EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Psy, uważane za najlepszych przyjaciół człowieka, często traktowane są przez nas niemalże jak członkowie rodziny. Dotyczy to również sposobu karmienia czworonogów. Co możemy podawać naszemu psu, a czego kategorycznie nie powinien jeść? Jak zareagować, gdy nasz pupil zatruł się, ponieważ zjadł coś, czego nie powinien? O tym wszystkim piszemy w naszym kolejnym artykule w sekcji: porady.

Podejrzewasz zatrucie u swojego psa? Nie czekaj! Przyjedź do naszej kliniki. Jesteśmy dostępni całą dobę, a pacjentów w stanie zagrożenia życia przyjmujemy poza kolejnością.

Żywienie psa

Prawidłowe żywienie psa jest bardzo istotne dla zdrowia naszego pupila. Odpowiednio dobrane pożywienie wpływa na jego witalność, długość życia oraz samopoczucie. Nieodpowiednie żywienie może doprowadzić do niedoborów skutkujących licznymi schorzeniami. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien wgłębić się w temat żywienia swojego pupila, zasięgnąć opinii specjalisty, np. lekarza weterynarii pracującego w naszej klinice i dbać o to, by podawać swojemu psu to, co najlepsze.

Na naszym blogu pojawił się już wpis dotyczący żywienia czworonogów. Zachęcamy do zapoznania się z nim lub odświeżenia wiedzy na ten temat.

W dzisiejszym wpisie chcemy jednak skupić się na produktach, które po spożyciu przez psa mogą mu poważnie zaszkodzić.

Lista produktów, których pies nie może jeść

Istnieje kilkanaście produktów spożywczych, które są niebezpieczne dla psów. Poniżej przedstawiamy listę 14 produktów i pokrótce wyjaśniamy na czym polega ich szkodliwość.

 • Cebula, czosnek i szczypiorek

Warzywa te zawierają triosiarczan sodu powodujący m.in. anemię. Nie ma znaczenia, czy warzywa te będą surowe, gotowane, czy sproszkowane – w każdej postaci są tak samo niebezpieczne. Nawet niewielkie ilości (5-10 g świeżej  cebuli na kilogram masy ciała psa, 5 g czosnku na kilogram masy ciała psa) mogą doprowadzić do poważnego zatrucia.

 • Winogrona, rodzynki

Nie wiadomo, jaka substancja sprawia, że rodzynki i winogrona są niebezpieczne dla psów. Wiadomo jednak, że zjedzenie już 8-12 winogron może spowodować zatrucie. Objawy mogą pojawić się od doby do kilku dni po spożyciu.

 • Pestki owoców

Zawierają substancje, które w organizmie psa przekształcają się w cyjanowodór blokujący oddychanie komórkowe. Zatrucie cyjanowodorem może nastąpić po rozgryzieniu pestek lub zjedzeniu ich pękniętych. Pestki zjedzone w całości są również niebezpieczne, ale z innego powodu – mogą doprowadzić do niedrożności jelit.

 • Orzechy makadamia

W odróżnieniu do orzechów włoskich, laskowych, czy migdałów, które zjedzone przez psa w niewielkich ilościach mogą być zdrową przekąską, orzechy makadamia są toksyczne w każdych ilościach.

 • Ziemniaki

Ziemniaki są niebezpieczne dla psa, podobnie jak dla człowieka, w postaci surowej. Szkodliwa substancja – solanina – gromadzi się głównie w oczkach, zielonej skórce ziemniaka i jego pędach. Zwracajmy więc uwagę na surowe ziemniaki oraz obierki po nich.

Ugotowany tłuczony ziemniak (bez soli lub innych przypraw) jest dla psa bezpieczny.

 • Awokado

Zjedzenie którejkolwiek części awokado (owoców, pestek, liści) jest trujące dla wielu zwierząt, nie tylko psów. Toksyną jest substancja o nazwie persin. Jest ona używana w czasie uprawy tych owoców. Jego zjedzenie może mieć poważne konsekwencje, dlatego zwracajmy na awokado szczególną uwagę.

