EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Narząd wzroku pełni istotną rolę w dostarczaniu zwierzętom informacji o ich otoczeniu (chociaż nie jest ich głównym zmysłem, gdyż należą do tzw. węchowców). Problemy ze zdrowiem tego narządu mogą jednak stanowić poważny kłopot. Jeśli zauważysz, że Twój pupil często trzepie lub zaciera oczy, ma załzawione spojrzenie, natrafia na przeszkody, wykazuje mniejsze zainteresowanie spacerami, lub zauważasz niepokojącą wydzielinę z oczu, zaczerwienienie lub nadwrażliwość na światło, powinieneś zwrócić na to uwagę. Te symptomy mogą sugerować schorzenia lub urazy narządu wzroku u Twojego zwierzaka. W takim przypadku zaleca się natychmiastową konsultację z weterynarzem. Profesjonalista przeprowadzi dokładne badania i w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Szybkie wykrycie problemu i interwencja są kluczowe dla zdrowia wzroku zwierzęcia i mogą istotnie zwiększyć szanse na jego pełne wyzdrowienie.

Kiedy do okulisty?

Nawet najdrobniejsze zmiany w zachowaniu naszych pupili, takie jak potykanie się, wpadanie na przeszkody, objawy strachu, niechęć do wychodzenia na spacery czy nawet agresja wobec domowników, mogą być wynikiem patologicznych procesów zachodzących w narządzie wzroku. Jeśli zauważysz niepokojącą wydzielinę z worków spojówkowych, o ropnym, krwistym lub śluzowatym charakterze, lub jeśli zauważysz, że zwierzę tarza się o różne przedmioty lub ociera łapami o oczy, koniecznie należy udać się do specjalistycznej lecznicy celem konsultacji okulistycznej.

Wczesna i trafna diagnoza chorób oczu polega na przeprowadzeniu dokładnego i kompleksowego badania okulistycznego.

 

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Badanie okulistyczne zwierząt

Proces badania pacjenta rozpoczyna się od dokładnych oględzin struktur oka i jego otoczenia, a następnie, w wielu przypadkach, wykonuje się dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak wymazy bakteriologiczne, cytologiczne czy hodowle mykologiczne.

W badaniu oczu wykorzystuje się różnorodne narzędzia, w tym lupy, paski do testu Schirmera (służące do oceny produkcji łez), paski lub krople z fluoresceiną (takie jak BioGlo), środki znieczulające powierzchniowo (jak na przykład Alcaine), sterylny płyn do płukania oczu oraz tonometr. Dodatkowo, do dokładnych oględzin zewnętrznych struktur oka w powiększeniu wykorzystuje się lampę szczelinową. Badanie dna oka możliwe jest po wcześniejszym rozszerzeniu źrenicy za pomocą kropli. Wykonuje się je przy użyciu oftalmoskopu pośredniego lub bezpośredniego.

 

Psi okulista

Lekarz weterynarii specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu u psów to okulista weterynaryjny. Ta wyspecjalizowana dziedzina weterynarii wymaga dodatkowego szkolenia i specjalistycznej wiedzy z zakresu okulistyki. Lekarz ten zajmuje się różnorodnymi problemami wzrokowymi, począwszy od powszechnych schorzeń, takich jak zaćma, jaskra czy zapalenie spojówek, aż po bardziej złożone stany, jak odwarstwienie siatkówki czy schorzenia genetyczne oczu.

Diagnostyka i terapia w dziedzinie okulistyki weterynaryjnej obejmują zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zabiegi chirurgiczne. W przypadku poważniejszych chorób oczu, jak zaćma czy jaskra, często konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wczesna identyfikacja problemów oraz odpowiednie leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia wzroku psa i zapobiegania dalszym powikłaniom.

Właściciele psów powinni być uważni na pierwsze objawy problemów wzrokowych u swoich pupili, takie jak zmiana koloru oczu, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, mrużenie oczu, zmiany w zachowaniu lub trudności w poruszaniu się. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza, w tym również u psiego okulisty, mogą przyczynić się do utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu swojego pupila.

 

Patologiczne zmiany w obrębie narządu wzroku mogą dotyczyć różnych jego części anatomicznych:

1. Otoczenie oczu, w tym powieki, brzeg powiek, szpara powiekowa - mogą wystąpić zrośnięcia powiek, entropium (zawinięcie brzegu powieki do wewnątrz) lub ektropium (odwrócenie brzegu powieki na zewnątrz).

2. Gałka oczna, jako całość, oraz oczodół - mogą być dotknięte różnymi schorzeniami, takimi jak nowotwory, ropowica/ropień czy obecność ciał obcych.

3. Widoczne części spojówki i twardówki - mogą wystąpić takie problemy jak garbiak czy zapalenie nadtwardówki.

4. Tęczówka - mogą wystąpić zaniki tęczówki, czerniaki czy problemy z jej szczeliną.

5. Soczewka - mogą pojawić się zaćma, zmiany położenia lub mało soczewkowość.

6. Ciało szkliste - mogą wystąpić zwyrodnienia czy obecność pasożytów.

7. Dno oka - mogą wystąpić takie problemy jak postępujący zanik siatkówki, dysplazja siatkówki czy odklejenie siatkówki.

Wczesne wykrycie chorób oczu jest kluczowe dla skutecznej terapii, dlatego nie należy bagatelizować żadnych symptomów. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.