Ciało obce w żołądku Rokiego

Roki ciało obce

Ciało obce w żołądku Rokiego

Ze szczeniakami jest trochę jak z dziećmi. Nieustannie trzeba pilnować co robią i jakimi przedmiotami się bawią. Niestety odrobina nieuwagi może doprowadzić do poważnych skutków ich zabaw. Patyki, kości, sznurki, piłki i szyszki to chyba top pięć najczęściej spotykanych ciał obcych w  żołądkach naszych pacjentów. Ciało obce zalegające w przewodzie pokarmowym daje najczęściej takie  objawy jak ślinotok, wymioty, czy odkrztuszanie.

Roki ciało obce

Zalegające ciało obce w układzie pokarmowym częściej dotyczy młodych psów niż kotów. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się takie sytuacje w przypadku dorosłych zwierząt, co może wiązać się z dojrzałością psychiczną. Wielu z naszych podopiecznych uwielbia zabawy, czy to na dworze, czy na spacerach. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy z właścicieli zwracał uwagę na to, czym bawią się ich zwierzaki.

Podejrzenie ciała obcego u 3-miesięcznego Rokiego

W tym tygodniu trafił do nas pies Roki. 3-miesięczny szczeniak, w wywiadzie wskazano nocne i poranne wymioty. Pacjenta przyjęto do szpitala, wykonano diagnostykę radiologiczną jamy brzusznej w sedacji – wykonany radiogram nasunął podejrzenie ciała obcego w żołądku. Zdecydowano o wykonaniu endoskopii.

Roki ciało obce

Ciało  obce – usunięcie endoskopowe

W badaniu endoskopowym uwidoczniono obecność ciała obcego zalegającego w żołądku. Za pomocą sondy usunięto zalegającą frotkę (ściągacz) na nadgarstek. Następnie podano kontrast do żołądka w celu potwierdzenia drożności dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Następnego dnia w kontrolnych radiogramach uwidoczniono pasaż kontrastu przez całą długość przewodu pokarmowego – potwierdzono tym samym jego drożność. Pacjenta wypisano do domu z zaleceniami kontroli w naszej klinice.

Roki ciało obcePodczas kontroli w kolejnym dniu stwierdzono bardzo dobre ogólne samopoczucie psa. Właściciele nie zgłaszali żadnych niepokojących objawów.

Poniższy film przedstawia uwidocznione ciało obce podczas endoskopii.
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trzy × jeden =

Umów się na wizytę