Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Wrocław

Procedura radiologiczna obejmuje naświetlenie badanego obszaru niewielką dawką promieni rentgenowskich, przy czym pacjent jest starannie ułożony na specjalnej kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z innymi metodami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybką detekcję ewentualnych zmian. To preferowane badanie w ocenie układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego.

Z kolei ultrasonografia (USG) stanowi cenne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną ocenę wielu schorzeń bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych procedur.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie stosowana metoda diagnostyczna w weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna technika, która dostarcza istotnych informacji o zdrowiu Twojego psa lub kota.

W trakcie badania ultrasonograficznego urządzenie wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych. Te fale są kierowane w kierunku badanego obszaru, gdzie odbijają się od tkanki, tworząc echa. Odbite echa są następnie odebrane przez przetwornik i przekształcane w sygnały elektryczne. Komputer w urządzeniu USG analizuje te sygnały, przekształcając je w obrazy, które są wyświetlane na monitorze. Te obrazy prezentują przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie radiologiczne u pacjentów wymagających tzw. premedykacji (podania środków rozluźniających/uspokajających) przed przeprowadzeniem, na przykład, zdjęć RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, wiąże się z koniecznością przestrzegania co najmniej 12-godzinnej głodówki. Bezwzględnie przed samym badaniem zaleca się także usunięcie z ciała pacjenta wszelkich cieniujących elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki i inne.

Badanie profilaktyczne, szczególnie zalecane dla ras predysponowanych, takich jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, nowofunlandy, rottwielery i inne, obejmuje:

1. Badanie stawów biodrowych w projekcji brzuszno-grzbietowej, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki dysplazji biodrowej.

2. Badanie stawów łokciowych, w zależności od wymagań związku kynologicznego, zawierające od 3 do 4 projekcji każdego ze stawów w celu pełniejszej oceny ich stanu.