Weterynarz ortopeda Rybnik - diagnostyka i leczenie

Zwierzęta charakteryzują się zazwyczaj dużą ruchliwością i wysoką sprawnością fizyczną. Niestety, czasem mogą doznawać kontuzji, być ofiarami wypadków komunikacyjnych lub cierpieć z powodu wrodzonych nieprawidłowości szkieletowych. W takich sytuacjach nasi lekarze weterynarii z kliniki stają na wysokości zadania, aby zapewnić tym "pechowcom" potrzebną pomoc i opiekę.

Ortopedia lub chirurgia ortopedyczna to specjalizacja chirurgiczna zajmująca się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Nasi chirurdzy ortopedzi są kluczową częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej w naszej klinice, oferując naszym pacjentom kompleksową opiekę przez całą dobę. Skupiamy się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnorodnych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, w tym urazów, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych. Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu kształceniu się na międzynarodowych kursach oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, zapewniamy naszym pacjentom wysokiej jakości opiekę ortopedyczną na każdym etapie, począwszy od diagnostyki aż po leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Artroskopia to technika, która staje się coraz bardziej istotna w medycynie weterynaryjnej. Jest stosowana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Główną zaletą tej procedury jest jej niewielka inwazyjność, co oznacza, że osiągamy takie same efekty jak po tradycyjnej chirurgicznej operacji, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po standardowej operacji na otwartym stawie. Praktycznie każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu, obejmując stawy łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą występować różne patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

Zależnie od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne, a także określić przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżąco monitorować stan pacjenta i dostosowywać intensywność ćwiczeń i zabiegów do jego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu w naszej klinice mieści się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin, w zależności od rodzaju i skomplikowania procedury. Po zakończeniu zabiegu, pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano, o ile lekarz prowadzący uzna to za bezpieczne i odpowiednie. Jednakże istnieje również możliwość przedłużenia pobytu pacjenta w przypadku konieczności dodatkowej obserwacji lub opieki, co może skutkować wydłużeniem pobytu o kolejne kilka dni. Dążymy do zapewnienia optymalnych warunków dla każdego pacjenta, dbając o ich komfort i bezpieczeństwo podczas całego procesu leczenia.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów są podobne do ludzkich kości nóg i ramion. Zwierzęta te, podobnie jak ludzie, mogą doznać złamania tych kości w wyniku różnych przyczyn, takich jak upadek, zderzenie lub walka z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i różnymi sposobami.

W celu ustalenia planu terapeutycznego weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamania niecałkowite obejmują jedynie jedną z części korowych kości, przy zachowanej osi kończyny i braku przemieszczenia odłamów kostnych. Natomiast złamania całkowite charakteryzują się przerwaniem obu części korowych kości wraz z zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil doznał złamania kości, kluczowym krokiem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan zwierzaka. Podczas badania klinicznego lekarz oceni ogólny stan zdrowia zwierzęcia i zlokalizuje źródło problemu. Następnie wykonuje się diagnostykę RTG, która pozwala na dokładne ustalenie charakteru złamania. Na podstawie wyników radiogramów lekarz może zdecydować o dalszym postępowaniu i wybrać najlepszą metodę stabilizacji złamania. W przypadku złamania na skutek wypadku komunikacyjnego, niezbędne jest również sprawdzenie stanu narządów wewnętrznych i stabilizacja pacjenta.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej klinice weterynaryjnej przeprowadzamy zabiegi ortopedyczne, które obejmują głównie zwichnięcia i złamania w obrębie narządu ruchu u zwierząt. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości przy użyciu różnych narzędzi i materiałów, takich jak płytki kostne, śruby oraz gwoździe.

Podczas operacji przykładamy szczególną uwagę do zapewnienia odpowiednich warunków i bezpieczeństwa pacjenta. Monitorujemy jego funkcje życiowe za pomocą profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego dostarczanego przez renomowane firmy, takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire oraz Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom wysoką jakość opieki ortopedycznej.

 

Ortopedia Rybnik
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds