Zazwyczaj zwierzęta są bardzo ruchliwe i mają imponującą sprawność fizyczną. Niestety, czasem doznają kontuzji, ulegają wypadkom drogowym lub rodzą się z wrodzonymi wadami szkieletowymi. W takich sytuacjach mogą liczyć na wsparcie lekarzy pracujących w naszej klinice weterynaryjnej.

Ortopedia lub chirurgia ortopedyczna zajmuje się zaburzeniami i schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Nasi chirurdzy ortopedzi wykorzystują zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne do leczenia urazów, chorób kręgosłupa, kontuzji sportowych, schorzeń zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

W naszej klinice weterynaryjnej chirurdzy ortopedzi działają w ramach zespołu specjalistów, którzy zapewniają naszym pacjentom spersonalizowaną opiekę o wysokim standardzie, dostępną przez całą dobę. Nasze specjalistyczne podejście koncentruje się na zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu różnorodnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu poszerzaniu wiedzy na międzynarodowych szkoleniach oraz stosowaniu najnowocześniejszych technologii i sprzętu, gwarantujemy kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi. Nasze usługi obejmują szeroki zakres diagnostyki i terapii, zapewniając pacjentom optymalne rezultaty leczenia.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Artroskopia to technika, która zyskuje coraz większe uznanie w medycynie weterynaryjnej, zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Jedną z głównych zalet tej procedury jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiąga się podobne efekty jak przy tradycyjnych operacjach chirurgicznych, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu pacjenci powracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznych operacjach na otwartych stawach. Praktycznie każdy staw może być poddany artroskopii – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różnego rodzaju patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, przeprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz określić przybliżony termin powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice weterynaryjnej oferujemy szeroki zakres rehabilitacji dla zwierząt, co pozwala nam na ciągłą kontrolę stanu pacjenta i dostosowanie intensywności ćwiczeń i terapii do jego aktualnego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu może wynosić od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Pacjent może opuścić szpital tego samego dnia lub następnego dnia rano, jednak w przypadku decyzji lekarza prowadzącego o konieczności dłuższego monitorowania, pobyt w szpitalu może się wydłużyć o kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kończyny psów i kotów posiadają kości długie, które są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzkich. Tak jak ludzie, psy i koty mogą doznać złamań tych kości w wyniku upadku, zderzenia lub walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i w różny sposób.

Weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii, co ułatwia planowanie terapii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną część korową kości, przy czym oś kończyny jest zachowana, a odłamki kostne nie przemieszczają się. Natomiast złamanie całkowite wiąże się z przerwaniem obu części korowych kości i zupełnym oddzieleniem odłamków.

W przypadku podejrzenia złamania u twojego pupila, kluczowe jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, gdzie lekarz będzie mógł ocenić stan zwierzaka. Podczas badania klinicznego lekarz oceni stan ogólny zwierzęcia i zlokalizuje źródło problemu. Kolejnym krokiem w diagnostyce jest wykonanie radiografii pacjenta. Na podstawie tych zdjęć lekarz będzie mógł ustalić dalsze postępowanie i dobór najlepszej metody stabilizacji złamania.

W przypadku wypadków komunikacyjnych, kluczowe jest również stabilizowanie pacjenta i ocena uszkodzeń narządów wewnętrznych, a dopiero potem stabilizacja złamania spowodowanego urazem.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice weterynaryjnej specjalizujemy się głównie w zabiegach ortopedycznych związanych ze zwichnięciami oraz złamaniami narządu ruchu. Wykorzystujemy zaawansowane techniki zespalania skomplikowanych złamań kości, takie jak płytki kostne, śruby i gwoździe.

Naszym priorytetem jest zapewnienie właściwych warunków podczas operacji, aby zagwarantować bezpieczeństwo pacjenta. Stale monitorujemy funkcje życiowe zwierzęcia, korzystając z profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego renomowanych firm, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić najwyższą jakość opieki podczas każdej operacji ortopedycznej.