EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Wakacje, ku radości nas wszystkich, zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy z nas od dawna planują swój urlop, inni wybiorą się gdzieś spontanicznie, jeszcze inni chętnie odpoczną w swoim domu. Posiadacze psów poszukają opieki nad swoim pupilem na czas wyjazdu lub zabiorą swoich czworonożnych przyjaciół ze sobą.

Dokumenty, ubrania, kosmetyki, przekąski, leki – są. A co z psem? Czy pamiętamy, aby zabrać dla niego najpotrzebniejsze rzeczy, na przykład apteczkę pierwszej pomocy?

Niezależnie, czy jesteście w domu, czy poza nim, warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ją przy sobie. W artykule podpowiemy co warto mieć w apteczce pierwszej pomocy dla psa, gdzie zaopatrzyć się w niezbędne produkty, jak ocenić, czy nasza pomoc wystarczy, czy konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.

Twojemu psu przydarzył się niespodziewany uraz? Zapisz się na wizytę do naszej kliniki, a jeśli Twój zwierzak jest w stanie zagrożenia życia, przyjedź do nas bez umawiania wizyty.

W jakich sytuacjach może nam się przydać apteczka pierwszej pomocy dla psa?

Prawie w każdym domu znajdziemy półkę, szafkę, pudełko, czy kosmetyczkę z najważniejszymi lekarstwami, środkami opatrunkowymi, termometrem. Tak samo, jak dbamy o siebie i naszych bliskich, aby móc szybko zareagować w sytuacji zdrowotnej lub urazie, tak dobrze jest zadbać o naszego psa i jego bezpieczeństwo.

Nie zawsze przebywamy w miejscu, gdzie gabinet weterynaryjny jest tuż za rogiem. Nie zawsze też każda sytuacja potencjalnie niebezpieczna dla naszego czworonoga wymaga interwencji lekarza.

Czy w domu, czy na spacerze, czy podczas dłuższego wyjazdu, psią apteczkę warto mieć przy sobie, aby w razie potrzeby szybko udzielić pomocy swojemu zwierzakowi.

Odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna zawierać przedmioty, dzięki którym będziemy w stanie zareagować m.in. w następujących sytuacjach:

  • drobne rany,
  • drobne urazy,
  • zaprószenie oczu,
  • wbity kleszcz lub ciało obce,
  • przegrzanie/wychłodzenie,
  • drobne ukąszenia i użądlenia owadów,
  • biegunki.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy

Aby ułatwić kompletowanie apteczki, wyróżniliśmy trzy grupy produktów, które według nas powinny znajdować się w apteczce. Są to:

  1. Narzędzia
  • nożyczki – najlepiej z zaokrąglonymi krawędziami,
  • termometr z elastyczną końcówką – temperaturę mierzymy per rectum stosując lubrykant,
  • rękawiczki jednorazowe – zapewniają bezpieczeństwo psa i właściciela,
  • kleszczołapki/pęseta – aby sprawnie usunąć zauważonego kleszcza, który wbił się w skórę naszego psa,
  • strzykawka,
  • kaganiec – w razie konieczności chwilowego unieruchomienia pyska.
  1. Materiały opatrunkowe
  1. Leki
  • środek odkażający np. Octenisept,
  • sól fizjologiczna – najwygodniej, aby była w ampułkach. Służy do przemywania oczu oraz ran,
  • lek na zatrzymanie biegunki, np. węgiel aktywowany,
  • Tribiotic – maść zapobiegająca rozwojowi zakażeń bakteryjnych,
  • No-Spa – lek rozkurczowy. Nie podawajmy leku bez konsultacji z lekarzem weterynarii,
  • Espumisan – lek na wzdęcia. Tutaj również zalecamy, aby nie podawać go naszemu psu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, które zażywa leki przewlekle, zadbaj o to, aby w apteczce mieć ich zapas.

Gdzie kupić produkty do skompletowania apteczki lub gotową apteczkę?

Na rynku dostępne są gotowe apteczki pierwszej pomocy dla psów. Zanim zdecydujesz się na taki zakup, sprawdź, czy jest wyposażona we wszystko, czego potrzebuje.

My zachęcamy do indywidualnego skompletowania apteczki, najlepiej po skonsultowaniu jej zawartości z lekarzem weterynarii. Część produktów do apteczki dostępna jest w naszym sklepie internetowym teomed.pl.

Decydując się na gotową apteczkę, kupmy ją w miejscu, które zajmuje się sprzedażą tego typu produktów i ma doświadczenie na rynku weterynaryjnym.

Cena apteczki pierwszej pomocy dla psa

Ceny psich apteczek pierwszej pomocy są różne i wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od wyposażenia apteczki.

Kiedy udać się do lekarza weterynarii?

Nie ma konieczności udawania się do lekarza weterynarii w przypadku zauważenia kleszcza, który zdążył się już wbić w skórę naszego psa lub uszkodzenia pazura podczas jego obcinania. Sami za pomocą kleszczołapek lub pęsety jesteśmy w stanie pozbyć się małego intruza (nie zapomnijmy o dezynfekcji miejsca, którym kleszcz się wbił). Krew z lekko zranionego pazura możemy zatamować nadmanganianem potasu.

W poważniejszych przypadkach po udzieleniu pierwszej pomocy warto skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czasami wystarczy konsultacja telefoniczna z przychodnią, aby upewnić się, czy nasze działania wystarczyły, czy jest potrzeba, aby lekarz obejrzał zwierzaka.

Każdorazowo jednak konsultacja z lekarzem weterynarii jest wskazana w przypadku podania leków. Nawet jeśli w apteczce mamy podstawowe leki przeciwbólowe i inne, poradźmy się lekarza jaką dawkę leku podać naszemu zwierzęciu.

Polecamy przed wyjazdem zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca naszego wypoczynku znajduje się najbliższa przychodnia weterynaryjna, zapiszmy na wszelki wypadek numer telefonu placówki. Pozwoli to w razie konieczności na sprawniejsze działanie.

Dodatkowe przydatne produkty

Jest jeszcze kilka produktów, które nie są obligatoryjne, jednak warto rozważyć ich zakup. Są to:

  • maść do łap, np. wazelina – przydatna w mroźne dni, aby zabezpieczyć psie łapy przed uszkodzeniem,
  • opatrunki hydrożelowe – do zastosowania, gdy pies dozna poparzenia,
  • parafina - środek ułatwiający przesuwanie mas kałowych i jelitach,
  • płyn do mycia naczyń – do usunięcia tłustych lub szkodliwych zabrudzeń, aby wyczyścić je zanim pies zrobi to sam,
  • wkłady grzejące lub chłodzące – jeśli wiemy, jak się nimi posługiwać, aby nie zaszkodzić naszemu psu.

Wakacyjna przypominajka

Wybierając się na wyjazd ze swoim psem dobrze jest pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia psa. Jeśli wybierasz się za granicę – konieczny będzie paszport. Więcej na temat transportu zwierząt za granicę znajduje się we wpisie na naszym blogu.

Podsumowanie

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń, które czyhają na naszego czworonoga. Warto zabezpieczyć się i zainwestować w apteczkę pierwszej pomocy dla swojego psa. Miejmy nadzieję, że nie będzie nam potrzebna podczas wyjazdu lub spaceru, a nawet w domu, ale, jak mówi ludowe przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”.