EAAGY1MpHxyABO4nDCPWCK7dqHC6LxEyvH1yxYc3996KW6MbFnstXbylLwGaDNUH1WFhbIeWXIpf6TpQOAV7PZB0ozAt5P7xymHFQALIMBbDiL3zNMinZAW0toz2vXtj7K6IUd2JjD1lygFzm07Yo30nZANNrXjHhafwBPBTbzaNFPLDPYDWS5navdnCdeWR0gZDZD

Odrobaczanie kotów to nie tylko sposób na zwalczanie już istniejących pasożytów, ale przede wszystkim kluczowa profilaktyka zapobiegająca zasiedleniu się tych nieproszonych gości w organizmie naszych pupili.

Profilaktyczne odrobaczanie

Odrobaczanie profilaktyczne polega na regularnym podawaniu kotu środków, które zapobiegają zasiedleniu się pasożytów wewnętrznych, takich jak glisty czy tasiemce. 

Regularność odrobaczania: dlaczego to ważne?

Odrobaczanie powinno być regularnie przeprowadzane zarówno u kotów domowych, które nie wychodzą na zewnątrz, jak i u tych, które mają swobodny dostęp do otoczenia. Zwłaszcza koty-łazęgi, które codziennie polują i przemierzają różnorodne tereny, są narażone na zarażenie pasożytami. Dlatego harmonogram odrobaczania może różnić się w zależności od stylu życia Twojego kota.

  • Koty domowe: Nawet jeśli Twój kot nie wychodzi na zewnątrz, może zostać zarażony pasożytami przez kontakt z innymi zwierzętami, surowe mięso i wiele innych.Regularne odrobaczanie pomoże w zapobieganiu potencjalnym infekcjom.

  • Koty wychodzące: Koty, które regularnie przebywają na zewnątrz, są bardziej narażone na kontakt z pasożytami. Mogą zarazić się nimi przez upolowanie i zjedzenie ptaków, gryzoni, czy zanieczyszczonego jedzenia. W przypadku tych kotów, odrobaczanie powinno być przeprowadzane częściej, aby skutecznie zapobiegać i zwalczać infestacje.

Czy można samemu odrobaczyć kota?

Tak, tabletkę na odrobaczenie można podać w domu, jednak wcześniej potrzebna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać lek przystosowany do wagi i schorzeń zwierzęcia.