Weterynarz ortopeda Tychy - diagnostyka i leczenie

Zwierzęta często charakteryzują się dużą ruchliwością i wysoką sprawnością fizyczną. Niestety, czasami mogą doznawać kontuzji, być ofiarami wypadków komunikacyjnych lub cierpieć z powodu wrodzonych nieprawidłowości szkieletowych. W takich sytuacjach nasi lekarze weterynarii z kliniki są gotowi im pomóc i zapewnić odpowiednią opiekę.

Chirurgia ortopedyczna oraz ortopedia stanowią dziedzinę chirurgii zajmującą się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego u zwierząt. Nasi chirurdzy ortopedzi wykorzystują różnorodne metody, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne, do leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

W naszej klinice, chirurdzy ortopedzi są integralną częścią większego zespołu specjalistów weterynaryjnych, który zapewnia naszym pacjentom spersonalizowaną i całodobową opiekę. Nasi specjaliści koncentrują się na profilaktyce, diagnostyce oraz kompleksowym leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki szerokiemu doświadczeniu, stałemu poszerzaniu wiedzy na międzynarodowych kursach oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego wyposażenia, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi. Zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia, stawiamy sobie za cel zapewnienie naszym pacjentom najlepszych możliwych rezultatów.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Ta technika nabiera coraz większego znaczenia w medycynie weterynaryjnej, wykorzystywana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiągamy równie dobre efekty jak przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznych operacjach na otwartych stawach. Niemal każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą występować różnego rodzaju patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, przeprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz określić przybliżoną datę powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice weterynaryjnej oferujemy szeroki zakres rehabilitacji dla zwierząt, co pozwala nam na ciągłą kontrolę stanu pacjenta i dostosowanie intensywności ćwiczeń i terapii do jego aktualnego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu może być różny, mieści się zazwyczaj w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zabiegu pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano, jednak w przypadku decyzji lekarza prowadzącego o konieczności dłuższego monitorowania, pobyt w szpitalu może się wydłużyć o kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Podobnie jak ludzie, psy i koty mogą doznać złamań tych kości z powodu upadku, zderzenia lub podczas walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i na różne sposoby.

W celu ułatwienia planowania terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną część korową kości, przy czym oś kończyny jest zachowana, a odłamki kostne nie przemieszczają się. Natomiast złamanie całkowite wiąże się z przerwaniem obu części korowych kości i zupełnym oddzieleniem odłamków.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil doznał złamania kości, kluczowym elementem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan twojego zwierzaka. Podczas badania klinicznego lekarz oceni stan ogólny zwierzęcia i zlokalizuje źródło problemu. Następnie wykonana zostanie diagnostyka rentgenowska (RTG) pacjenta. Na podstawie oceny radiogramów lekarz będzie mógł ustalić dalsze postępowanie i dobór najlepszej metody stabilizacji złamania.

W przypadku wypadku komunikacyjnego ważne jest również stabilizowanie pacjenta i ocena uszkodzeń narządów wewnętrznych, a dopiero potem stabilizacja złamania.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice weterynaryjnej przeprowadzamy zabiegi ortopedyczne głównie związane z zwichnięciami oraz złamaniami narządu ruchu. Specjalizujemy się w wykonywaniu zespolenia skomplikowanych złamań kości, korzystając z różnych metod, takich jak płytki kostne, śruby, gwoździe.

Nasz zespół dba o właściwe warunki przeprowadzania operacji, kładąc nacisk na najwyższy standard opieki. Bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas priorytetem, dlatego stale monitorujemy jego funkcje życiowe, wykorzystując profesjonalny sprzęt weterynaryjny renomowanych firm, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę i maksymalny komfort podczas zabiegów ortopedycznych.

 

Ortopedia Tychy
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds