Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Kielce

Badanie radiologiczne opiera się na zastosowaniu ograniczonej ilości promieni rentgenowskich do przeprowadzenia prześwietlenia badanego obszaru. Pacjent jest starannie pozycjonowany na kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z różnymi technikami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybkie wykrywanie ewentualnych zmian. To szczególnie preferowane badanie przy ocenie stanu układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei ultrasonografia (USG) stanowi wartościowe narzędzie diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną ocenę wielu schorzeń, eliminując potrzebę przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie wykorzystywana metoda diagnostyczna w dziedzinie weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które dostarcza istotnych informacji na temat zdrowia psa lub kota.

Podczas badania, urządzenie USG wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych. Te fale są skierowane w stronę ciała zwierzęcia i po odbiciu od tkanek, tworzą echa. Przetwornik zbiera te echa, a następnie przekształca je w sygnały elektryczne. Komputer w urządzeniu USG analizuje te sygnały i przekształca je w obrazy, które są następnie prezentowane na monitorze. Te obrazy przedstawiają przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

W przypadku pacjentów, którzy wymagają tzw. premedykacji, czyli podania środków rozluźniających lub uspokajających przed badaniem, na przykład RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, konieczna jest przynajmniej 12-godzinna głodówka. W celu przygotowania do badania, pacjent powinien być pozbawiony wszelkich cieniujących elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki itp.

Badanie profilaktyczne, zwłaszcza u ras predysponowanych, takich jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, newfoundlendy, rottweilery i inne, obejmuje:

Badanie stawów biodrowych - wykonywane w projekcji brzuszno-grzbietowej w celu oceny dysplazji biodrowej.

Badanie stawów łokciowych - w zależności od wymagań związku kynologicznego, przeprowadza się 3 do 4 projekcji dla każdego z łokciowych stawów.

Warto również podkreślić, że przed przystąpieniem do badania pacjenta należy usunąć wszelkie metalowe akcesoria, a głodówka jest istotna ze względu na bezpieczeństwo podczas podawania premedykacji. Cała procedura ma na celu zapewnienie skutecznej diagnostyki przy minimalnym stresie dla pacjenta.

 

USG dla zwierząt Kielce
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds