EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Poród u psa. W hodowli jest wydarzeniem dokładnie zaplanowanym i wyczekiwanym, ale zdarza się też być zaskoczeniem dla właścicieli czworonogów. Jak rozpoznać jego objawy, co zrobić, by możliwie najlepiej przygotować się do tego wydarzenia, w jaki sposób pomóc podczas porodu swojemu zwierzęciu? O tym wszystkim piszemy w naszym najnowszym artykule.

Jeśli podczas porodu u Twojego pupila wystąpiły komplikacje, przyjedź do naszej kliniki, aby uzyskać pomoc lekarzy weterynarii.

Jak rozpoznać, czy Twój pies jest w ciąży?

Zdarza się, że jesteśmy zaskoczeni faktem, iż nasz pies jest w ciąży. Co prawda na niedługo po zapłodnieniu może wystąpić m.in. spadek energii lub brak apetytu, często jednak pierwsze objawy nie są oczywiste, a co za tym idzie mogą zostać przez nas przeoczone. Typowe zmiany ciążowe są widoczne dopiero po kilku tygodniach ciąży. W tym czasie brzuch zaczyna się zaokrąglać, a sutki stają się ciemniejsze. Jeśli podejrzewamy ciążę, należy udać się do lekarza weterynarii w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń.

W hodowli pokrycie suki jest planowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Gdy podejmiemy już decyzję o nowym miocie, warto udać się do lekarza weterynarii. Podczas wizyty wykonane zostanie badanie kliniczne stanu zdrowia psa wraz z kontrolnym badaniem krwi (glukoza, poziomu progesteronu). Ustalony zostanie również termin pierwszego czy drugiego krycia oraz czas trwania ciąży. Po około 21-24 dniach od krycia wykonujemy pierwsze badanie USG, w którym oceniamy, czy suka jest w ciąży. Podczas tej wizyty omawiamy wraz z właścicielem plan postępowania z psem tj.: odpowiednią suplementację preparatów witaminowo-mineralnych, ważenie psa, kontrolowanie wypływu z dróg rodnych, obrys jamy brzusznej, ogólne zachowanie. Pod koniec trwania ciąży zaleca się dodatkowe termometrowanie pacjenta oraz kontrolowanie obecności wydzieliny w gruczołach mlekowych (stanu klinicznego gruczołu). Dodatkowo zaleca się drugie badanie USG po 42. dniu ciąży. Jest to czas, w którym następuje mineralizacja układu szkieletowego płodu i pełna organogeneza. Czas ten pozwala na ocenę rozwoju płodów oraz ich liczebności. Dodatkowo podczas tej kontroli ocenia się stan kliniczny dróg rodnych oraz gruczołów mlekowych.

Warto pamiętać, że przed planowanym kryciem istnieje możliwość wykonania wymazu z pochwy  tzw. profilu płciowego. Dzięki temu badaniu otrzymamy informację, czy suka nie jest nosicielem chorób tj.: toxoplazmozy, neosporozy, herpeswirozy, brucelozy, mykoplazmy, chlamydii. Dodatkowo można zabezpieczyć psa szczepiąc go dwukrotnie według harmonogramu producenta w okresie ciąży przeciwko herpeswirozie.

Objawy zbliżającego się porodu

Uważna obserwacja naszego pupila pomoże wychwycić pierwsze sygnały zbliżającego się porodu. Jednym z nich jest szukanie ustronnego miejsca i przygotowanie gniazda. Często towarzyszy temu wzmożona nerwowość. Kolejnym symptomem jest obniżająca się temperatura ciała. Zazwyczaj przed porodem temperatura psa wynosi około 37 st. Celsjusza. Rozwiązanie prognozują ponadto pojawienie się wydzieliny z pochwy oraz mleka z sutków.

Jak przygotować się do porodu?

Gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy nadchodzącego porodu, warto przystąpić do przygotowań. Dobrze jest zgromadzić czyste ręczniki, podkłady higieniczne, jałowe rękawiczki, odkażone nożyczki. Jest to również dobry moment na sprawdzenie, do jakiej najbliższej placówki weterynaryjnej powinniśmy się udać w przypadku wystąpienia komplikacji.

Przebieg porodu

Poród u psów składa się zasadniczo z trzech faz. W fazie pierwszej dochodzi do powiększenia kanału rodnego. W tym czasie płody układają się we właściwych pozycjach. Taki stan trwa dość długo – nawet kilkadziesiąt godzin. W tym czasie możemy zaobserwować przyśpieszony oddech, częstsze picie wody oraz wzmożone lizanie krocza.

Faza druga rozpoczyna się, gdy nastąpi pełne rozwarcie i pojawią się skurcze parte. Jest to również czas na odejście wód płodowych. Suka kładzie się na boku i rozpoczyna się wypieranie płodów. Może towarzyszyć mu nierównomierne oddychanie, zdarzają się również wymioty. Szczenięta przychodzą na świat w różnych odstępach czasowych. Jeśli nie przekraczają one dwóch godzin uznaje się, że poród przebiega prawidłowo.

Faza trzecia to wydalanie łożysk, jednak przy większej ilości szczeniąt fazy druga i trzecia występują naprzemiennie. Zazwyczaj od około 5 do 15 minut po urodzeniu szczenięcia następuje wydalenie łożyska.

Poród kończy się, gdy wszystkie szczenięta, łożyska oraz błony płodowe z wodami zostaną wyparte.

Jak pomóc podczas porodu?

Prawidłowy poród u psa powinien przebiegać bez ingerencji człowieka. Jednak odpowiedzialny opiekun powinien przygotować się do tego wydarzenia i być gotowym na każdą ewentualność. Czasami, pomimo prawidłowego przebiegu, suka będzie potrzebowała naszej pomocy. Podczas części porodów może dojść do komplikacji – należy wówczas niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby szybko i skutecznie udzielić pomocy zarówno suce, jak i szczeniakom.

Najlepszą pomocą z naszej strony będzie zapewnienie suce spokoju, dostępu do wody oraz obserwacja. Interwencja jest wskazana dopiero wtedy, gdy widzimy, że urodzenie szczeniaka jest niemożliwe, lub gdy urodzone już szczeniaki są mało żywotne. Odrzucanie szczeniąt przez sukę również jest sytuacją, która będzie wymagała naszego działania. Po urodzeniu szczeniąt suka sama powinna przegryźć pępowinę i zerwać worek owodniowy, a następnie wylizując szczenię pobudzić jego krążenie. Jeśli tego nie zrobi – należy jej w tym pomóc używając w tym celu odkażonych nożyczek i pamiętając o nałożeniu na dłonie jałowych rękawiczek. Czasami z różnych powodów suka nie wylizuje wszystkich swoich szczeniąt. Jest to ważna czynność, ponieważ pobudzane jest wtedy krążenie maluchów. Zdarza się, że trzeba wtedy pomóc poprzez delikatny masaż szczeniaków. Dodatkowo należy skontrolować i oczyścić lusterka nosa, by zapewnić swobodne oddychanie.

Podsumowanie

Poród u zwierzęcia może być dla właściciela wydarzeniem emocjonującym. Warto się do niego przygotować i w miarę możliwości i konieczności pomóc swojemu pupilowi. Dobrze jest zasięgnąć porady lekarza weterynarii, aby wiedzieć jak postępować, gdy poród się zacznie. Jeśli mamy obawy, można również skorzystać z pomocy przychodni weterynaryjnej. Lekarze w niej pracujący na pewno udzielą cennych wskazówek, a gdy zajdzie taka konieczność pomogą w przyjściu szczeniąt na świat.