USG dla zwierząt Zabrze - Klinika Teodorowscy

Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Zabrze

Badanie radiologiczne polega na naświetleniu badanego obszaru niewielką ilością promieni rentgenowskich, przy czym pacjent jest starannie ułożony na kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z różnymi metodami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybkie wykrycie ewentualnych zmian. To szczególnie zalecane badanie przy ocenie układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei ultrasonografia (USG) stanowi cenne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną ocenę wielu schorzeń bez konieczności przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur. Obydwie metody stanowią integralną część diagnostyki medycznej, wspierając kompleksową ocenę zdrowia pacjentów.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie stosowana metoda diagnostyczna w weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które dostarcza istotnych informacji na temat zdrowia Twojego psa lub kota.

Podczas badania, urządzenie USG wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych. Te fale są kierowane w stronę ciała zwierzęcia, gdzie odbijają się od różnych tkanek, tworząc echa. Odbite echa są zbierane przez przetwornik i przekształcane w sygnały elektryczne. Komputer w urządzeniu USG analizuje te sygnały i przekształca je w obrazy, które są następnie prezentowane na monitorze. Te obrazy ukazują przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia, umożliwiając wizualizację struktury organów.

To zaawansowane narzędzie diagnostyczne pozwala na precyzyjną ocenę zdrowia zwierząt, nie wymagając jednocześnie inwazyjnych procedur.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

W przypadku pacjentów, którzy wymagają tzw. premedykacji, czyli podania środków rozluźniających lub uspokajających przed badaniem, na przykład RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, ważne jest przestrzeganie określonych procedur przygotowawczych. Konieczna jest przynajmniej 12-godzinna głodówka przed badaniem. Bezpośrednio przed przystąpieniem do badania zaleca się również usunięcie wszelkich cieniujących elementów z ciała pacjenta, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki i inne.

Badanie profilaktyczne, istotne zwłaszcza dla predysponowanych ras, takich jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, newfoundlendy, rottweilery i inne, obejmuje:

1. Badanie stawów biodrowych: przeprowadzane w projekcji brzuszno-grzbietowej w celu oceny ewentualnej dysplazji biodrowej.

2. Badanie stawów łokciowych: w zależności od wymagań związku kynologicznego, wykonywane są 3 do 4 projekcji dla każdego z łokciowych stawów.

Przestrzeganie tych zaleceń i procedur ma kluczowe znaczenie dla skuteczności premedykacji, bezpieczeństwa pacjenta oraz uzyskania dokładnych wyników badania. Badania profilaktyczne są istotne w monitorowaniu zdrowia zwierząt, zwłaszcza tych, które są predysponowane do pewnych schorzeń.

 

USG dla zwierząt Zabrze
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds