oraz test szufladowy KMP. Wyniki w obu przypadkach były dodatnie. Zdecydowano o leczeniu operacyjnym. Wykonano zabieg TPLO.

Czym jest zabieg TPLO?

Zabieg TPLO jest jedną z metod operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Uszkodzenie więzadła następuje przeważnie u psów dużych ras przy gwałtownym ruchu. Drugą grupę ryzyka stanowią psy z nadwagą. Są one narażone na uszkodzenia w obrębie ścięgien, z uwagi na zwiększony nacisk, jaki muszą przenosić elementy układu szkieletowego.

Kontrola i okres pozabiegowy

Pierwsza kontrola odbyła się w następny dzień po zabiegu. Z relacji właściciela, lekarz prowadzący dowiedział się, że Sisi nie oszczędzała sił. Już w tak krótkim czasie po leczeniu operacyjnym udało jej się wyjść z domu i spacerować samej po ogrodzie. Zanotowano, że porusza się powoli i jest w stanie delikatnie obciążyć operowaną kończynę.

Kolejna kontrola Sisi odbyła się tydzień po zabiegu, podczas której nagraliśmy kolejny film. Po siedmiu dniach Sisi zaczęła poruszać się swobodnie na operowanej kończynie.

Ostatnią kontrolę przypadku umówiono na okres 1,5 miesiąca po zabiegu. Sisi poruszała się na niej w sposób naturalny i prawidłowy. Wyraźnie obciążała wszystkie kończyny podczas chodu.

Kontrola Sisi dobę po zabiegu:

[video width="1080" height="1280" mp4="https://www.klinikadlazwierzat.pl/wp-content/uploads/2022/05/klinika-teodorowscy-przypadki-kliniczne-sisi-dzien-po-zabiegu.mp4"][/video]

Kontrola Sisi tydzień po zabiegu:

[video width="1482" height="1080" mp4="https://www.klinikadlazwierzat.pl/wp-content/uploads/2022/05/klinika-teodorowscy-przypadki-kliniczne-sisi-tydzien-po-zabiegu.mp4"][/video]