Młodzieńcze zespolenie miednicze (Juvenile Pubic Symphysiodesis - JPS) to stosunkowo małoinwazyjny i niedrogi zabieg chirurgiczny u zwierząt ze zdiagnozowaną dysplazją biodrową, która może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo konieczności znacznie bardziej kosztownej interwencji chirurgicznej (takiej jak wymiana stawu biodrowego) w późniejszym życiu. Potencjalnie zmniejszy również rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i kosztowne leczenie objawów związanych z dysplazją, przez całe życie.

Zabieg ten polega na wykorzystaniu elektroskalpela do tworzenia blizn na płytce wzrostowej dna miednicy. Efektem tego jest zatrzymanie rozwoju kości z tej płytki wzrostu, tak że wraz ze wzrostem reszty miednicy, panewki stawu biodrowego obracają się zewnętrznie na głowę kości udowej, aby zapewnić lepsze pokrycie głowy przez panewkę. Operacja powoduje minimalny dyskomfort, a Twojemu pupilowi będzie trzeba lekko ograniczać aktywność przez  około 10 -14 dni po zabiegu. Kontrolne zdjęcia rentgenowskie są wykonywane miesiąc po zabiegu, aby ocenić powodzenie operacji.

Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy zabieg przeprowadza się w wieku 14-16 tygodni, gdy miednica wciąż rośnie i rozwija się. Pomiędzy 16-20 tygodniem życia dobry wynik jest nadal możliwy, ale znacznie zmniejszony w porównaniu do 14-16 tygodni. Psy powyżej 20 tygodnia życia prawdopodobnie nie osiągną pomyślnego wyniku. Aby więc mieć możliwość wykonania tej procedury dla Twojego psa, musimy zdiagnozować dysplazję w wieku 14-16 tygodni. 

Rokowanie po zabiegu chirurgicznym?

U około 85-90% psów widoczna jest poprawa w ułożeniu panewek w stosunku do głów kości udowych, dzięki temu nie wymagają specjalistycznej rewizji chirurgicznej w późniejszym okresie życia, takiej jak wymiana stawu biodrowego (THR) . U niektórych psów w dalszym ciągu rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów biodrowych, ale jest znacznie bardziej prawdopodobne że pojawi się w późniejszym okresie życiu niż bez zabiegu JPS.