Zwierzęta charakteryzuje zazwyczaj duża ruchliwość oraz wysoka sprawność fizyczna. Niestety, czasem mogą doświadczyć kontuzji, wypadków komunikacyjnych lub cierpieć na wrodzone nieprawidłowości szkieletowe. Nasza klinika jest gotowa przyjść z pomocą tym "pechowcom" poprzez zapewnienie im profesjonalnej opieki lekarskiej.

Chirurgia ortopedyczna lub ortopedia zajmuje się schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Specjaliści ortopedyczni stosują zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne do leczenia urazów, chorób kręgosłupa, urazów sportowych, chorób zwyrodnieniowych, infekcji, nowotworów i wad wrodzonych.

Nasi chirurdzy ortopedzi są kluczowym elementem zespołu specjalistów opieki weterynaryjnej w naszej klinice. Zapewniają indywidualną i całodobową opiekę naszym pacjentom, koncentrując się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnorodnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki ich dużemu doświadczeniu, wiedzą zdobytą na międzynarodowych kursach oraz dostępowi do najnowocześniejszego wyposażenia, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę ortopedyczną, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i leczenie.

Klinika Teodorowscy w Mikołowie

Artroskopia - diagnostyka i leczenie stawów dla zwierząt

Artroskopia to coraz bardziej ceniona technika w medycynie weterynaryjnej, stosowana zarówno do celów diagnostycznych, jak i terapeutycznych.

Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, co oznacza, że osiągamy równie dobre efekty co po tradycyjnej chirurgii, unikając jednak poważnych ran pooperacyjnych. Dzięki temu nasi pacjenci powracają do zdrowia znacznie szybciej niż po standardowych operacjach na otwartym stawie. Praktycznie każdy staw może być poddany badaniu artroskopowemu – staw łokciowy, ramienny, biodrowy, kolanowy, stępowy oraz nadgarstkowy.

W każdym z tych stawów mogą wystąpić różnego rodzaju patologie, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy osteochondroza rozwarstwiająca (OCD) w stawie barkowym.

W zależności od rodzaju artroskopii oraz jej przebiegu, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu pacjenta, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz przybliżoną datę powrotu do codziennej aktywności fizycznej.

W naszej klinice oferujemy szeroki zakres rehabilitacji zwierząt, co pozwala nam na bieżąco kontrolować stan pacjentów i dostosowywać intensywność ćwiczeń i zabiegów do ich samopoczucia.

 

Czas trwania artroskopii

Czas trwania zabiegu waha się od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin. Po przeprowadzeniu zabiegu, pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia rano. Jednakże, jeśli lekarz prowadzący zdecyduje o przedłużeniu pobytu, pacjent może pozostać w szpitalu przez kolejne kilka dni.

Stabilizacja złamań u zwierząt

Kości długie psów i kotów są podobne do kości nóg i ramion ludzi. Psy i koty, podobnie jak ludzie, mogą złamać kości w wyniku różnych sytuacji, takich jak upadek, zderzenie lub walka z innymi zwierzętami. Złamania mogą wystąpić w różnych miejscach i w różny sposób.

Lekarze weterynarii dzielą złamania na kilka kategorii, aby ułatwić planowanie terapii. Złamanie niecałkowite obejmuje tylko jedną z części korowych kości, z zachowaną osią kończyny i bez przemieszczenia się odłamków kostnych. Natomiast złamanie całkowite wiąże się z przerwaniem obu części korowych kości i zupełnym odseparowaniem powstałych fragmentów.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil doznał złamania kości, kluczowe jest zgłoszenie się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz mógł ocenić zwierzaka. Podczas badania klinicznego lekarz oceni stan ogólny zwierzęcia i zlokalizuje źródło problemu. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest wykonanie badania rentgenowskiego, które pozwoli ustalić metodę dalszego postępowania i wybrać najlepszą metodę stabilizacji złamania. W przypadku wypadku komunikacyjnego konieczne jest najpierw zabezpieczenie pacjenta i ocena uszkodzeń wewnętrznych narządów, a dopiero potem stabilizacja powstałego złamania.

 

Zabiegi ortopedyczne

W naszej klinice weterynaryjnej specjalizujemy się głównie w zabiegach ortopedycznych związanych z zwichnięciami oraz złamaniami w obrębie narządu ruchu u zwierząt. Przeprowadzamy zespolenia skomplikowanych złamań kości, korzystając z różnorodnych narzędzi i technik, w tym płytek kostnych, śrub i gwoździ.

Podczas operacji przywiązujemy dużą wagę do zapewnienia odpowiednich warunków, aby zagwarantować bezpieczeństwo pacjenta. Monitorujemy stale jego funkcje życiowe, korzystając z profesjonalnego sprzętu weterynaryjnego dostarczanego przez renomowane firmy, takie jak Securos Surgical, Cormay, MicroAire czy Heine Optotechnik. Dzięki temu możemy zapewnić wysoką jakość i skuteczność przeprowadzanych procedur ortopedycznych.