Ortopedia weterynaryjna, weterynarz ortopeda ➡️ Klinika Weterynaryjna Teodorowscy

Weterynarz ortopeda Elbląg- diagnostyka i leczenie

Zwierzęta z reguły charakteryzują się znaczną gibkością oraz imponującą sprawnością fizyczną. Niestety, mogą być narażone na urazy, wypadki drogowe lub cierpieć z powodu wrodzonych wad układu kostnego. Nasza placówka stara się być wsparciem dla tych potrzebujących zwierząt.

Chirurgia ortopedyczna, znana również jako ortopedia, to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. W naszej klinice specjalizujemy się w kompleksowej opiece nad pacjentami ortopedycznymi, wykorzystując różnorodne metody leczenia, obejmujące zarówno procedury chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Świadczymy usługi z zakresu terapii urazów mięśniowo-szkieletowych, chorób kręgosłupa, kontuzji sportowych, schorzeń zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów oraz wad wrodzonych.

Nasi doświadczeni chirurdzy ortopedzi działają w zespole wysoko wykwalifikowanych specjalistów weterynaryjnych, zapewniając pacjentom opiekę całodobową. Dzięki ich ekspertyzie, stałemu doskonaleniu umiejętności na międzynarodowych szkoleniach oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, możemy zapewnić kompleksową opiekę, obejmującą diagnostykę i leczenie różnorodnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Ta technika odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, gdzie jest stosowana zarówno w diagnostyce, jak i terapii.

Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiąga się podobne efekty terapeutyczne jak przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych, unikając jednak znaczących ran pooperacyjnych. Dzięki temu zwierzęta wracają do zdrowia znacznie szybciej niż po klasycznych operacjach na otwartych stawach. Niemal każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu, obejmując stawy łokciowe, ramiennych, biodrowe, kolanowe, stępowe oraz nadgarstkowe.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różne patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego lub osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju przeprowadzonej artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu zwierzęcia, rehabilitację oraz określić przybliżony czas powrotu do normalnej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres usług rehabilitacyjnych dla zwierząt, umożliwiając ciągłą kontrolę stanu pacjenta i dostosowanie intensywności ćwiczeń oraz zabiegów w zależności od jego postępów i samopoczucia.

Czas trwania artroskopii

Standardowo, zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po jego zakończeniu pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Jednakże, jeśli lekarz prowadzący zdecyduje o potrzebie dłuższego monitorowania, czas pobytu w szpitalu może zostać wydłużony o kilka kolejnych dni. Długość pobytu w szpitalu zależy głównie od rodzaju zabiegu, stanu zdrowia pacjenta oraz ewentualnych powikłań, które mogą wymagać dodatkowej opieki i obserwacji. Wszystkie decyzje dotyczące opieki pooperacyjnej są podejmowane indywidualnie przez lekarza weterynarii, aby zapewnić optymalne warunki rekonwalescencji dla pacjenta.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie u psów i kotów przypominają kości nóg i ramion ludzkich. Tak jak ludzie, psy i koty mogą doświadczyć złamań tych kości w wyniku upadku, zderzenia lub walki z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i w różnych formach.

Aby ułatwić planowanie terapii, weterynarze dzielą złamania na kilka kategorii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną z części korowych kości, zachowując oś kończyny i nie powodując przemieszczenia się odłamków kostnych. Złamanie całkowite oznacza rozerwanie obu części korowych kości z pełnym odseparowaniem fragmentów.

Jeśli podejrzewasz złamanie u swojego zwierzaka, kluczowe jest jak najszybsze zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić stan pupila. Podczas badania klinicznego oceniany jest stan ogólny zwierzęcia oraz lokalizacja problemu. Następnie przeprowadza się badanie rentgenowskie, które umożliwia dokładną ocenę uszkodzeń i ustalenie dalszego postępowania, w tym metody stabilizacji złamania. W przypadku wypadku komunikacyjnego konieczna jest także stabilizacja pacjenta i ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych przed rozpoczęciem leczenia złamania.

Zabiegi ortopedyczne

W naszej Klinice specjalizujemy się głównie w zabiegach ortopedycznych dotyczących zwichnięć oraz złamań w obrębie narządu ruchu u zwierząt. Wykonujemy skomplikowane zespolenia złamań kości, wykorzystując różnorodne narzędzia i materiały, takie jak płytki kostne, śruby czy gwoździe.

Nasze procedury operacyjne są przeprowadzane z najwyższą starannością, przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Monitorujemy ciągle funkcje życiowe zwierzęcia, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu weterynaryjnego renomowanych producentów, takich jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire czy Heine Optotechnik. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom najwyższą jakość opieki podczas zabiegów ortopedycznych.

Ortopedia Elbląg
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds