EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Kielce

Badanie radiologiczne opiera się na zastosowaniu ograniczonej ilości promieni rentgenowskich do przeprowadzenia prześwietlenia badanego obszaru. Pacjent jest starannie pozycjonowany na kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z różnymi technikami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybkie wykrywanie ewentualnych zmian. To szczególnie preferowane badanie przy ocenie stanu układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei ultrasonografia (USG) stanowi wartościowe narzędzie diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną ocenę wielu schorzeń, eliminując potrzebę przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie wykorzystywana metoda diagnostyczna w dziedzinie weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które dostarcza istotnych informacji na temat zdrowia psa lub kota.

Podczas badania, urządzenie USG wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych. Te fale są skierowane w stronę ciała zwierzęcia i po odbiciu od tkanek, tworzą echa. Przetwornik zbiera te echa, a następnie przekształca je w sygnały elektryczne. Komputer w urządzeniu USG analizuje te sygnały i przekształca je w obrazy, które są następnie prezentowane na monitorze. Te obrazy przedstawiają przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

W przypadku pacjentów, którzy wymagają tzw. premedykacji, czyli podania środków rozluźniających lub uspokajających przed badaniem, na przykład RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, konieczna jest przynajmniej 12-godzinna głodówka. W celu przygotowania do badania, pacjent powinien być pozbawiony wszelkich cieniujących elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki itp.

Badanie profilaktyczne, zwłaszcza u ras predysponowanych, takich jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, newfoundlendy, rottweilery i inne, obejmuje:

Badanie stawów biodrowych - wykonywane w projekcji brzuszno-grzbietowej w celu oceny dysplazji biodrowej.

Badanie stawów łokciowych - w zależności od wymagań związku kynologicznego, przeprowadza się 3 do 4 projekcji dla każdego z łokciowych stawów.

Warto również podkreślić, że przed przystąpieniem do badania pacjenta należy usunąć wszelkie metalowe akcesoria, a głodówka jest istotna ze względu na bezpieczeństwo podczas podawania premedykacji. Cała procedura ma na celu zapewnienie skutecznej diagnostyki przy minimalnym stresie dla pacjenta.