 • Czekolada i kakao

Zawierają teobrominę trującą dla psa i powodującą problemy z psim sercem. Substancja ta bardzo powoli wydala się z organizmu, równie niebezpieczne jest więc zarówno zjedzenie przez psa czekolady jednorazowo, jak i częste podjadanie mniejszych porcji. Już 250-200 mg/kg masy ciała psa może być dawką śmiertelną. W przypadku zatrucia teobrominą należy działać bardzo szybko.

 • Kawa

Kawa zawiera kofeinę, a ta wspomnianą przy okazji czekolady teobrominę, która, jak już napisaliśmy wcześniej, jest substancją silnie trującą. Aby nie dopuścić do zatrucia teobrominą pies nie może poza kawą pić również herbaty, kakao, coli, czy napojów energetycznych.

 • Ksylitol

W dobie dbania o zdrowe żywienie oraz odchudzania, ksylitol, czyli niskokaloryczny odpowiednik cukru pozyskiwany z kory brzozy, coraz częściej widywany jest w naszych domach. Dobrze jest przechowywać go w miejscu niedostępnym dla Waszego pupila. Zjedzenie ksylitolu przez psa, który jest bardzo szybko wchłaniany przez układ krwionośny, sprawia, że jego trzustka zaczyna produkować dużo insuliny. To może doprowadzić do hipoglikemii, a w konsekwencji do zapaści, a nawet śmierci psa.

 • Kości

Od wielu lat nieodłącznie kojarzone z psami. Kości poddane obróbce termicznej nie powinny być zjadane przez naszych pupili – stanowią one zagrożenia mechaniczne.

Odnośnie surowych kości zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma przeciwwskazań, aby psy gryzły i zjadały takie kości w rozsądnych ilościach, inni natomiast twierdzą, że kość zawsze stanowi zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Inne produkty, których nie powinieneś podawać Twojemu psu

Właściciele czworonogów powinni również zwrócić uwagę na:

 •  szczaw i liście rabarbaru – ze względu na dużą ilość kwasu szczawiowego, który może przyczyniać się do kamicy nerkowej,
 •  niektóre warzywa i owoce, np. nadmiarowe ilości warzyw kapustnych i strączkowych (wzdęcia), cytrusów (wymioty) i wszelkich owoców i warzyw nadmiernie pryskanych pestycydami,
 •  ciasto drożdżowe – drożdże mogą wielokrotnie zwiększyć swoją objętość, co może doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania układu pokarmowego,
 •  alkohol – alkohol jest trujący nawet dla ludzi, nie podawajmy go swoim zwierzętom,
 •  spleśniałe jedzenie – tak jak dla nas jest niebezpieczne i może powodować wiele schorzeń,
 •  grzyby – nawet te nietrujące dla człowieka są trujące dla psa,
 •  sól i inne przyprawy.

Co zrobić w przypadku zatrucia?

Działać spokojnie i szybko. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z przychodnią weterynaryjną. W zależności od tego co i kiedy zjadł pies, zalecenia mogą być różne. Lekarz weterynarii może zasugerować wywołanie wymiotów. Można to zrobić na przykład podając psu roztwór wody i soli kuchennej. Wywoływanie wymiotów jest niewskazane, gdy:

 • przedmiot, który połknął pies jest ostry i może uszkodzić przewód pokarmowy,
 • pies jest nieprzytomny lub w stanie śpiączki,
 • pies zjadł chemiczną substancję nieznanego pochodzenia, żrącą lub pieniącą się,
 • od momentu połknięcia trucizny minęło więcej niż 2 godziny.

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na to, gdzie przechowujemy żywność niebezpieczną dla naszego pupila. Zabezpieczmy te miejsca, szczególnie, gdy wiemy, że nasz pies należy do tych skocznych i ciekawskich.

Właściciele psów powinni również mieć na uwadze to, że pies nie powinien zjadać pokarmów przeznaczonych dla ludzi. Mogą mu one zwyczajnie zaszkodzić. Często zawierają przyprawy, sól czy cukier, które szybko uzależniają zwierzaka, a przy okazji niekorzystnie wpływają na jego przewód pokarmowy.

Psi układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia tego, co my ludzie uważamy za swój przysmak. Jeśli już chcemy urozmaicić psią dietę, udajmy się do sklepu zoologicznego i kupmy przekąski przeznaczone dla zwierząt – aktualnie na rynku jest ich bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila.