W odpowiedzi na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie ze strony, zarówno lekarzy weterynarii, jak i właścicieli czworonogów, hodowców oraz potencjalnych dawców powstał w Mikołowie Weterynaryjny Bank Krwi.
W odpowiedzi na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie ze strony, zarówno lekarzy weterynarii, jak i właścicieli czworonogów, hodowców oraz potencjalnych dawców powstał w Mikołowie Weterynaryjny Bank Krwi.
Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe, często traktowane przez nas jak członkowie rodziny. Wymagają one specjalnej opieki, a w szczególnych przypadkach także fachowej pomocy weterynaryjnej, łącznie z transfuzją krwi. Transfuzja krwi dla psa, kota jest często konieczna, by ratować życie.
Zalety i znaczenie krwi w terapii wielu dolegliwości i chorób ludzi były znane już od zamierzchłych czasów i stopniowo ewoluowały na czasy nowożytne. W Polsce pełny rozwój świadomości i wiedzy z zakresu krwiodawstwa i krwiolecznictwa w ratowaniu zdrowia i życia początkowo ludzi, a obecnie także zwierząt przypada na ostatnie lata ubiegłego wieku.
Jako że ogromne znaczenie w spopularyzowaniu tej gałęzi medycyny odegrały właśnie zwierzęta (w głównej mierze psy i koty), należy robić wszystko, by i one z owoców tego ogromnego postępu mogły skorzystać. W odpowiedzi na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie ze strony zarówno lekarzy weterynarii jak i właścicieli czworonogów, hodowców oraz potencjalnych dawców powstał w Mikołowie Weterynaryjny Bank Krwi. Bank rozpoczął swą działalność na początku 2006 roku. Jego siedzibą stała się Klinika Weterynaryjna rodziny Teodorowskich.
Bank rozpoczął swą działalność na początku 2006 roku. Otoczona zielenią, usytuowana w sąsiedztwie zabytkowego parku Klinika mieści się niemal w samym centrum Mikołowa, przy ulicy Żwirki i Wigury 5. Dzięki korzystnej lokalizacji Kliniki przy trasach krajowych Katowice – Tychy, Katowice -Wisła czy Wisła – Gliwice, krew i preparaty krwiopochodne dostarczane są pod wskazany adres w wyjątkowo krótkim czasie. Jest to niezwykle ważne w nagłych przypadkach, kiedy to krew jest głównym czynnikiem potrzebnym do ratowania życia.
Twórcą Weterynaryjnego Banku Krwi w Mikołowie, a zarazem popularyzatorem korzyści płynących z zastosowania krwiolecznictwa w medycynie weterynaryjnej jest lek. wet. Piotr Teodorowski. Dba on, by kierowana przez niego placówka spełniała wszelkie światowe standardy w dziedzinie krwiolecznictwa. W ofercie mikołowskiego Weterynaryjnego Banku Krwi znajduje się:
Świadomi właściciele psów i kotów, rozumiejący szlachetną ideę potrzeby ratowania życia innych zwierząt, chętnie zgłaszają się wraz ze swoimi podopiecznymi, aby oddać krew. Lista honorowych dawców szybko się powiększa. Aby dołączyć do elitarnego grona honorowych dawców krwi nasz pupil musi spełniać następujące warunki:
Kot:
Pies:
Zamówienia oraz szczegółowe informacje na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa można uzyskać pod numerem tel. 32 738 40 41.
Bank czynny jest 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Pobranie krwi u psów odbywa się w obecności właścicieli. Pies umieszczany jest na specjalnym stole. Z pomocą właścicieli oraz pomocy medycznej unieruchamia się pacjenta. Następnie lekarz weterynarii zakłada psu stazę, goli sierść nad żyłą szyjną, dezynfekuje miejsce i wkłuwa się do żyły za pomocą specjalnej igły połączonej przez wężyk z workiem. Po pobraniu odpowiedniej ilości krwi należy jeszcze przez chwilę – aż do momentu w którym ustanie krwawienie z miejsca wkłucia – przytrzymać dawcę.
W przypadku kotów pobieranie krwi odbywa się jedynie w obecności lekarza i pomocy medycznej. Pacjent przed pobraniem zostaje poddany sedacji. Procedura samego pobrania przebiega podobnie jak u psów. Po całkowitym wybudzeniu dawcy zostaje on oddany w ręce właściciela.