Okulistyka zwierząt, weterynarz okulista Bielsko-Biała

Narząd wzroku u zwierząt pełni istotną rolę w postrzeganiu zmian w otoczeniu, choć nie jest on dla nich priorytetowym zmysłem (należą do tzw. "węchowców"). Niemniej jednak, schorzenia oka mogą stanowić poważny problem zdrowotny. Jeśli zauważysz, że Twój pupil często pociera lub mruży oczy, ma nadmierne łzawienie, natyka się na przeszkody, wykazuje mniejsze zainteresowanie spacerami, lub zauważasz niepokojące zacieki w kącikach oczu, zaczerwienienie lub nadwrażliwość na światło, warto przyjąć to za alarmujące symptomy, które wymagają uwagi. Takie objawy mogą sugerować obecność schorzeń lub urazów oka u zwierzęcia. W przypadku ich zaobserwowania, zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z weterynarzem. Specjalista przeprowadzi dokładne badanie i, jeśli konieczne, zaleci odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie problemu i interwencja są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu zwierzęcia i mogą znacznie zwiększyć szanse na pełne wyzdrowienie.

Kiedy do okulisty?

Nawet subtelne zmiany w zachowaniu naszych pupili, takie jak potykanie się, wpadanie na przeszkody, pojawienie się objawów strachu, niechęć do wychodzenia na spacery, a nawet agresja wobec domowników, mogą być rezultatem rozwijających się patologicznych procesów w obrębie narządu wzroku. Dodatkowo, jeśli zauważymy niepokojące wypływy z worków spojówkowych, takie jak ropny, krwisty, śluzowaty, lub obserwujemy objawy tarcia oka zwierzęcia o różne przedmioty za pomocą łap, konieczna jest wizyta w specjalistycznej lecznicy celem skonsultowania się z okulistą.

Wczesna i precyzyjna diagnoza chorób oczu opiera się na dokładnym i kompleksowym badaniu okulistycznym, które pozwala zidentyfikować ewentualne patologie oraz określić odpowiednie leczenie. W razie obserwacji jakichkolwiek niepokojących objawów, istotne jest natychmiastowe skierowanie zwierzęcia na konsultację okulistyczną w celu prawidłowej oceny stanu zdrowia oczu.

 

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Badanie okulistyczne zwierząt

Badanie pacjenta rozpoczyna się od dokładnych oględzin struktur oka i jego otoczenia, a następnie w wielu przypadkach wykonuje się dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak wymazy bakteriologiczne, cytologiczne czy hodowle mykologiczne.

W trakcie badania oczu wykorzystuje się różne narzędzia i techniki, takie jak lupy, paski do testu Schirmera (test łzowy), paski lub krople z fluoresceiną (np. BioGlo), środki znieczulające powierzchniowo (np. Alcaine), sterylny płyn do płukania oczu oraz tonometr. Dodatkowo, do dokładnych oględzin zewnętrznych struktur oka w powiększeniu używa się lampy szczelinowej. Badanie dna oka jest możliwe po podaniu kropli rozszerzających źrenicę i wykonuje się je za pomocą oftalmoskopu pośredniego lub bezpośredniego.

 

Psi okulista

Psi okulista to specjalista weterynarii, który skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu u psów. Ta wysoko wyspecjalizowana dziedzina wymaga dodatkowego szkolenia i wiedzy z zakresu okulistyki. Psi okuliści zajmują się różnorodnymi problemami wzrokowymi, począwszy od powszechnych schorzeń takich jak zaćma, jaskra i zapalenie spojówek, aż po bardziej złożone stany, takie jak odwarstwienie siatkówki czy schorzenia genetyczne oczu.

Diagnostyka i leczenie w okulistyce weterynaryjnej może obejmować różnorodne metody, w tym leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. W przypadku poważniejszych chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu psa oraz zapobiegania dalszym powikłaniom.

Właściciele psów powinni być świadomi pierwszych oznak problemów ze wzrokiem u swoich pupili, takich jak zmiana koloru oczu, czerwone oczy, nadmierne łzawienie, mrużenie oczu, zmiany w zachowaniu lub trudności w nawigacji po przestrzeni. Regularne wizyty u weterynarza, w tym kontrolne wizyty u psiego okulisty, mogą przyczynić się do zachowania dobrego stanu zdrowia oczu psa.

 

Patologiczne zmiany w narządzie wzroku mogą obejmować różne jego części anatomiczne, w tym:

- Otoczenie oczu, w tym powieki, brzeg powiek oraz szpara powiekowa, gdzie mogą występować takie problemy jak zrośnięcie powiek, entropium czy ektropium.
- Gałka oczna, jako całość, oraz oczodół, gdzie mogą występować nowotwory, ropowica/ropień oraz obecność ciał obcych.
- Widoczne części spojówki i twardówki, gdzie mogą pojawić się garbiak oraz zapalenie nadtwardówki.
- Tęczówka, gdzie mogą wystąpić zanik tęczówki, czerniak oraz problemy ze szczeliną.
- Soczewka, gdzie mogą występować zaćma, zmiany położenia oraz mało soczewkowość.
- Ciało szkliste, gdzie mogą występować zwyrodnienie oraz obecność pasożytów.
- Dno oka, gdzie mogą występować takie problemy jak postępujący zanik siatkówki, dysplazja siatkówki oraz odklejenie siatkówki.

Wczesne wykrycie chorób oczu jest kluczowe dla skutecznej terapii, dlatego nie należy bagatelizować żadnych symptomów. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Okulistyka Bielsko-Biała
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds