Zwierzęta często wykazują znaczną gibkość i imponującą kondycję fizyczną. Niestety, mogą doznać urazów, ucierpieć w wypadkach drogowych lub mieć wrodzone wady strukturalne. Nasza klinika stoi na straży, by wesprzeć te nieszczęśliwe przypadki.

Ortopedia, jako dziedzina chirurgii, zajmuje się zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Nasi specjaliści ortopedzi wykorzystują różnorodne metody, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne, aby leczyć urazy, choroby kręgosłupa, kontuzje sportowe, choroby zwyrodnieniowe, infekcje, nowotwory oraz wady wrodzone.

W ramach naszej kliniki, chirurdzy ortopedzi stanowią część zgranego zespołu specjalistów weterynaryjnych, zapewniając naszym pacjentom indywidualną, całodobową opiekę. Ich praktyka koncentruje się na prewencji, diagnostyce i kompleksowym leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu kształceniu na kursach międzynarodowych oraz dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu, możemy zagwarantować naszym pacjentom pełną opiekę ortopedyczną, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i terapię.

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Ta technika nabiera coraz większego znaczenia w obszarze medycyny weterynaryjnej. Jest wykorzystywana zarówno do celów diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiąga się podobne efekty jak w tradycyjnych zabiegach chirurgicznych, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznych operacjach na otwartych stawach. Praktycznie każdy staw nadaje się do artroskopii - od stawu łokciowego, poprzez ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy, aż po nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różne patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzonej artroskopii i jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie aktywności pacjenta, rehabilitację oraz określić przybliżony czas powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżące monitorowanie stanu pacjenta i dostosowywanie intensywności ćwiczeń i zabiegów w zależności od jego postępów i samopoczucia.

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu wynosi od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Pacjent może opuścić szpital tego samego dnia lub następnego dnia rano, jednak jeśli lekarz prowadzący zdecyduje o konieczności przedłużenia pobytu, może on trwać kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów wykazują podobieństwa do kości nóg i ramion u ludzi. Podobnie jak ludzie, także psy i koty mogą doświadczyć złamań tych kości z powodu upadków, zderzeń lub walk z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i w różny sposób.

W celu ułatwienia planowania terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamanie niecałkowite dotyczy jedynie jednej części korowej kości, zachowując integralność osi kończyny bez przemieszczenia się odłamków kostnych. Złamanie całkowite oznacza przerwanie obu części korowej kości z zupełnym oddzieleniem powstałych fragmentów.

Jeśli podejrzewasz złamanie kości u swojego pupila, ważne jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, gdzie lekarz może ocenić stan zwierzaka. Podczas badania klinicznego ocenia się ogólny stan zwierzęcia i lokalizuje się źródło problemu. Następnie przeprowadza się diagnostykę rentgenowską, która pozwala na dokładną ocenę uszkodzeń. Na podstawie wyników rentgenowskich lekarz określa dalsze postępowanie i wybiera najlepszą metodę stabilizacji złamania. W przypadku wypadków komunikacyjnych, konieczna jest najpierw stabilizacja pacjenta i ocena uszkodzeń narządów wewnętrznych, a dopiero potem stabilizacja złamania.

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice przeprowadzamy zabiegi ortopedyczne głównie w celu leczenia zwichnięć oraz złamań w obszarze narządu ruchu. Wykorzystujemy zaawansowane techniki, takie jak zespolenia skomplikowanych złamań kości, korzystając z płytek kostnych, śrub, oraz gwoździ.

Bezpieczeństwo pacjenta jest naszym priorytetem, dlatego też zapewniamy staranne warunki przeprowadzania operacji. Monitorujemy funkcje życiowe pacjenta przez cały czas, korzystając z profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego renomowanych firm, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, oraz Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość opieki ortopedycznej.