Ranne zwierzę. Gdzie zgłosić się po pomoc?

klinika-teodorowscy-gdzie-zglosic-ze-zwierze-potrzebuje-pomocy

Ranne zwierzę. Gdzie zgłosić się po pomoc?

Coraz częściej otrzymujemy pytanie, co robić w sytuacji, kiedy znajdujemy ranne zwierzę. A to oznacza, że ich dobro jest ważne dla coraz większej ilości osób. Wychodząc naprzeciw, stworzyliśmy miejsce, w którym znajdziecie najważniejsze informacje, jak postępować w nagłych sytuacjach oraz gdzie je zgłaszać, aby pomóc zwierzęciu. Jeśli znalazłeś ranne lub błąkające się zwierzę, sprawdź listę miejsc, które udzielą pomocy.

Oceń, czy zwierzę potrzebuje pomocy weterynaryjnej

W przypadku, kiedy znajdziesz zwierzę, które prawdopodobnie potrzebuje pomocy, spróbuj ocenić sytuację, zanim wezwiesz odpowiednie służby. Spróbuj z bezpiecznej odległości przyjrzeć się zwierzęciu. Obserwuj, czy oddycha, czy ma problemy z poruszaniem się? Czy reaguje na otoczenie? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zwierzę potrzebuje interwencji specjalisty, zadzwoń po odpowiednią pomoc.

Błąkające się zwierzę domowe

 Często powtarzająca się sytuacja, to znalezienie błąkającego się psa lub kota. Zwykle boimy się podejmować działania, nie wiedząc, w jaki sposób możemy pomóc. Pamiętajmy, że zwierzę może potrzebować specjalistycznej opieki, a dzięki interwencji może odnaleźć swojego właściciela bądź nowy dom.

Jeśli zastanawiacie się, co robić w takiej sytuacji, przekazujemy wskazówki, które pomogą w słusznym działaniu.

 • Postaraj się zaobserwować, jak zachowuje się zwierzę, aby móc wstępnie ocenić jego stan zdrowia. Zwróć uwagę, czy zwierzę posiada widoczne obrażenia, czy ma problemy w poruszaniu się, czy reaguje na otoczenie. Jeśli zauważysz któreś z powyższych, zadzwoń po odpowiednie służby bądź skontaktuj się z naszą kliniką.
 • Jeśli zwierzę nie wykazuje agresywnego zachowania, możesz zawieźć je do kliniki, aby sprawdzić, czy posiada mikroczip. To ułatwi ewentualne poszukiwania właściciela.
 • Możesz sprawdzić, czy zwierzę nie jest poszukiwane w okolicy. Być może pojawiły się ogłoszenia wraz ze zdjęciem poszukiwanego zwierzęcia.
 • Lokalne grupy tematyczne, to bardzo dobre miejsce do wstawienia ogłoszenia o zaginionym zwierzęciu. Możesz również przejrzeć najnowsze wpisy, może ktoś już go szuka.
 • Warto również zadzwonić do Schroniska dla Zwierząt w okolicy, być może ktoś już zgłosił zaginięcie.
 • Zaginięcia zwierząt można zgłaszać na stronie Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE).

Złe traktowanie lub przemoc wobec zwierząt

Jeśli jesteś świadkiem złego traktowania lub przemocy wobec zwierząt, koniecznie zgłoś to odpowiednim służbom. W przypadku przekazania sprawy spróbuj najpierw porozmawiać z właścicielem. Jednak, gdy sytuacja nie uległa zmianie, nie zwlekaj. Zadzwoń na Policję (997) lub skorzystaj z numeru alarmowego 112.

Po czym rozpoznam, że sytuacja wymaga wezwania odpowiednich służb ratunkowych?

Jeśli zauważysz, że:

 • Pies lub inne zwierzę zostało wyrzucone z jadącego samochodu, bądź zostało porzucone w inny sposób,
 • Zwierzę jest trzymane w bardzo ciasnym kojcu, lub jest uwiązane na bardzo krótkim łańcuchu,
 • Nie ma dostępu do świeżej wody i pokarmu,
 • Zwierzę posiada widoczne rany, bądź jest znacznie wychudzone,
 • Pies lub kot przebywa w samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura,
 • Zwierzę zmuszane jest do nadmiernej pracy, w złych warunkach

To znaczy, że jest źle traktowane, a sytuacja wymaga interwencji.

Co ułatwi służbom podjęcie działania?

Zadbaj, aby zgłoszenie zawierało podstawowe informacje o sprawie. Dobrze przekazane zgłoszenie przyśpieszy podjęcie działania. Postaraj się o takie informacje, jak:

 • Dokładny adres zgłoszenia,
 • Opis sytuacji, powód zgłoszenia
 • Dane właściciela, jeśli jest Wam znany
 • Zdjęcie zwierzęcia, jeśli jesteś w stanie takie wykonać
 • Numer kontaktowy do Was, w razie potrzeby ponownego kontaktu.

Potrącone lub martwe zwierzę przy drodze

Znajdujemy potrącone, lub martwe zwierzę przy drodze. Co powinniśmy zrobić? Czy powinniśmy wezwać służby lub udzielić pierwszej pomocy?

W momencie, kiedy znajdujemy zwierzę niedaleko drogi, jest ono prawdopodobnie potrącone lub martwe. Może się zdarzyć, że zwierzę żyje, jednak wskutek doznanych urazów jest nieprzytomne. Postaraj się w takiej sytuacji nieść pomoc. Zadzwoń na policję pod numer 112 lub 997. Jeśli jesteś w stanie, zabezpiecz zwierzę na miejscu wypadku i postaraj się otoczyć je opieką do momentu przyjazdy odpowiednich służb i lekarza weterynarii, który fachowo oceni stan zwierzęcia i udzieli odpowiedniej pomocy. Pamiętaj, żeby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę, że znajdujesz się w obrębie miejsca poruszania się samochodów.

Lista miejsc, do których można zgłaszać sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia zwierząt, w całej Polsce:

 • Straż miejsca i specjalna linia Animal Patrol (986) – w przypadku, kiedy zwierzę jest ranne.
 • Policja (997) – jeśli zwierzę poddawane jest przemocy lub złemu traktowaniu.
 • Straż Pożarna (998) – pomoże, gdy kot utknie na drzewie lub dachu. Pomoc w przypadku uwalniania zwierząt z różnych pułapek.
 • Schronisko dla zwierząt – to również dobry kontakt w przypadku błąkających się zwierząt. Lista schronisk naszej okolicy: Schronisko Bielsko-Biała, Schronisko Bytom, Schronisko Chorzów, Schronisko Cieszyn, Schronisko Częstochowa, Schronisko Gliwice, Schronisko Racibórz, Schronisko Ruda Śląska, Schronisko Rybnik, Schronisko Sosnowiec, Schronisko Tarnowskiego Góry, Schronisko Tychy ,Schronisko Zabrze, Schronisko Żywiec.

Pełna lista schronisk w Polsce dostępna jest na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − 6 =

Umów się na wizytę