Weterynarz ortopeda Jaworzno - diagnostyka i leczenie

Zwierzęta charakteryzują się zazwyczaj dużą ruchliwością i wysoką sprawnością fizyczną. Niestety, czasami mogą doznawać kontuzji, być ofiarami wypadków komunikacyjnych lub cierpieć z powodu wrodzonych nieprawidłowości szkieletowych. Nasza klinika jest gotowa pomóc tym „pechowcom”, zapewniając im wysokiej jakości opiekę weterynaryjną i wsparcie lekarskie.

Chirurgia ortopedyczna lub ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurdzy ortopedzi wykorzystują zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne do leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów oraz wad wrodzonych.

W naszej klinice, chirurdzy ortopedzi są integralną częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej, którzy zapewniają naszym pacjentom indywidualną i całodobową opiekę. Nasi specjaliści koncentrują się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu kształceniu się na międzynarodowych kursach oraz dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i terapię.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

To technika, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie weterynaryjnej. Wykorzystuje się ją zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Jej główną zaletą jest niewielka inwazyjność, co oznacza, że osiągamy równie dobre efekty jak po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Niemal każdy staw jest dostępny do badania artroskopowego – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów może wystąpić patologia, na przykład dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz określić przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na ciągłą kontrolę stanu pacjenta i dostosowywanie natężenia ćwiczeń i zabiegów w zależności od jego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu mieści się w zakresie od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Pacjent po operacji może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano, jednak w przypadku decyzji lekarza prowadzącego o konieczności przedłużenia pobytu, czas ten może się wydłużyć o kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie psów i kotów są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Podobnie jak ludzie, psy i koty mogą doznać złamania tych kości z powodu upadku, zderzenia lub podczas walki z innymi zwierzętami. Złamanie kości może wystąpić w wielu miejscach i na różne sposoby.

Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. W przypadku złamań niecałkowitych, obejmujących tylko jedną z części korowych kości, oś kończyny jest zachowana, a nie dochodzi do przemieszczenia się odłamków kostnych. Natomiast w złamaniach całkowitych dochodzi do przerwania obu części korowych kości wraz z zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.

Gdy podejrzewasz, że twój pupil doznał złamania kości, podstawowym krokiem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić twojego zwierzaka. Podczas badania klinicznego oceniany jest ogólny stan zwierzęcia oraz lokalizowane jest źródło problemu. Następnie przeprowadzana jest diagnostyka RTG pacjenta. Na podstawie oceny wykonanych radiogramów możliwe jest ustalenie dalszego postępowania i dobranie najlepszej metody stabilizacji złamania. Ważne jest pamiętanie, że jeśli zwierzę uległo wypadkowi komunikacyjnemu, konieczne jest najpierw ustabilizowanie pacjenta i ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych, a dopiero potem stabilizacja złamania.

 

Zabiegi ortopedyczne

Zabiegi ortopedyczne przeprowadzane w naszej Klinice koncentrują się głównie na zwichnięciach oraz złamaniach w obrębie narządu ruchu u zwierząt. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości, wykorzystując płytki kostne, śruby i gwoździe.

Działając z najwyższą starannością, dbamy o odpowiednie warunki przeprowadzenia operacji oraz bezpieczeństwo pacjenta poprzez stałe monitorowanie jego funkcji życiowych. Wykorzystujemy profesjonalny sprzęt weterynaryjny dostarczany przez renomowane firmy takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, Heine Optotechnik. Dzięki temu zapewniamy wysoki standard opieki podczas zabiegów ortopedycznych dla zwierząt.

 

Ortopedia Jaworzno
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds