Zwykle zwierzęta charakteryzują się dużą ruchliwością i wysoką sprawnością fizyczną. Niestety, czasami doznają kontuzji, mogą być ofiarami wypadków komunikacyjnych lub cierpieć z powodu wrodzonych nieprawidłowości szkieletowych. Nasza klinika zapewnia pomoc tym "pechowcom" za sprawą doświadczonych lekarzy, którzy specjalizują się w opiece nad zwierzętami w potrzebie.

Chirurgia ortopedyczna, ortopedia, jest gałęzią chirurgii zajmującą się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego u zwierząt. Chirurdzy ortopedzi wykorzystują zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne do leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

Nasi chirurdzy ortopedzi są integralną częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej w naszej klinice, zapewniając naszym pacjentom spersonalizowaną i oddaną całodobową opiekę. Nasza praktyka skupia się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu doskonaleniu się poprzez udział w międzynarodowych kursach oraz dostępowi do najnowocześniejszego wyposażenia, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Artroskopia staje się coraz bardziej istotną techniką w medycynie weterynaryjnej, stosowaną zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Główną zaletą tej techniki jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiągamy równie dobre efekty jak po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Praktycznie każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu – od stawu łokciowego, ramiennego, biodrowego, kolanowego, stępowego po staw nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różne patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz określić przybliżoną datę powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na ciągłą kontrolę stanu pacjentów i dostosowywanie intensywności ćwiczeń i zabiegów w zależności od ich samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu artroskopowego mieści się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zakończeniu procedury pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Niemniej jednak, jeśli lekarz prowadzący zdecyduje o konieczności dalszej obserwacji lub opieki, czas pobytu w szpitalu może zostać wydłużony o kolejne kilka dni, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów są niemal identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Podobnie jak w przypadku ludzi, psy i koty mogą doznać złamań tych kości z powodu upadku, zderzenia lub walki z innymi zwierzętami. Złamanie może wystąpić w różnych miejscach i na różne sposoby.

Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną część korową kości, zachowując oś kończyny bez przemieszczenia się odłamków kostnych. Z kolei złamanie całkowite prowadzi do przerwania obu części korowatych kości wraz z zupełnym odseparowaniem fragmentów.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil doznał złamania kości, kluczowym krokiem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić twojego zwierzaka. Podczas badania klinicznego oceniany jest ogólny stan zwierzęcia i lokalizowane jest źródło problemu. Następnie wykonuje się diagnostykę RTG pacjenta. Na podstawie oceny radiogramów możliwe jest ustalenie metody dalszego postępowania z pacjentem i wybór najlepszej metody stabilizacji złamania. Ważne jest, aby w przypadku wypadku komunikacyjnego najpierw ustabilizować pacjenta i ocenić ewentualne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a dopiero potem zajmować się stabilizacją złamania.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice ortopedycznej głównie zajmujemy się zabiegami dotyczącymi zwichnięć oraz złamań narządu ruchu u zwierząt. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości, korzystając z zaawansowanych technik i materiałów, takich jak płytki kostne, śruby i gwoździe.

Nasze operacje są przeprowadzane z najwyższą starannością, dbając o właściwe warunki i zapewniając bezpieczeństwo pacjenta. Monitorujemy jego funkcje życiowe za pomocą profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego dostarczanego przez renomowane firmy, takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom kompleksową opiekę ortopedyczną na najwyższym poziomie.

.