Zwierzęta charakteryzuje zazwyczaj duża ruchliwość i wysoka sprawność fizyczna. Niestety, nie są one wolne od kontuzji, wypadków komunikacyjnych czy wrodzonych nieprawidłowości szkieletowych. Na szczęście, lekarze z naszej kliniki są gotowi przyjść z pomocą tym "pechowcom".

Chirurgia ortopedyczna, znana również jako ortopedia, to dziedzina chirurgii zajmująca się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurdzy ortopedzi stosują różnorodne metody, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne, w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

W naszej klinice, chirurdzy ortopedzi są integralną częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej, którzy zapewniają indywidualną i troskliwą opiekę pacjentom przez całą dobę. Nasi specjaliści koncentrują się na profilaktyce, diagnozie i leczeniu różnorodnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu kształceniu na międzynarodowych kursach oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego wyposażenia, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

To technika, która nabiera coraz większego znaczenia w dziedzinie medycyny weterynaryjnej. Zarówno diagnostycznie, jak i terapeutycznie, wykorzystuje się ją z powodzeniem.

Główną zaletą tej metody jest jej niewielka inwazyjność, co oznacza, że osiąga się podobne efekty jak po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym, jednocześnie unikając poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu pacjent powraca do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Prawie każdy staw, taki jak staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy czy nadgarstkowy, jest dostępny do badania artroskopowego.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różnego rodzaju patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz określić przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżąco kontrolować stan pacjenta i dostosowywać intensywność ćwiczeń i zabiegów w zależności od jego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu mieści się zazwyczaj w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Jednakże, jeśli lekarz prowadzący uzna, że konieczne jest przedłużenie pobytu pacjenta, czas ten może zostać wydłużony o kolejne kilka dni. Dążymy do zapewnienia pacjentom jak największego komfortu i bezpieczeństwa, dlatego podejmujemy decyzje o dalszym przebiegu leczenia zgodnie z ich potrzebami i stanem zdrowia.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie psów i kotów są podobne do kości nóg i ramion ludzi. Zdarza się, że psy i koty doznają złamań tych kości w wyniku upadku, zderzenia lub walki z innymi zwierzętami. Złamanie może wystąpić w różnych miejscach i na różne sposoby.

W celu ułatwienia planowania terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamania niecałkowite obejmują tylko jedną z części korowych kości, zachowując jednocześnie oś kończyny i unikając przemieszczenia się odłamków kostnych. Natomiast złamania całkowite obejmują przerwanie obu części korowych kości wraz z całkowitym odseparowaniem powstałych fragmentów.

W przypadku podejrzenia złamania u twojego zwierzaka, ważne jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan zwierzęcia. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia oraz lokalizowane jest źródło problemu. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pozwolą ustalić metodę dalszego postępowania i najlepszą metodę stabilizacji złamania. W przypadku urazu w wyniku wypadku komunikacyjnego konieczna jest stabilizacja pacjenta oraz ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych, a dopiero potem stabilizacja złamania.

 

Zabiegi ortopedyczne

Zabiegi ortopedyczne przeprowadzane w naszej Klinice koncentrują się głównie na zwichnięciach oraz złamaniach w obrębie narządu ruchu. Wykonywane są zespolenia skomplikowanych złamań kości przy użyciu różnych narzędzi, takich jak płytki kostne, śruby i gwoździe.

Dużą uwagę przykładamy do odpowiednich warunków przeprowadzenia operacji oraz bezpieczeństwa pacjenta. Stałe monitorowanie funkcji życiowych zwierzęcia jest zapewnione dzięki wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego renomowanych firm, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire i Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić kompleksową i wysokiej jakości opiekę ortopedyczną naszym pacjentom.