Sterylizacja suki to zabieg chirurgiczny, który zapobiega rozmnażaniu i przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale jak każda operacja, wiąże się również z pewnym ryzykiem. W tym wpisie omówimy przygotowanie psa do zabiegu, najlepszy wiek do jego przeprowadzenia, czas trwania operacji, koszty oraz przedstawimy tabelę z zaletami i wadami sterylizacji.

Przygotowanie psa do sterylizacji

Przed przystąpieniem do sterylizacji, ważne jest, aby odpowiednio przygotować psa:

 1. Konsultacja z weterynarzem: Zanim zdecydujesz się na zabieg, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz oceni ogólny stan zdrowia Twojego psa i określi, czy jest on gotowy do operacji.

 2. Badania przedoperacyjne: Zwykle przed sterylizacją przeprowadza się podstawowe badania krwi, aby upewnić się, że pies nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo operacji.

 3. Odpowiednia dieta: Na kilka godzin przed zabiegiem pies nie powinien jeść. Zazwyczaj zaleca się zachowanie 8-12 godzin głodówki.

 4. Spokojne otoczenie: Zapewnij psu spokojne miejsce do odpoczynku przed i po zabiegu. Stres może negatywnie wpływać na proces regeneracji.

Najlepszy wiek do zabiegu sterylizacji

Idealny wiek do sterylizacji może różnić się w zależności od rasy, wielkości i ogólnego stanu zdrowia psa, jednak ogólne zalecenia są następujące:

 • Małe i średnie rasy: 6-9 miesięcy: U małych i średnich ras sterylizacja często rekomendowana jest w okresie przed pierwszą cieczką aby zmniejszyć ryzyko nowotworów sutka.

 • Duże rasy: 12-18 miesięcy: U większych ras zaleca się poczekanie, aż pies osiągnie dojrzałość fizyczną, co może zmniejszyć ryzyko problemów związanych ze stawami.

Konsultacja z weterynarzem jest kluczowa, aby określić czy suka jest gotowa do przeprowadzenia zabiegu sterylizacji.

Ile trwa sterylizacja?

Czas trwania operacji: Sterylizacja to stosunkowo szybki zabieg, który zazwyczaj trwa od 45 do 60 minut. Czas ten może się różnić w zależności od wieku, wielkości psa oraz jego stanu zdrowia. Zalecamy przewiezienie zwierzęcia do kliniki w godzinach porannych,a po zakończonym zabiegu kontaktujemy się z właścicielem oraz przekazujemy zalecenia.

Ile kosztuje sterylizacja?

Koszt zabiegu: Koszt sterylizacji suki może się różnić w zależności od wielkości i wagi psa. Średnio, koszt zabiegu waha się od 450 do 1000 złotych. 

Zalety i wady sterylizacji

Poniżej przedstawiamy tabelę z głównymi zaletami i wadami zabiegu sterylizacji:

Zalety sterylizacji

Wady sterylizacji

Zapobieganie rozmnażaniu: Eliminacja ryzyka niechcianych ciąż.

Ryzyko operacji: Jak każda operacja, sterylizacja wiąże się z ryzykiem powikłań.

Zmniejszenie ryzyka nowotworów: Obniżenie ryzyka nowotworów sutka, jajników i macicy.

Zmiany hormonalne: Może wpłynąć na zachowanie psa, np. zwiększona apatia.

Brak cieczki: Brak uciążliwych cieczek, co jest wygodne dla właściciela jak i dla zwierzęcia.

Ryzyko nadwagi: Zmniejszenie poziomu hormonów może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Dłuższe życie: Zmniejszenie ryzyka wielu chorób prowadzi do dłuższego życia psa.

Koszt zabiegu: Sterylizacja wiąże się z kosztem, który może być wysoki.

Zmniejszenie ryzyka infekcji: Zapobieganie zapaleniom macicy, takim jak ropomacicze.

Niezmienność decyzji: Zabieg jest nieodwracalny, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana.

Jak dbać o psa po sterylizacji: Unikanie nadmiernego wysiłku

Sterylizacja to ważny krok w trosce o zdrowie Twojego psa, ale równie istotne jest odpowiednie dbanie o niego po zabiegu. Jednym z kluczowych aspektów rekonwalescencji jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, takiego jak skakanie czy intensywne bieganie, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym przepukliny.

Dlaczego unikanie wysiłku jest ważne?

Po operacji sterylizacji pies potrzebuje czasu na zagojenie się ran i powrót do pełni sił. Intensywny wysiłek fizyczny może zakłócić ten proces na kilka sposobów:

 1. Ryzyko przepukliny: Podczas operacji mięśnie i tkanki są nacinane, aby uzyskać dostęp do narządów wewnętrznych. Skakanie, bieganie lub nagłe ruchy mogą powodować, że rany wewnętrzne nie zagoją się prawidłowo, co prowadzi do powstania przepukliny. Przepuklina to stan, w którym organy wewnętrzne lub ich fragmenty wysuwają się przez osłabione miejsca w mięśniach lub tkankach, co wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

 2. Rozerwanie szwów: Intensywna aktywność może spowodować rozerwanie szwów, co prowadzi do otwarcia rany, zwiększonego ryzyka infekcji i konieczności ponownej interwencji chirurgicznej.

 3. Zwiększenie bólu i dyskomfortu: Aktywność fizyczna zaraz po operacji może zwiększyć ból i dyskomfort, co wydłuża czas rekonwalescencji.

Jak długo ograniczać aktywność?

Standardowy czas rekonwalescencji po sterylizacji wynosi około 10-14 dni. W tym okresie ważne jest, aby ograniczyć aktywność fizyczną psa do minimum. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Unikaj skakania i biegania: Nie pozwalaj psu na skakanie na meble, schody, ani intensywne bieganie.

 2. Krótkie spacery: Wychodź na krótkie, spokojne spacery na smyczy. Unikaj biegania i torów przeszkód.

 3. Strefa odpoczynku: Stwórz spokojne miejsce do odpoczynku, gdzie pies będzie mógł leżeć i relaksować się bez pokusy do skakania czy biegania - jeśli to konieczne, zostawiaj swojego psa w klatce kennelowej na czas swojej nieobecności.

 4. Monitorowanie rany: Regularnie sprawdzaj miejsce operacji, aby upewnić się, że rana goi się prawidłowo i nie ma oznak infekcji.

Co zrobić, jeśli pies skakał lub biegał zaraz po operacji?

Uważnie obserwuj go przez najbliższe dni. Zwróć uwagę na objawy takie jak:

 • Obrzęk w okolicy rany

 • Zaczerwienienie lub wyciek z rany

 • Widoczne wysunięcie tkanki przez ranę

 • Nietypowe zachowanie, takie jak apatia, nadmierny niepokój, trudności w poruszaniu się

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Szybka interwencja może zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Czy warto sterylizować zwierzę?

Sterylizacja suki to ważna decyzja, która może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i praktycznych, ale wymaga również świadomego podejścia i odpowiedniego przygotowania. Przed podjęciem decyzji, skonsultuj się z weterynarzem, aby omówić wszelkie możliwe opcje i wybrać najlepszy czas na zabieg. Zrozumienie zalet i wad sterylizacji pomoże Ci podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję, która wpłynie na zdrowie i jakość życia Twojego psa.