Miłość do zwierząt rodzi się już w dzieciństwie – to dzieci najczęściej namawiają rodziców do zakupu lub przygarnięcia zwierzaka.

Jednak zdarza się, że gdy uroczy szczeniaczek lub puchowy kotek dorosną, to przestają być obiektem ich zainteresowania. Niestety, także wielu dorosłych nie dojrzało do tego, aby wziąć odpowiedzialność za oswojone zwierzę.

Dlatego przyłączamy się do wszelkich działań edukacyjnych mających na celu przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości humanitarnych oraz kształtowanie postawy otwartości i wrażliwości na los zwierząt.

Podczas spotkań z przedszkolakami opowiadamy im: jak należy odpowiedzialnie opiekować się zwierzęciem, co oznacza i czemu służy profilaktyka, jak rozumieć „mowę” zwierząt, czym zajmują się psy pracujące itp.

Kładziemy nacisk na bezpieczne obcowanie dzieci ze zwierzętami oraz na kształtowanie odpowiedzialnej postawy w opiece nad czworonożnymi przyjaciółmi.

Ważnym elementem spotkań jest prezentacja właściwego zachowania się wobec zwierząt agresywnych (zapobieganie dotkliwym skutkom pogryzień przez psy).

Młodzież gimnazjalną, zainteresowaną zawodami związanymi z opieką nad zwierzętami (np. lekarz weterynarii, technik weterynarii, zootechnik, technik hodowca koni itp.), planującą swoją „ścieżkę kariery” (szkołę ponadgimnazjalną, studia, pracę) interesuje z kolei to, jakie predyspozycje fizyczne i psychiczne wymagane są w tych zawodach, jakie są praktyczne aspekty pracy ze zwierzętami oraz gdzie można zdobyć wykształcenie w wybranym kierunku.

 

Lekarz wterynarii – zawód dla odpornych i wrażliwych zarazem.
Rozmiar : 4 MB