Weterynarz ortopeda Włocławek- diagnostyka i leczenie

Zwierzęta zazwyczaj charakteryzują się dużą gibkością oraz imponującą sprawnością fizyczną. Niestety, mogą doświadczyć urazów, wypadków drogowych lub cierpieć z powodu wrodzonych wad układu kostnego. Nasza klinika stara się być wsparciem dla tych potrzebujących zwierząt.

Chirurgia ortopedyczna, znana również jako ortopedia, to dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego u zwierząt. Nasi chirurdzy ortopedzi specjalizują się w różnorodnych zabiegach, obejmujących zarówno terapię chirurgiczną, jak i metody konserwatywne, mające na celu leczenie urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, schorzeń zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów oraz wad wrodzonych.

Nasz zespół chirurgów ortopedycznych współpracuje z innymi wysoko wykwalifikowanymi specjalistami weterynaryjnymi, zapewniając kompleksową opiekę nad naszymi pacjentami. Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu doskonaleniu umiejętności na międzynarodowych szkoleniach oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu medycznego, oferujemy naszym pacjentom opiekę na najwyższym poziomie, obejmującą pełen zakres diagnostyki i leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Ta technika staje się coraz bardziej istotna w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, gdzie znajduje zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i terapii.

Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiąga się podobne efekty terapeutyczne jak przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych, unikając jednak znaczących ran pooperacyjnych. Dzięki temu zwierzęta wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznych operacjach na otwartych stawach. Niemal każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu, obejmując stawy łokciowe, ramiennych, biodrowe, kolanowe, stępowe oraz nadgarstkowe.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różne patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzonej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu zwierzęcia, rehabilitację oraz określić przybliżony czas powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres usług rehabilitacyjnych dla zwierząt, umożliwiając ciągłą kontrolę stanu pacjenta i dostosowanie intensywności ćwiczeń oraz zabiegów w zależności od jego postępów i samopoczucia.

Czas trwania artroskopii

Typowy czas trwania zabiegu mieści się zazwyczaj w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zakończeniu procedury, pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Niemniej jednak, w przypadku konieczności dłuższego monitorowania lub dodatkowej opieki, czas pobytu w szpitalu może zostać wydłużony o kilka kolejnych dni. Ostateczna decyzja dotycząca długości pobytu w szpitalu jest podejmowana indywidualnie przez lekarza prowadzącego, mając na uwadze dobro pacjenta oraz ewentualne potrzeby opieki pooperacyjnej.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów przypominają strukturą kości nóg i ramion u ludzi. Podobnie jak ludzie, psy i koty mogą doznać złamań tych kości w wyniku upadku, zderzenia lub walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i w różnych formach.

Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną z części korowych kości, zachowując oś kończyny i nie powodując przemieszczenia się odłamków kostnych. Złamanie całkowite oznacza rozerwanie obu części korowych kości z pełnym odseparowaniem fragmentów.

Jeśli podejrzewasz złamanie u swojego zwierzaka, kluczowe jest jak najszybsze zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan pupila. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia oraz lokalizacja problemu. Następnie przeprowadza się badanie rentgenowskie, które umożliwia dokładną ocenę uszkodzeń i ustalenie dalszego postępowania, w tym metody stabilizacji złamania. W przypadku wypadku komunikacyjnego konieczna jest także stabilizacja pacjenta i ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych przed rozpoczęciem leczenia złamania.

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice specjalizujemy się głównie w zabiegach ortopedycznych związanych z zwichnięciami oraz złamaniami w obrębie narządu ruchu u zwierząt. Przeprowadzamy skomplikowane zespolenia złamań kości, wykorzystując różnorodne narzędzia i materiały, takie jak płytki kostne, śruby czy gwoździe.

Nasze procedury operacyjne są przeprowadzane z najwyższą starannością, z poszanowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Monitorujemy ciągle funkcje życiowe zwierzęcia, korzystając z wysokiej klasy sprzętu weterynaryjnego renomowanych producentów, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire czy Heine Optotechnik. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom najwyższą jakość opieki podczas zabiegów ortopedycznych.

Ortopedia Włocławek
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds