Zabieg ostektomii korekcyjnej

To zabieg ortopedyczny wykonywany w przypadku deformacji wzrostowej kości promieniowej lub łokciowej. Genezą zaburzeń wzrostu wyżej wymienionych kości są uszkodzenia powstające w obrębie chrząstki wzrostowej u młodych psów i bardzo rzadko u kotów.

W przypadku uszkodzenia chrząstki wzrostowej jednej z kości podramienia dochodzi do zahamowania jej wzrostu. Jednocześnie cały czas następuje wzrost drugiej kości, co może powodować koślawość stawu nadgarstkowego, niedopasowanie w stawie łokciowym, kulawiznę o różnym stopniu nasilenia, a ostatecznie widoczną deformację kończyny.

Przed zabiegiem zawsze wykonujemy zdjęcia RTG uszkodzonej i zdrowej kończyny, a także dokonujemy dokładnych pomiarów.

Na czym polega zabieg ostektomii korekcyjnej?

Sam zabieg polega na wycięciu fragmentu niewzrastającej kości, a następnie autogenicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej pobranej z okolicy brzusznej w miejscu usuniętego fragmentu kostnego. Dzięki zabiegowi dochodzi do zwolnienia blokady wzrostowej i umożliwienia prawidłowego wzrostu kończyny piersiowej.

Postępowanie pozabiegowe

Po zabiegu konieczne jest utrzymanie pacjenta w opatrunku ochronnym przez okres około 2 tygodni po zabiegu, a także ograniczenie aktywności i comiesięczne badania kontrolne.

Zabieg ostektomii korekcyjnej
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds