Neurologia weterynaryjna - Tomografia komputerowa (TK)

 

Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych stosowanych w ortopedii (umożliwia dokładną oceną struktur kostnych i stawów).

 

W neurologii wykorzystywane jest głównie w diagnostyce złamań, dyskopatii, chorób tła zwyrodnieniowego i podczas planowania zabiegów. Ma również szerokie zastosowanie medycynie ogólnej i onkologii, gdzie służy do oceny narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i głowy.

Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym, które znajduje dosyć szerokie zastosowanie – używana jest m. in. do oceny struktur układu nerwowego, kośćca, narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy, czy stawów. Pozwala ono na zobrazowanie poszczególnych okolic ciała w różnych przekrojach, w tym wykrycia procesów patologicznych toczących się na terenie całego ciała. W diagnostyce neurologicznej jest wykorzystywane w sytuacjach wymagających oceny struktur kostnych otaczających tkankę nerwową (m.in. w diagnostyce złamań i przepuklin krążka międzykręgowego).

Badanie tomografem znajduje również zastosowanie w diagnostyce innych schorzeń układu nerwowego (takich jak np. zmiany nowotworowe) i jest często niezbędna w procesie planowania niektórych zabiegów neurochirurgicznych. Pomimo wielu korzyści płynących z opisywanego badania, ma ono też swoje ograniczenia, co sprawia, że może zaistnieć konieczność zastosowania odmiennej techniki obrazowania.

Tomografia Komputerowa (TK)
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds