Narząd wzroku odgrywa istotną rolę w dostarczaniu zwierzętom informacji o zmianach w otoczeniu. Choć nie jest to ich główny zmysł (są typowymi "węchowcami"), schorzenia oczu mogą poważnie wpłynąć na ich życie. Jeśli dostrzeżesz, że Twoje zwierzę często pociera lub mruży oczy, napotyka na przeszkody lub wykazuje mniejsze zainteresowanie spacerami, ma łzawiące oczy, albo zauważysz niepokojące wycieki w kącikach oczu, zaczerwienienie lub nadwrażliwość na światło, należy zwrócić na nie baczną uwagę. Te symptomy mogą świadczyć o możliwych schorzeniach lub urazach narządu wzroku u zwierzęcia. W przypadku wystąpienia takich objawów, zaleca się natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem. Specjalista przeprowadzi dokładne badania i, jeśli to konieczne, zaleci odpowiednie leczenie. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu zwierzęcia i mogą istotnie zwiększyć szanse na pełne wyzdrowienie.

Kiedy do okulisty?

Nawet subtelne zmiany w zachowaniu naszych zwierząt (takie jak potykanie się, wpadanie na przeszkody, objawy strachu, niechęć do wychodzenia na spacery, a nawet agresja wobec domowników) mogą być wynikiem patologicznych procesów zachodzących w narządzie wzroku. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak wypływy z worków spojówkowych (ropne, krwiste, śluzowate), lub objaw tarcia oka przez zwierzę o różne przedmioty, konieczna jest wizyta w specjalistycznej lecznicy celem konsultacji okulistycznej.

Wczesna i dokładna diagnoza chorób oczu wymaga kompleksowego badania okulistycznego.

 

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Badanie okulistyczne zwierząt

Badanie pacjenta zaczyna się od dokładnych oględzin struktur oka i jego okolic, a następnie, w wielu przypadkach, wykonuje się dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak wymazy bakteriologiczne, cytologiczne czy hodowle mykologiczne.

W badaniu oczu wykorzystuje się różne narzędzia, takie jak lupy, paski do testu Schirmera (służące do pomiaru produkcji łez), paski lub krople z fluoresceiną (do oceny powierzchni oka), środek znieczulający powierzchniowo (np. Alcaine), sterylny płyn do płukania oczu oraz tonometr do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowo, oko poddaje się badaniu przy użyciu lampy szczelinowej, co umożliwia szczegółowe oględziny zewnętrznych struktur oka w powiększeniu. Badanie dna oka jest możliwe po podaniu kropli rozszerzających źrenicę i wykonuje się je za pomocą oftalmoskopu pośredniego lub bezpośredniego.

 

Psi okulista

Specjalista od okulistyki weterynaryjnej, to lekarz weterynarii posiadający specjalizację w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu u psów. Ta wysoko wyspecjalizowana dziedzina weterynarii wymaga dodatkowego szkolenia i specjalistycznej wiedzy z zakresu okulistyki. Psi okuliści zajmują się szerokim spektrum problemów wzrokowych u psów, począwszy od powszechnych schorzeń takich jak zaćma, jaskra czy zapalenie spojówek, aż po bardziej złożone stany, takie jak odwarstwienie siatkówki czy schorzenia genetyczne oczu.

Diagnostyka i leczenie w okulistyce weterynaryjnej mogą obejmować różnorodne metody, w tym zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne. W przypadku poważniejszych chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu psa i zapobiegania ewentualnym dalszym powikłaniom.

Właściciele psów powinni być świadomi pierwszych objawów problemów ze wzrokiem u swoich zwierząt, takich jak zmiana koloru oczu, czerwone oczy, nadmierne łzawienie, mrużenie oczu, zmiany w zachowaniu lub trudności w nawigacji po przestrzeni. Regularne wizyty u weterynarza, w tym kontrolne wizyty u psiego okulisty, są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu psa.

 

Patologiczne zmiany w obrębie narządu wzroku mogą dotyczyć różnych jego części anatomicznych, takich jak:

- Otoczenie oczu, powieki, brzeg powiek, szpara powiekowa – zrośnięcie powiek, entropium, ektropium,
- Gałka oczna, jako całość, oczodół – nowotwory, ropowica/ropień, ciała obce,
- Widoczne części spojówki i twardówki – garbiak, zapalenie nadtwardówki,
- Tęczówka – zanik tęczówki, czerniak, szczelina,
- Soczewka – zaćma, zmiany położenia, mało soczewkowość,
- Ciało szkliste – zwyrodnienie, pasożyty,
- Dno oka – postępujący zanik siatkówki, dysplazja siatkówki, odklejenie siatkówki.

Wczesne wykrycie chorób oczu jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego nie należy bagatelizować żadnych symptomów. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii.