Hemilaminektomia - Klinika Teodorowscy

Zabieg hemilaminektomii - operacja kręgosłupa u psów i kotów

Ten zabieg pozwala powrócić do zdrowia zwierzętom, które odczuwają dokuczliwy ból w obrębie kręgosłupa podczas codziennego funkcjonowania. Jest to jedna z metod operacyjnych, która pozwala jednostronnie usunąć blaszkę grzbietową, wyrostki stawowe kręgu i części nasady łuku kręgu.

Klinika Teodorowscy posiada wyspecjalizowaną kadrę w wielu specjalizacjach, także w neurochirurgii, którzy z największą starannością starają się zbadać stan zdrowia zwierzęcia, postawić diagnozę oraz rozpocząć skuteczne leczenie.

Gdy zachowanie Twojego czworonoga zaniepokoiło Cię, masz jakieś wątpliwości i chciałbyś skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykluczyć problemy z kręgosłupem swojego zwierzęcia, skontaktuj się z naszą Kliniką i umów się na wizytę.

Na czym polega zabieg hemilaminektomii oraz co to jest pedikulektomia?

Hemilaminektomia jest to zabieg, który polega na usunięciu bocznej powierzchni łuku kręgu, włącznie z wyrostkiem stawowym.

Dodatkowo, pedikulektomia to najmniej inwazyjna i najmniej destabilizująca technika, która jest zarejestrowana jako metoda dodatkowa w przypadkach wymagających obustronnego podejścia do kanału kręgowego.

Ten zabieg pozwoli zwierzęciu powrócić do pełni sił i codziennego funkcjonowania, bez odczuwania bólu.

Nasza Klinika posiada wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów z zakresu neurochirurgii, którzy profesjonalnie wykonują zabiegi na najwyższej jakości sprzęcie. Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszych usług, które świadczymy dla klientów z całego Śląska, jak i wszystkich innych wojewódźtw w całej Polsce.

Wskazania do wykonania zabiegu hemilaminektomii u psów i kotów

Jeśli zauważysz niepokojące zachowanie u swojego zwierzęcia, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. To kilka zachowań, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies lub kot cierpią i mają problemy z kręgosłupem:

  • niedowład kończyn
  • nietrzymanie moczu i kału
  • ból przy oddawaniu moczu i kału
  • niechęć podczas wchodzenia po schodach
  • silny ból doskwierający podczas codziennego użytkowania w obrębie kręgosłupa
  • niechęć podczas aktywności fizycznej

Widząc takie objawy u swojego czworonoga należy udać się do Kliniki i skorzystać z konsultacji weterynaryjnej. Specjaliści zbiorą wszystkie potrzebne informacje o stanie zdrowia pacjenta, przebadają zwierzę i przedstawią proponowany plan działania, być może będzie to operacja na kręgosłupa, czyli zabieg hemilaminektomii.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu hemilaminektomii?

Gdy zwierzę zakwalifikuje się do zabiegu hemilaminektomii, musimy pamiętać, że trzeba dobrze przygotować się do tej operacji. Pacjent powinien przyjść do Kliniki na umówiony termin operacji na czczo. Bardzo ważne jest, by zwierzę miało ograniczone jedzenie oraz picie przez 12 godzin przed przyjściem do Kliniki – nasi specjaliści przekażą potrzebne informacje już na pierwszej wizycie.

Od razu po wpisaniu się na listę zabiegową, nasza kadra przystępuje do przeprowadzenia badań. Musimy poznać dokładny stan zdrowia psa, czy kota, by móc przeprowadzić skutecznie operację kręgosłupa. Wykonywane są dokładne badania krwi, a także badanie kardiologiczne, dzięki którym będzie wiadomo jak przygotować się na zabieg hemilaminektomii.

Przebieg operacji kręgosłupa – zabieg hemilaminektomii u zwierząt

Zwierzę zakwalifikowane do zabiegu hemilaminektomii zostaje poddane znieczuleniu ogólnemu. Pancjent ułożony jest w pozycji leżącej na brzuchu. Następnie wykwalifikowany specjalista robi nacięcie na skórze czworonoga i przystępuje do rozdzielania mięśni, by dostać się do kręgosłupa zwierzęcia.

