Badanie ultrasonograficzne - USG dla zwierząt Gdynia 

Badanie ultrasonograficzne bazuje na zastosowaniu fal dźwiękowych do generowania obrazu badanego obszaru, co eliminuje konieczność używania promieniowania rentgenowskiego. Pacjent jest starannie ułożony, a czujnik ultradźwiękowy jest precyzyjnie ukierunkowany w kierunku obszaru poddanego badaniu. Dzięki różnorodnym technikom obrazowania, procedura ta umożliwia szybką identyfikację potencjalnych zmian. Jest to preferowane narzędzie diagnostyczne do oceny układu moczowego, narządu rodnego oraz jamy brzusznej. Badanie ultrasonograficzne nie tylko jest bezpieczne, ale również nieinwazyjne, eliminując konieczność narażania pacjenta na promieniowanie.

Klinika Teodorowscy w Warszawie

USG psa i kota

Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie stosowaną praktyką diagnostyczną w dziedzinie weterynarii, umożliwiając wizualizację wewnętrznych organów zwierząt. Jest to nieinwazyjna procedura, dostarczająca istotnych informacji na temat zdrowia pupila, jednocześnie nie sprawiająca mu bólu.

Podczas przeprowadzania badania, używane jest urządzenie USG z przetwornikiem generującym fale ultradźwiękowe. Te fale są kierowane w stronę ciała zwierzęcia, gdzie odbijają się od tkanek, tworząc echa. Przetwornik odbiera te echa i przekształca je w sygnały elektryczne. Analiza tych sygnałów przez komputer skutkuje generowaniem obrazów, które następnie są prezentowane na monitorze. Te wizualizacje przedstawiają przekrój badanego obszaru ciała zwierzęcia, co pozwala na szczegółową ocenę jego stanu zdrowia.

Jak przygotować się do badania RTG?

W przypadku pacjentów wymagających tzw. premedykacji przed diagnostycznym badaniem, na przykład przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich stawów biodrowych, zatok nosowych, zębów i innych obszarów, istotne jest przestrzeganie co najmniej 12-godzinnej głodówki. Przed samym badaniem konieczne jest usunięcie z ciała pacjenta wszelkich potencjalnie zakłócających elementów, zwłaszcza metalowych, takich jak kolczatki, obroże, szelki i inne.

Badanie profilaktyczne, szczególnie zalecane dla ras predysponowanych, jak na przykład golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, nowofunlandy, rottwielery i inne, obejmuje:

1. **Stawy biodrowe:** Przeprowadzane w celu diagnozowania ewentualnej dysplazji biodrowej, korzystając z projekcji brzuszno-grzbietowej.

2. **Stawy łokciowe:** W zależności od wymagań związku kynologicznego, wykonywane są 3 do 4 projekcje dla każdego z łokciowych stawów.

Należy podkreślić, że zapewnienie odpowiedniego przygotowania pacjenta przed badaniem oraz eliminacja potencjalnych zakłóceń, takich jak metalowe elementy, stanowią kluczowy element osiągnięcia precyzyjnych i skutecznych wyników diagnostycznych.

USG dla zwierząt Gdynia
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds