Operacja dyskopatii u psa i kota Słupsk 

Klinika Weterynaryjna Teodorowscy to wysoko wyspecjalizowane centrum, które specjalizuje się w świadczeniu usług z zakresu neurochirurgii weterynaryjnej. Nasze główne obszary skupiają się na leczeniu psów dotkniętych porażeniem jamniczym, znanym także jako dyskopatia, co stanowi jedno z najczęstszych schorzeń układu kostno-szkieletowego u tych zwierząt. Kluczowym elementem diagnostycznym jest przeprowadzenie dokładnego badania neurologicznego, które umożliwia precyzyjne określenie stanu zdrowia pacjenta i zidentyfikowanie miejsca urazu.

W zakresie terapii dyskopatii u psów nasza klinika stosuje dwie główne metody: podejście konserwatywne i interwencyjne, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W przypadkach łagodniejszych, zwłaszcza u młodszych i mniejszych psów, preferowane jest podejście konserwatywne, obejmujące ograniczenie aktywności zwierzęcia, stosowanie leków przeciwbólowych oraz suplementacji witamin. Terapia interwencyjna, czyli podejście chirurgiczne, jest zalecana w sytuacjach, gdy istnieją przeciwwskazania do podejścia konserwatywnego lub gdy mamy do czynienia z zaawansowanym uszkodzeniem. W ramach naszych procedur chirurgicznych wykorzystujemy także sterydy i niesteroidowe leki przeciwzapalne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

Na czym polega badanie neurologiczne psa?

Ocena neurologiczna u psa obejmuje szczegółową analizę odruchów oraz reakcji na bodźce bólowe, stanowiąc kluczowy etap w wstępnej diagnozie schorzeń neurologicznych. Do tego badania kieruje się psy, które manifestują trudności w poruszaniu się, wykazują problemy z koordynacją ruchów, lub gdy ich właściciele zauważają nietypowe zachowania, takie jak osłabienie, skurcze mięśni, drgawki itp. W trakcie badania neurologicznego specjalista precyzyjnie obserwuje odruchy zwierzęcia, starając się wykryć wszelkie odstępstwa od normy oraz zlokalizować potencjalne obszary zaburzeń.

Po przeprowadzeniu badania neurologicznego, następnym etapem w diagnozie dyskopatii są dodatkowe metody diagnostyczne. Te procedury pozwalają na uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia kręgosłupa psa. Włączają one różnorodne techniki, takie jak badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa), które umożliwiają dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych. Dodatkowe testy mogą również obejmować badania laboratoryjne, wspomagające kompleksową analizę stanu zdrowia zwierzęcia. Wszystkie te kroki pomagają w opracowaniu precyzyjnej diagnozy i ustaleniu optymalnego planu leczenia dla pacjenta.

Dyskopatia u psów — leczenie

Terapia dyskopatii u psa oraz wybór odpowiedniej metody leczenia zależą od wielu czynników, a kluczową rolę odgrywa ocena stopnia zaawansowania choroby przez lekarza weterynarii. Istotne jest precyzyjne określenie nasilenia objawów klinicznych oraz ustalenie czasu ich trwania. Sposób leczenia będzie zróżnicowany w przypadku pierwszego epizodu choroby, a inny, gdy objawy powracają. W leczeniu dyskopatii u psa istotnym elementem jest także kontrolowanie ruchu zwierzęcia, co często obejmuje unieruchomienie psa (np. w klatce) przez pierwsze tygodnie po operacji. Dodatkowo, przez kilka dni po zabiegu zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ważne jest także wdrożenie rehabilitacji i fizykoterapii, które mogą istotnie przyspieszyć proces rekonwalescencji po zabiegu neurochirurgicznym.

Operacja dyskopatii u psa

Koszt operacji dyskopatii u psa nie jest jednoznacznie ustalony i zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz oceny stanu pacjenta przez lekarza weterynarii. W celu uzyskania przybliżonej wyceny zabiegu, serdecznie zachęcamy do skontaktowania się telefonicznego z naszym ośrodkiem. Ostateczna cena leczenia zostanie ustalona po przeprowadzeniu konsultacji z lekarzem, zebraniu szczegółowego wywiadu oraz przeanalizowaniu wyników badań diagnostycznych. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące procedur, kosztów oraz planu leczenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych pacjenta.

Usunięcie dyskopatii u psa / kota

Najczęstszym powodem konieczności przeprowadzenia operacji kręgosłupa są dyskopatie, czyli przepukliny krążka międzykręgowego. Te schorzenia prowadzą do ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych, generując objawy chorobowe. Celem operacji jest eliminacja tego ucisku, który jest odpowiedzialny za występujące dolegliwości. W zależności od charakteru dyskopatii i jej lokalizacji, chirurg może zdecydować się na wykonanie laminektomii, hemilaminektomii lub zastosowanie techniki "ventral slot". Oprócz dyskopatii, operacje kręgosłupa są również wykonywane z innych przyczyn, takich jak złamania kręgosłupa czy niektóre typy nowotworów.

Czym jest dyskopatia

Dyskopatia to schorzenie układu kostno-szkieletowego, które objawia się bólem, dyskomfortem, a czasem nawet paraliżem. Te symptomy wynikają z ucisku uszkodzonego dysku na rdzeń kręgowy i nerwy. Wczesne oznaki choroby bywają subtelne, ale mogą stopniowo narastać, prowadząc do poważnych uszkodzeń. Szybka reakcja na pojawiające się objawy jest kluczowa, aby zminimalizować dolegliwości bólowe, zatrzymać postęp choroby i uniknąć degradacji kręgosłupa, zwłaszcza w przypadku psów.

Operacja dyskopatii u psa i kota Słupsk
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds