Najczęściej zadawane pytania ➡️ Klinika Weterynaryjna Teodorowscy

Najczęstsze pytania

1W jakich godzinach mogę przyjechać do Kliniki?
Przychodnia i Szpital Weterynaryjny w Orzeszu pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00. Klinika Weterynaryjna w Mikołowie pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 20:00. W soboty w godzinach 9:00 – 15:00 oraz w niedziele w godzinach 10.00 – 13:00. Wizyty w ramach dyżuru możliwe są przede wszystkim w przypadku zagrożenia życia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem dyżurów nocnych oraz weekendowych.
2Czy konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty?
Tak, wcześniejsze umówienie wizyty jest konieczne. Prosimy jednak mieć na uwadze, że godzina przyjęcia pacjenta może ulec zmianie ze względu na charakter naszej placówki – obowiązuje przede wszystkim triage, czyli pacjenci w stanie zagrożenia życia są przyjmowani poza kolejnością. Dodatkowo mogą wystąpić sytuacje losowe niezależne od Kliniki (np. przedłużające się badanie poprzedniego pacjenta, niespodziewane awarie techniczne).
3Jaki jest cennik usług?
Koszty leczenia podyktowane są procedurami koniecznymi do wykonania w ukierunkowanym, najlepszym dla zwierzęcia leczeniu. Lekarz wybiera i proponuje odpowiednie dla danego przypadku procedury leczenia, jednakże to klient decyduje o ich wykonaniu. Działania te wpływają na powstanie ostatecznej ceny.
4Jak przygotować zwierzę do pobierania krwi?
Należy zadbać o to, aby pies/kot był na czczo od 8 do najlepiej 12 godzin.
5Jak przygotować zwierzę przed planowanym zabiegiem?
Postępowanie zależy od rodzaju zabiegu, jednak zawsze konieczne jest, aby pies był 12 godzin na czczo przed planowanym znieczuleniem. Godzinę przez zabiegiem nie może również pić wody. Tuż przed planowaną procedurą chirurgiczną nie jest również wskazane, aby odrobaczać i szczepić zwierzę.
6Jak przygotować zwierzę do tomografii komputerowej?
Zwierzę powinno być na czczo od 8 godzin, woda nie może być podawana na 2 godziny przed wykonaniem badania. Należy mieć przy sobie wynik uprzednio wykonanych badań krwi – morfologii oraz biochemii. Jeśli zwierzę jest leczone na choroby przewlekłe, należy również pamiętać o tym, aby podać wszystkie stosowane leki (przeciwdrgawkowe, kardiologiczne, konieczne w terapii niedoczynności/nadczynności tarczycy).
7Kiedy zaszczepić mojego psa?
Pierwsze szczepienia szczeniak powinien przyjąć w 5 - 6 tygodniu życia. Jest to zabezpieczenie przeciwko parwowirozie i nosówce. W 8 - 9 tygodniu życia szczenię szczepi się przeciwko nosówce, parwowirozie oraz chorobie Rubartha. Trzecie szczepienie wykonujemy w 12 - 13 tygodniu życia. Szczepionka chroni przed parwowirozą, nosówką, chorobą Rubartha oraz kaszlem kenelowym). Do 30 dni po ukończeniu 3. miesiąca życia szczepimy szczeniaka przeciwko wściekliźnie. Jednakże kalendarz szczepień szczenięcia każdorazowo jest ustalany indywidualnie przez lekarza weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu na temat stanu zdrowia czworonoga z właścicielem oraz dokładnym przeprowadzeniu badania fizykalnego zwierzęcia podczas wizyty w Klinice.
8Kiedy zaszczepić psa na wściekliznę?
Psa należy zaszczepić w terminie do 30 dni po ukończeniu 3. miesiąca życia. Następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. W Polsce psy podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
9Kiedy zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?
Najlepiej zabezpieczać psy przed kleszczami od początku wiosny do późnej jesieni, z racji tego, że kleszcze uaktywniają się w temperaturze 7 stopni Celsjusza. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, aby zabezpieczenie psa przed kleszczami było całoroczne ze względu na coraz łagodniejsze zimy oraz rzadko i krótko występujące ujemne temperatury.
10W jakich przypadkach konieczna jest transfuzja krwi?
Najczęstszymi wskazaniami do transfuzji krwi są m.in.: znaczna utrata krwi (np. podczas wypadku), zabiegi operacyjne, gdy przewidywana jest utrata krwi, ciężka niedokrwistość, czyli anemia wywołująca objawy kliniczne oraz niektóre groźne choroby zakaźne (np. parwowiroza, czy nosówka).
11Mój pies połknął ciało obce. Co zrobić?
W przypadku połknięcia przez psa niepożądanego przedmiotu należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Podczas wizyty i wywiadu określi on sposób postępowania. W najlepszym przypadku zwierzak po podaniu środków prowokujących wymioty, wydali zjedzony przedmiot. Jeśli pozostaje on w żołądku lekarz może zalecić endoskopowe usunięcie ciała obcego w celu uniknięcia przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Jeśli jednak ten sposób okaże się nieskuteczny bądź przedmiot przedostał się już do jelit, wtedy konieczne może być przeprowadzenie laparotomii diagnostycznej, podczas której ciało obce zostanie usunięte z jelit. Może zdarzyć się również, że lekarz zaleci przyjmowanie parafiny w celu ułatwienia wydalenia przedmiotu. Należy jednak pamiętać, że połknięcie ciała obcego jest niebezpieczne dla zwierzęcia i to lekarz decyduje o rodzaju postępowania.
12Jakich produktów spożywczych nie można podawać psu?
Do produktów, których nie można podawać psu należą: kakao, czekolada, kawa, ksylitol czosnek, cebula, szczypiorek, winogrona, rodzynki, orzechy makadania, awokado, pestki owoców, surowe ziemniaki, alkohol.
13Jakich produktów spożywczych nie można podawać kotu?
Do produktów, których nie można podawać kotu należą: cebula, czosnek, szczypiorek, czekolada, winogrona, rodzynki, mleko (dorosłe koty), alkohol, kofeina, surowe jajka, grzyby, fast foody.
14Chcę wyjechać na zagraniczne wakacje z moim psem i kotem. Jakie dokumenty zwierząt muszę mieć przy sobie?
Każde zwierzę podróżujące na terenie UE musi być oznakowane za pomocą mikroczipu lub tatuażu (właściciel zobowiązany jest posiadać przy sobie dowód potwierdzający, że tatuowanie nastąpiło przed dniem 3 lipca 2011 roku.). Na ich podstawie wydawane są paszporty, które bezwzględnie należy mieć przy sobie podczas podróży w celu identyfikacji zwierzęcia. Konieczne jest również posiadanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jednakże, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek warto zapoznać się, czy w kraju, do którego się wybieramy nie obowiązuje dodatkowa profilaktyka przeciw niektórym chorobom lub pasożytom.
Najczęstsze pytania
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds