EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Dla zwierząt typowa jest wysoka ruchliwość oraz sprawność fizyczna. Niestety, niekiedy doznają one kontuzji, stają się ofiarami wypadków drogowych, lub też cierpią na wrodzone wady szkieletowe. W takich sytuacjach lekarze z naszej kliniki przychodzą z pomocą, aby zapewnić im właściwą opiekę.

Chirurgia ortopedyczna lub ortopedia to specjalizacja medyczna zajmująca się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurdzy ortopedzi wykorzystują zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne, aby leczyć urazy mięśniowo-szkieletowe, choroby kręgosłupa, urazy sportowe, choroby zwyrodnieniowe, infekcje, nowotwory i wady wrodzone.

Nasi chirurdzy ortopedzi są integralną częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej w naszej klinice, zapewniając pacjentom indywidualną i całodobową opiekę. Nasze podejście koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu doskonaleniu wiedzy na międzynarodowych kursach oraz korzystaniu z najnowocześniejszego sprzętu, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Artroskopia to technika, która nabiera coraz większego znaczenia w medycynie weterynaryjnej. Zabieg ten jest stosowany zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Główną zaletą artroskopii jest jej niewielka inwazyjność, co oznacza, że osiągamy równie dobre wyniki jak po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci powracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Prawie każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju wykonywanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, przeprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także określić przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżące monitorowanie stanu pacjenta i dostosowywanie natężenia ćwiczeń i zabiegów w zależności od jego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu mieści się zazwyczaj w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zabiegu pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano, chociaż w przypadku decyzji lekarza prowadzącego o przedłużeniu pobytu, czas ten może się wydłużyć o kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie psów i kotów są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Podobnie jak ludzie, psy i koty mogą doznać złamań tych kości z powodu upadku, zderzenia lub podczas walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i na różne sposoby.

Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamania niecałkowite obejmują tylko jedną z części korowych kości, zachowując oś kończyny bez przemieszczenia odłamków kostnych. Natomiast złamania całkowite charakteryzują się przerwaniem obu części korowych kości wraz z zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil może mieć złamaną kość, podstawowym krokiem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan zwierzaka. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia i lokalizowane jest źródło problemu. Następnie przeprowadza się diagnostykę rentgenowską pacjenta. Na podstawie oceny wykonanych zdjęć RTG możliwe jest ustalenie dalszego postępowania i wybór najlepszej metody stabilizacji złamania.

W przypadku wypadków komunikacyjnych konieczna jest również stabilizacja pacjenta i ocena ewentualnych uszkodzeń narządów wewnętrznych przed stabilizacją złamania spowodowanego urazem.

 

Zabiegi ortopedyczne

Zabiegi ortopedyczne przeprowadzane w naszej klinice koncentrują się głównie na zwichnięciach oraz złamaniach w obrębie narządu ruchu. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, takie jak płytki kostne, śruby, czy gwoździe.

Bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas priorytetem, dlatego podczas operacji dbamy o właściwe warunki oraz stale monitorujemy funkcje życiowe zwierzęcia. Wykorzystujemy profesjonalny sprzęt weterynaryjny dostarczany przez renomowane firmy, takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość opieki ortopedycznej.

k.