Zabieg Ostektomii Korekcyjnej

Zabieg Ostektomii korekcyjnej

Jest to zabieg ortopedyczny wykonywany w przypadku deformacji wzrostowej kości promieniowej lub łokciowej. Genezą zaburzeń wzrostu wyżej wymienionych kości są uszkodzenia powstające w obrębie chrząstki wzrostowej u młodych psów i bardzo rzadko u kotów.

W przypadku uszkodzenia chrząstki wzrostowej jednej z kości podramienia, dochodzi do zahamowania jej wzrostu. Jednocześnie cały czas następuje wzrost drugiej kości, co może powodować koślawość stawu nadgarstkowego, niedopasowanie w stawie łokciowym, kulawiznę o różnym stopniu nasilenia, a ostatecznie widoczną deformację kończyny.

Przed zabiegiem zawsze wykonujemy zdjęcia RTG uszkodzonej i zdrowej kończyny a także dokonujemy dokładnych pomiarów.

Sam zabieg polega na wycięciu fragmentu niewzrastającej kości, a następnie autogenicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej, pobranej z okolicy brzusznej w miejscu usuniętego fragmentu kostnego. Dzięki zabiegowi dochodzi do zwolnienia blokady wzrostowej i umożliwienia prawidłowego wzrostu kończyny piersiowej.

Po zabiegu konieczne jest utrzymanie pacjenta w opatrunku ochronnym przez okres około 2 tygodni po zabiegu, a także ograniczenie aktywności i comiesięczne badania kontrolne.

Umów się na wizytę