Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Katowice

Badanie radiologiczne obejmuje naświetlenie badanego obszaru niewielką ilością promieni rentgenowskich, przy czym pacjent jest starannie ułożony na specjalnej kasecie rentgenowskiej. W połączeniu z innymi metodami obrazowania, badanie rentgenowskie umożliwia szybką detekcję ewentualnych zmian. Jest to zalecane badanie w ocenie układu oddechowego, kostno-stawowego oraz przewodu pokarmowego.

Natomiast ultrasonografia (USG) stanowi cenne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną ocenę wielu schorzeń bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych procedur.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Ultrasonografia to powszechnie stosowana metoda diagnostyczna w weterynarii, umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna procedura, która dostarcza ważnych informacji o stanie zdrowia Twojego psa lub kota.

Podczas badania ultrasonograficznego, urządzenie USG wykorzystuje przetwornik do generowania fal ultradźwiękowych. Te fale są kierowane w kierunku badanego obszaru, gdzie odbijają się od tkanek, tworząc echa. Odbite echa są następnie przechwytywane przez przetwornik i przekształcane w sygnały elektryczne. Komputer w urządzeniu USG analizuje te sygnały, przekształcając je w obrazy, które są wyświetlane na monitorze. Te obrazy prezentują przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia.

 

Jak przygotować się do badania RTG?

Badanie radiologiczne u pacjentów, którzy wymagają tzw. premedykacji (podania środków rozluźniających/uspokajających) przed przeprowadzeniem na przykład zdjęć RTG stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych, wymaga przynajmniej 12-godzinnej głodówki. Dodatkowo, tuż przed samym badaniem zaleca się usunięcie z ciała pacjenta wszelkich cieniujących elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki i inne.

Badanie profilaktyczne, szczególnie zalecane dla ras predysponowanych, takich jak golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, nowofunlandy, rottwielery i inne, obejmuje:

Badanie stawów biodrowych w projekcji brzuszno-grzbietowej, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki ewentualnej dysplazji biodrowej.

Badanie stawów łokciowych, w zależności od wymagań związku kynologicznego, zawierające od 3 do 4 projekcji każdego ze stawów w celu pełniejszej oceny ich stanu.