Pies, najlepszy przyjaciel człowieka, należy do rzędu mięsożernych. Budowa jego ciała, układu pokarmowego, zmysły przystosowane są do polowania i zjadania mięsa.

 

Zęby trzonowe oraz siekacze zostały zredukowane (nie ma potrzeby rozcierania pokarmu), kosztem rozwinięcia mocnych i dużych kłów i łamaczy, służących do rozrywania kawałków pokarmu i łamania kości.

Mikroflora przewodu pokarmowego jest na tyle zredukowana, że psowate mają problem z przyswajaniem pasz pochodzenia roślinnego. Wykazują również większe zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.

Po stronie opiekuna zwierzęcia stoi zaspokajanie jego potrzeb żywieniowych. Nie chodzi tu bezpośrednio o sytość psa, lecz przede wszystkim o zapewnienie pokrycia zapotrzebowania zwierzęcia na składniki pokarmowe tj. białko, energię, witaminy, składniki mineralne. Zapotrzebowanie to zmienia się wraz z okresem fizjologicznym Należy więc zadbać o profilowaną karmę oraz o dodatkowe suplementy diety ( w praktyce wynika, że im tańsza karma, tym więcej suplementów diety podajemy). Przy wyborze karm należy również zwrócić uwagę na skład jakościowy karmy. Pies bowiem powinien, jako mięsożerca, dostawać ok. 50% białka pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, ryby), a resztę zaspokajają białka roślinne.

W temacie karm bytowych należy dodać, że na polskim rynku istnieje cała gama firm specjalizujących się w dietach dla zwierząt.

 

Firmy prześcigają się w opracowywaniu receptur według wieku zwierząt (inne składy ilościowe znajdziemy w karmach dla szczeniąt ras dużych /małych i seniorów), według poszczególnych ras, stanu fizjologicznego (suki w ciąży, sterylizowane, psy kastraty, aktywne psy pracujące), oraz według stanu zdrowia ( karmy weterynaryjne dla cukrzyków, w problemach nerek, chorobach ukł. mięśniowo-szkieletowego).

Taki wybór firm oraz specyfika karm nie powinna nam przysparzać jakichkolwiek kłopotów z ich dobieraniem. Zawsze jednak można poradzić się lekarza weterynarii zajmującego się Waszym pupilem, jaka karma będzie dla niego odpowiednia. Kiedy jednak karmimy zwierzę karmą ‘domową’ pamiętajmy, że nie zaspokaja ona jego zapotrzebowania na witaminy i sole mineralne, i trzeba wspomóc jego organizm dodatkami witaminowymi.

Żywienie suk w okresie ciąży i laktacji (produkcji mleka)
Żywienie szczeniąt
Żywienie psów dorosłych
Żywienie psów pracujących
Żywienie psów starszych

Żywienie suk w okresie ciąży i laktacji (produkcji mleka)

Za okres rozrodu przyjmuje się kilka okresów – krycia, ciąży (ok.63dni) i laktacji (ok. 5-7 tygodni).
Przed kryciem należy sukę przygotować, aby nie była otyła ani zbyt chuda. Można zastosować tzw. flushing – jest to proces karmienia suki kilka dni przed kryciem i po kryciu wzbogaconą dawką energii i białka, co wpływa na podniesienie plenności oraz na prawidłowy proces zagnieżdżania się zarodków w macicy.

Okres ciąży możemy rozbić na dwa podokresy. W pierwszym (pierwsza połowa ciąży) suki żywione są tak jak dotychczas, natomiast w drugim okresie (druga połowa ciąży – od 5 tygodnia) znaczna część zapotrzebowania przekierowana jest na rozwój płodów. Suka przybiera na masie ok. 15-25%, a jej zapotrzebowanie na energię i białko jest do 2 razy większe niż w pierwszym okresie ciąży. Nie zaspokajanie tych potrzeb może prowadzić do śmiertelności szczeniąt lub ich nieprawidłowego wykształcenia.

Po oszczenieniu suka przechodzi okres laktacji trwający 5-7 tygodni. Szczytowa produkcja mleka przypada na okres między 3 a 5 tygodniem laktacji. W okresie laktacji zapotrzebowanie suki zależy od jej masy ciała oraz od liczby szczeniąt (im mniejsza masa suki i więcej szczeniąt, tym zapotrzebowanie wzrasta). W fazie szczytowej laktacji zapotrzebowanie to jest nawet do 4 razy większe od zapotrzebowania w fazie spokoju ( tzw. zapotrzebowania bytowego). Pamiętać więc należy, iż w tym całym okresie dbamy nie tylko o zdrowie naszej suczki ale też o zdrowie i życie przyszłych członków stada.

Żywienie psów dorosłych

Psy dorosłe w zależności od rasy, płci, stanu fizjologicznego, kondycji oraz okrywy włosowej, żywione bywają różnymi karmami.

