EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Zwierzęta zazwyczaj odznaczają się dużą ruchliwością i wysoką sprawnością fizyczną. Niestety, czasami doznają kontuzji, mogą być ofiarami wypadków komunikacyjnych lub cierpieć na wrodzone nieprawidłowości szkieletowe. Nasza klinika oferuje pomoc takim "pechowcom", zapewniając im opiekę medyczną i rehabilitacyjną.

Chirurgia ortopedyczna lub ortopedia to specjalizacja chirurgiczna zajmująca się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurdzy ortopedzi stosują różnorodne metody, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne, w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

W naszej klinice, chirurdzy ortopedzi są integralną częścią zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej, którzy zapewniają naszym pacjentom indywidualną i całodobową opiekę. Nasi specjaliści koncentrują się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, ciągłemu doskonaleniu wiedzy na międzynarodowych kursach oraz korzystaniu z najnowocześniejszego wyposażenia, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami ortopedycznymi, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Ta technika staje się coraz bardziej istotna w medycynie weterynaryjnej. Artroskopia, bo o niej mowa, jest stosowana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Główną zaletą jest jej niewielka inwazyjność, co oznacza, że osiągamy tak samo dobre wyniki jak po tradycyjnej operacji chirurgicznej, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznej operacji na otwartym stawie. Praktycznie każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju wykonywanej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, przeprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także określić przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżące monitorowanie stanu pacjenta i dostosowywanie natężenia ćwiczeń i zabiegów w zależności od jego samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu może zawierać się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po zabiegu pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Jednakże, jeśli lekarz prowadzący podejmie decyzję o przedłużeniu pobytu, czas ten może się wydłużyć o kolejne kilka dni, zapewniając pacjentowi odpowiednią opiekę i monitorowanie pooperacyjne.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie psów i kotów są prawie identyczne z kośćmi nóg i ramion ludzi. Tak jak u ludzi, psy i koty mogą doznać złamań tych kości z powodu upadku, zderzenia lub podczas walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i na różne sposoby.

W celu ułatwienia planowania terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamania niecałkowite obejmują tylko jedną z części korowych kości, zachowując oś kończyny bez przemieszczenia odłamków kostnych. Natomiast złamania całkowite charakteryzują się przerwaniem obu części korowych kości wraz z zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil może mieć złamaną kość, podstawowym krokiem jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan zwierzaka. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia i lokalizowane jest źródło problemu. Następnie przeprowadza się diagnostykę rentgenowską pacjenta. Na podstawie oceny wykonanych zdjęć RTG możliwe jest ustalenie dalszego postępowania i wybór najlepszej metody stabilizacji złamania.

W przypadku wypadków komunikacyjnych konieczna jest również stabilizacja pacjenta i ocena ewentualnych uszkodzeń narządów wewnętrznych przed stabilizacją złamania spowodowanego urazem.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej klinice zabiegi ortopedyczne są głównie skoncentrowane na zwichnięciach oraz złamaniach w obrębie narządu ruchu. Wykonujemy zespolenia skomplikowanych złamań kości, korzystając z różnych technik i materiałów, takich jak płytki kostne, śruby, czy gwoździe.

Naszym priorytetem jest zapewnienie odpowiednich warunków podczas operacji. Dążymy do najwyższej staranności, dbając o bezpieczeństwo pacjenta poprzez ciągłe monitorowanie jego funkcji życiowych. W tym celu korzystamy z profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego dostarczanego przez renomowane firmy, takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire, czy Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zagwarantować naszym pacjentom kompleksową opiekę ortopedyczną na najwyższym poziomie.

.