Ostre ciało obce w żołądku

Kokos - badanie rtg przed endoskopią

Ostre ciało obce w żołądku

Problem zalegającego ciała obcego w żołądku poruszaliśmy już przy okazji poprzedniego przypadku. Podkreślaliśmy, że ten problem dotyczy głównie młodych zwierząt, zwłaszcza psów. Nasz poprzedni pacjent miał zaledwie 3 miesiące i zalegającą frotkę, ściągacz na nadgarstek, w żołądku. Dzisiejszy przypadek porusza ten sam temat, z tą różnicą, że problemem okazało się ostre ciało obce.

Kokos, 8-miesięczny szczeniak, połknął ostre ciało obce

Pies Kokos (Samoyed), 8-miesięczny szczeniak, w godzinach porannych połknął zszywkę tapicerską. Trafił do naszego szpitala, skierowany z innego ośrodka leczenia zwierząt, na endoskopowe usunięcie ciała obcego.

Kokos - ostre ciało obcePacjenta po przyjęciu skierowano na diagnostykę obrazową. Dzięki badaniu radiologicznemu  potwierdzono obecność cieniującego ciała obcego w żołądku. Zdecydowano o jego endoskopowym usunięciu.

Wykonano badanie endoskopowe, za pomocą którego usunięto ciało obce-zszywkę tapicerską. Ostre przedmioty zwiększają ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego podczas jego usunięcia, dlatego bardzo ważne jest to, aby specjalista dokonujący usunięcia był pewny i doświadczony w tego typu zabiegach.

Kokos - badanie rtg przed endoskopią
Badanie rtg przed endoskopią
Kokos - badanie rtg po endoskopii
Badanie rtg po endoskopii

Po usunięciu zszywki wykonano u Kokosa kontrolnie badanie rtg, na którym nie uwidoczniono obecności innych ciał obcych na terenie przewodu pokarmowego. Pacjent pozostał na hospitalizacji celem dalszej obserwacji jego stanu. Następnego dnia potwierdzono jego ogólne samopoczucie jako bardzo dobre, dzięki czemu  wypisano go z naszej kliniki.
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dziesięć − dwa =

Umów się na wizytę