Operacja może trwać od 1 godziny do około 3 godzin. Sam zabieg jest bezbolesny, zwierzę poddane jest znieczuleniu ogólnemu, dzięki czemu budzi się już po wykonanym zabiegu i powraca do pełni sił z pomocą naszego personelu.

Zalety zabiegu hemilaminektomii u psów i kotów

Jeśli jesteś ciekawy, jakie atuty kryje ten zabieg, skontaktuj się z naszą Kliniką lub dopytaj o nie na wizycie, nasza kadra chętnie odpowie na wszystkie Państwa pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Przedstawiamy kilka zalet zabiegu hemilaminektomii, docenianych przez naszych specjalistów, jak i klientów:

  • niewielki obszar na którym wykonywana jest operacja,
  • nieuszkodzony wyrostek kolczasty,
  • nieuszkodzona blaszka,
  • gładka powierzchnia jednej strony kanału kręgowego,
  • usunięcie wysuniętego fragmentu krążka przy minimalnej manipulacji rdzeniem kręgowym

Gdy właściciele zabiorą swojego czworonoga do domu po wykonanym zabiegu, zwierzę w dość szybkim czasie odzyskuje siły i zaczyna wracać do swojego codziennego funkcjonowania. Zabieg pozwoli w skuteczny sposób pozbyć się przykrych i dokuczliwych dolegliwości, które wcześniej nie pozwalały na dobre samopoczucie pupila.

Leon, przed zabiegiem neurochirurgicznym w Klinice Teodorowscy

Leon na wizycie kontrolnej, 2 tygodnie po zabiegu hemilaminektomii w Klinice Teodorowscy.

Opieka pooperacyjna psa lub kota po wykonanym zabiegu hemilaminektomii

W pierwszych dwóch dobach po wykonanym zabiegu, pacjent przebywa w Klinice w szpitalu, gdzie personel placówki monitoruje i analizuje sposób oddychania i zachowania zwierzęcia, także pod względem występowania drgawek lub zespołu rozszczelnienia i skrętu żołądka. Podawane mu są leki przeciwbólowe, zazwyczaj opioidy w małych dawkach, używa się płynoterapii podtrzymującej. 

Po 48 - 72 godzinach zazwyczaj pacjent jest wypisywany ze szpitala, gdy lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do opuszczenia Kliniki. Powinno ograniczać się ruch zwierzęciu na co najmniej 2 - 4 tygodnie, dodatkowo przez następne 4 - 8 tygodni zaleca się niedalekie spacery na szelkach. Lekarz prowadzący przekaże dalsze bardziej szczegółowe informacje, by zwierzę mogło jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Rehabilitacja, fizjoterapia zwierzęcia po przeprowadzonym zabiegu hemilaminektomii

W Naszej Klinice Teodorowscy kładziemy także duży nacisk na rehabilitacje, by pomóc zwierzęciu jak najszybciej powrócić do zdrowia. Posiadamy wiele specjalistycznych sprzętów, które pozwolą na szybszą rekonwalescencje po przebytym zabiegu.

W przypadku zabiegu hemilaminektomii, w naszej placówce proponujemy pełny proces rehabilitacji w tym elektroterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie, o które zadba nasz personel. Do każdego pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, bierzemy pod uwagę stan zdrowia oraz aktualną gotowość do podjęcia jakiejkolwiek aktywności.

Dlaczego warto wybrać naszą Klinikę na Śląsku? Nasza kadra

Zgłaszając się do Kliniki Teodorowscy, nasi specjaliści zajmą się Państwa pupilem od razu, gdy zwierzak przekroczy mury naszej placówki i opracują szczegółowy plan leczenia czworonoga. Wykonamy specjalistyczne zabiegi oraz zajmiemy się także całym procesem rekonwalescencji, zapewniając ciągły kontakt lekarski.

