EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Jak wygladają robaki w kale u kota?

Przed przystąpieniem do leczenia, ważne jest ustalenie, z jakim pasożytem mamy do czynienia. Wśród najczęściej spotykanych u kotów są:

  • Glista kocia: Ten pasożyt zamieszkuje jelito cienkie i swoim wyglądem przypomina biały makaron spaghetti.

  • Tasiemce: Te pasożyty mogą osiągać długość 40-50 cm i rozciągają się w całym układzie pokarmowym, wyglądając jak długie, cienkie nitki.

Koty mogą nie tylko cierpieć z powodu pasożytów, ale również je roznosić. W związku z tym, jedno zarażone zwierzę może stanowić zagrożenie dla wielu innych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja właściciela.

Czy można zarazić się pasożytami od kota?

Choć przypadki takie są rzadkie, istnieje możliwość zarażenia się glistą od kota. Glisty, które bytują w organizmach kotów, mogą wywoływać u ludzi chorobę zwaną toksokarozą. Do zarażenia może dojść, gdy przypadkowo połkniemy jaja glisty, na przykład dotykając zanieczyszczonej gleby lub odchodów zwierzęcia i następnie nie myjąc dokładnie rąk.

Po dostaniu się do naszego organizmu, larwy glisty mogą migrować do różnych tkanek, wywołując poważne choroby. W skrajnych przypadkach larwy mogą przedostać się do oczu, powodując toksokarozę oczną, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę oraz regularne odrobaczanie naszych zwierząt.