Posiłki podajemy przeważnie 1 raz dziennie (można 2 razy dziennie). Karmę domową koniecznie wzbogacać trzeba suplementami witaminowymi. Psy o długiej okrywie włosowej przynajmniej 2 razy do roku należy wspomagać preparatami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe, biotynę oraz witaminę E, które wpływają na jakość okrywy włosowej, tempo odrastania włosów podczas linienia oraz na zdrowie skóry zwierzęcia. Psom ras dużych i olbrzymich dobrze jest podawać preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę, która wpływa na obciążane stawy. Zależnie więc od wszystkich czynników, warto głębiej zastanowić się nad prawidłowym żywieniem naszego zwierzęcia.

Żywienie psów pracujących

Zanim podejmiemy temat żywienia psów pracujących należy nadmienić, iż do pracy należy wykorzystywać tylko psy dorosłe, zdrowe, z ukształtowanym w pełni kośćcem oraz układami wewnętrznymi.

Pracą natomiast możemy określić typową pracę przy zaganianiu stada, asystę osób niepełnosprawnych, pracę w patrolach policyjnych, a także pracę w zaprzęgach, łowiectwie i myślistwie lub sporcie (agility, frisbee). Wszystkie wykonywane podczas pracy czynności fizyczne, fizjologiczne, a przede wszystkim stres i zmęczenie, powodują u zwierzęcia potrzebę produkcji takiej ilości energii, aby była ona wystarczająca.

Energia ta przeznaczona jest na zaspokojenie podstawowych czynności fizjologicznych organizmu oraz na dodatkowy wysiłek. Jeżeli będzie jej zbyt mało, odbije się to na efektywności w osiągnięciach naszego pupila. Przy ustalaniu zapotrzebowania na energię musimy wziąć pod uwagę na masę ciała psa, wiek, stan fizjologiczny, wielkość siły potrzebnej do pracy oraz czas jej trwania, a także na temperament psa (psy stabilnie psychicznie i odważne będą potrzebowały mniej energii, natomiast psy strachliwe, w związku z przeżywanym strachem potrzebują większej dawki energii), długość i gęstość okrywy włosowej oraz temperaturę otoczenia, w którym przebywają (pracują).

W dobieraniu pokarmu nie tylko zwracać należy uwagę na energię lecz również na białko (zwłaszcza u psów wykonujących znaczny wysiłek fizyczny, gdyż białko jest przede wszystkim wykorzystywane do regeneracji mięśni).

Poleca się specjalistyczne karmy dla psów aktywnych lub pracujących lub większe dawki białek pochodzenia zwierzęcego w posiłku. Należy też pamiętać o „zużywaniu” się, podczas niektórych profilów prac, nadmiernie obciążonych stawów i powstawaniu tzw. zakwasów w mięśniach zwierzęcia. Stąd potrzeba wspierania ich specjalnymi suplementami diety.

Dostarczanie prawidłowej dawki pokarmowej psom pracującym nie jest jedynym warunkiem zachowania jego dobrostanu – trzeba pamiętać o umiarze w czasie i rodzaju wysiłku, a także o odpowiedniej proporcji pracy i odpoczynku zwierzęcia.

Żywienie psów starszych

Zanim o żywieniu, jeszcze raz należy zastanowić się nad samym pojęciem tytułowym.

Kiedy pies jest w wieku starszym? Kiedy staje się seniorem? Jak w wielu aspektach i starość zależna jest od rasy, płci, kondycji żywieniowej, fizycznej, psychicznej oraz stanu zdrowia i „eksploatacji” psa powodowanej pracą. Przeciętnie przyjmuje się, że psy ras dużych i olbrzymich wchodzą w wiek starczy w wieku 5-6 lat.

Psy raz małych i średnich oraz niektóre duże – w wieku 7-8 lat życia. Dzienna porcja posiłku powinna zawierać wyższą zawartość białka i energii, co rekompensuje niższy poziom trawienia i wchłaniania składników pokarmowych psów starszych. U seniorów zmniejsza się także stopień aktywności ruchowej, tempo przemiany materii, perystaltyka jelit, słabsze wydzielanie enzymów trawiennych. Wzrasta natomiast długość i częstość snu, częstość oddawania moczu, zaczynają wypadać zęby, a wzrok i słuch słabnie.

Pojawiają się także zaburzenia w krążeniu krwi, pracy narządów wewnętrznych, problemy z aparatem ruchu, a także zmiany nastroju (nerwowość / apatia). Poza odpowiednim bilansowaniem lub podawaniem specjalnych karm dla seniorów, należy zastanowić się jeszcze nad dodatkowym podaniem suplementów diety dla starszych zwierząt. Zawierają one oprócz mikro i makro elementów, substancje tj. wielonienasycone kwasy tłuszczowe (Omega 3 i 6), biotynę, żeń-szeń, wyciągi z ziół, z buraka cukrowego lub profilowanych substancji leczniczych o działaniu psychostymulującym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiepokojące objawy
Następny artykułŻywienie kotów