Narząd wzroku pełni istotną rolę w dostarczaniu informacji zwierzętom o zmianach w otaczającym środowisku. Chociaż nie jest to najważniejszy zmysł dla wielu zwierząt (które należą do tzw. "węchowców"), to jednak schorzenia narządu wzroku mogą stanowić poważny problem. Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę domowe często pociera i mruży oczy, ma łzawiące oczy, napotyka na przeszkody, wykazuje mniejsze zainteresowanie spacerami, lub obserwujesz niepokojące zacieki w kącikach oczu, zaczerwienienie lub nadwrażliwość na światło, są to symptomy, które wymagają uwagi. Takie objawy mogą sugerować możliwość występowania schorzeń lub urazów narządu wzroku u zwierzęcia. W przypadku zaobserwowania takich oznak, zaleca się niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Specjalista przeprowadzi szczegółowe badanie i, w razie konieczności, zastosuje odpowiednie leczenie. Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla zdrowia wzroku zwierzęcia i mogą znacznie zwiększyć szanse na jego pełne wyzdrowienie.

Kiedy do okulisty?

Nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu naszych pupili, takie jak potykanie się, wpadanie na przeszkody, objawy strachu, niechęć do wychodzenia na spacery czy nawet agresja wobec domowników, mogą być wynikiem toczących się patologicznych procesów w obrębie narządu wzroku. Również pojawienie się niepokojących wypływów z worków spojówkowych, takich jak wypływ ropny, krwisty, śluzowaty, lub objawy tarcia oka przez zwierzę o różne przedmioty, łapami, wymaga konieczności udania się do specjalistycznej lecznicy na konsultację okulistyczną.

Wczesne i prawidłowe rozpoznanie chorób oczu opiera się na dokładnym i kompletnym badaniu okulistycznym, które pozwala na odpowiednie postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Badanie okulistyczne zwierząt

Podczas badania pacjenta zaczyna się od dokładnych oględzin struktur oka i jego otoczenia, a następnie, w wielu przypadkach, wykonuje się dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak wymazy bakteriologiczne, cytologiczne, hodowle mykologiczne itp.

W celu badania oczu wykorzystuje się różne narzędzia, w tym lupy, paski do testu Schirmera (test łzowy), paski lub krople z fluoresceiną (BioGlo), środki znieczulające powierzchniowo (np. Alcaine), sterylny płyn do płukania oczu oraz tonometr. Dodatkowo, oczy pacjenta są badane przy użyciu lampy szczelinowej, która umożliwia dokładne badanie zewnętrznych struktur oka w powiększeniu. Badanie dna oka jest możliwe po uprzednim podaniu kropli rozszerzających źrenicę i wykonuje się je przy użyciu oftalmoskopu pośredniego lub bezpośredniego.

 

Psi okulista

Specjalista okulista weterynaryjny, to lekarz weterynarii posiadający specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób oczu u psów. Ta wysoko wyspecjalizowana dziedzina weterynarii wymaga dodatkowego szkolenia i zaawansowanej wiedzy z zakresu okulistyki.

Psi okuliści zajmują się szerokim spektrum problemów zdrowotnych związanych z narządem wzroku psów, obejmujących zarówno powszechne schorzenia, jak zaćma, jaskra czy zapalenie spojówek, jak i bardziej złożone przypadłości, np. odwarstwienie siatkówki czy schorzenia genetyczne oczu.

Diagnostyka i leczenie w okulistyce weterynaryjnej obejmuje różnorodne metody, w tym zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne. W przypadku poważniejszych chorób, takich jak zaćma czy jaskra, może być konieczne przeprowadzenie operacji. Wczesna diagnoza oraz właściwe leczenie odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu dalszym powikłaniom i utrzymaniu zdrowia oczu psa.

Właściciele psów powinni być świadomi pierwszych oznak problemów ze wzrokiem u swoich pupili, takich jak zmiana koloru oczu, czerwone oczy, nadmierne łzawienie, mrużenie oczu, zmiany w zachowaniu lub trudności w nawigacji w przestrzeni. Regularne wizyty u weterynarza, są ważne dla monitorowania stanu zdrowia oczu psa i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.

 

Patologiczne zmiany w obrębie narządu wzroku mogą dotyczyć różnych jego części anatomicznych, takich jak:

- Otoczenie oczu,
- Powieki, brzeg powiek, szpara powiekowa – np. zrośnięcie powiek, entropium, ektropium,
- Gałka oczna, jako całość, oczodół – np. nowotwory, ropowica/ropień, ciała obce,
- Widoczne części spojówki i twardówki – np. garbiak, zapalenie nadtwardówki,
- Tęczówka – np. zanik tęczówki, czerniak, szczelina,
- Soczewka – np. zaćma, zmiany położenia, mało soczewkowość,
- Ciało szkliste – np. zwyrodnienie, pasożyty,
- Dno oka – np. postępujący zanik siatkówki, dysplazja siatkówki, odklejenie siatkówki.

Wczesne wykrycie chorób oczu jest kluczowe dla skutecznej terapii, dlatego nie należy bagatelizować żadnych symptomów. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów związanych z narządem wzroku, zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi dokładne badanie i zaleci odpowiednie leczenie.