Posiadamy wysokiej jakości sprzęt do wykonywania szczegółowych badań, nowoczesne sale operacyjne oraz wykwalifikowanych lekarzy, którzy wykonują swoją pracę z wielkim zaangażowaniem. Ważny jest dla nas rozwój, dlatego ciągle kształcimy się i zdobywamy nową wiedzę, by skutecznie i szybko postawić trafną diagnozę i rozpocząć leczenie, które przyniesie jak najlepsze efekty.

Zabieg hemilaminektomii u psów i kotów - obszar świadczenia usług

Nasi pacjenci są przywożeni z wielu miast w województwie Śląskim, jak i z całej Polski. Między innymi możemy wyróżnić wielu pacjentów z miast takich jak:

Mysłowice, Oświęcim, Pszczyna, Ruda Śląska, Rydułtowy, Rybnik, Skoczów, Tychy, Wodzisław Śląski, Żory, Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Kęty, Knurów, Bieruń , Lędziny, Czechowice-Dziedzice, Gliwice, Imielin i wiele innych miast.

Zapraszamy każdego, kto będzie potrzebował profesjonalnej konsultacji weterynaryjnej.

Koszt zabiegu hemilaminektomii u zwierząt. Cennik

Koszt zabiegu hemilaminektomii u każdego pacjenta może się różnić, ze względu na stan zdrowia oraz stopień zaawansowania choroby, dlatego zachęcamy udać się do naszej placówki i podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu omówić z lekarzem dokładne koszta związane z hospitalizacją.

Opinie klientów, którzy skorzystali z naszych usług w zakresie hemilaminektomii u psów i kotów

Bardzo często, już po krótkim czasie po wykonanym zabiegu hemilaminektomii, klienci, którzy pojawiają się w naszej Klinice na wizycie kontrolnej przekazują, że ich zwierzę czuję się coraz lepiej i szybko powraca do zdrowia. Wiele opinii naszych klientów widnieje na naszej stronie internetowej, ale często kierowane są do nas wiadomości prywatnie o stanie zdrowia pacjentów, a o to jedna z nich:

“(…)Bella czuje sie wyśmienicie i odzyskaliśmy naszego wesołego i rozbawionego pieska. Blizna juz całkowicie zagojona i zaczyna powoli odrastać sierść. Oczywiście musimy cały czas na nią uważać, bo próbuje wszędzie skakać, ale mamy ją pod kontrolą. Jeszcze raz dziękujemy serdecznie za pomoc i przesyłamy serdeczne pozdrowienia całemu personelowi.” – Państwo Wilczkowie

Najczęściej zadawane pytania związane z zabiegiem hemilaminektomii u psów i kotów

Czy zwierzę odczuwa ból po zabiegu hemilaminektomii?

Nie, zwierzęciu po wybudzeniu się ze znieczulenia ogólnego natychmiast podaje się leki przeciwbólowe, by nie odczuwało żadnego bólu i mogło dochodzić do pełni sił w spokojnych i komfortowychy warunkach.

Ile trwa zabieg hemilaminektomii? Po jakim czasie będę mógł odebrać swojego czworonoga z Kliniki?

Sam zabieg trwa od 1 - 3 godzin, natomiast proces wybudzenia oraz dogłębnej obserwacji zachowania i sposobu oddychania zwierzęcia po zabiegu może potrwać nawet do 72 godzin od wykonanej operacji. Gdy lekarz potwierdzi brak przeciwskazań po zabiegu hemilaminektomii, zwierzę będzie gotowe do odbioru ze szpitala w Klinice.

Jaki jest czas oczekiwania na zabieg hemilaminektomii u mojego psa?

Dokładamy wszelkich starań, by każdy pacjent został przyjęty na nasz oddział w jak najkrótszym czasie. By poznać dokładną datę zabiegu, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi lekarzami w celu dokładnego omówienia lub dopytania się na wizycie, na której zwierzę jest kwalifikowane do zabiegu.

Hemilaminektomia
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds