Badanie echokardiograficzne zwierząt

Badanie echokardiograficzne częściej znane jest pod nazwami echo serca lub USG serca. Jest to podstawowe badanie diagnostyki obrazowej stosowane w kardiologii zwierząt.

Aby w pełni ocenić narządy klatki piersiowej poza echem serca wykonuje się również badanie RTG oraz EKG.

Klinika Teodorowscy umożliwia wykonanie pełnej diagnostyki kardiologicznej w jednym miejscu, co jest wygodne dla badanego zwierzęcia oraz jego właścicieli. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem służącym do diagnostyki obrazowej, który jest obsługiwany przez nasz wykwalifikowany personel medyczny.

Chcesz skonsultować problemy serca Twojego psa lub kota ze specjalistą lub przeprowadzić u pupila diagnostykę kardiologiczną? Już dziś umów się na wizytę w naszej klinice.

Czym jest badanie echokardiograficzne

Badanie echokardiograficzne to nic innego jak USG serca. Jest to badanie obrazowe serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Metoda ta pozwala nam na obejrzenie serca – jego komór, przedsionków i zastawek podczas pracy oraz zmierzenie szerokości ścian i komór serca, a także ocenę przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń krwionośnych (aorta, żyły główne, tętnica i żyły płucne) oraz naczyń wieńcowych. Informacje te uzyskuje się dzięki zastosowaniu różnych systemów echokardiograficznych (echokardiografia jedno-, dwuwymiarowa, dopplerowska). Echo pozwala również na zdiagnozowanie wad wrodzonych. Obecnie jest najważniejszą metodą diagnostyczną w rozpoznaniu chorób serca u psów i kotów.

Przebieg badania echokardiograficznego u zwierząt – psów i kotów

Badanie echokardiograficzne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, siedzącej bądź stojącej. Najczęściej lekarz przeprowadzający badanie goli okolicę, w której będzie przykładana głowica aparatu. Następnie nakłada specjalny żel i rozpoczyna badanie.

Aby uzyskać dokładny obraz głowica przykładana jest w obrębie trzeciej – piątej przestrzeni międzyżebrowej po prawej i lewej stronie klatki piersiowej na wysokości łokcia. Obraz przekazywany z głowicy widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora aparatu, co pozwala na obserwację pracy serca oraz ocenę jego budowy.

Po zapisie zdjęć lekarz dokonuje wszystkich niezbędnych pomiarów oraz przeprowadza ich analizę, którą przedstawia właścicielom pacjenta.

Wskazania do przeprowadzenia USG serca u psów i kotów

Badanie echo zaleca się w przypadku, gdy u pacjenta stwierdzono szmer nad sercem bądź występuje u niego nieregularne tętno. Ponadto badanie to jest wskazane jeśli RTG klatki piersiowej wskaże nieprawidłowości w obrębie kształtu i wielkości serca. Kolejnym wskazaniem są objawy wykazywane przez pacjentów – psy lub koty, sugerujące chorobę serca.

Dodatkowo zaleca się wykonanie badanie echokardiograficznego u pacjentów geriatrycznych, u kotów i psów należących do ras predysponowanych do chorób serca, przed planowanym znieczuleniem oraz w celach kontrolnych u zwierząt ze stwierdzoną chorobą serca.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia USG serca u zwierząt

Jak wspominaliśmy wcześniej, badanie echokardiograficzne jest badaniem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym. Nie ma więc przeciwwskazań do przeprowadzenia USG serca u kotów i psów.

Przygotowanie do badania echokardiograficznego

Podobnie jak w przypadku EKG serca, zwierzę przed przeprowadzeniem badania nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzięki temu kot, czy pies nie jest narażony na niepotrzebny dodatkowy stres.

Rasy psów predysponowane do chorób serca

Istnieją rasy psów szczególnie narażone na schorzenia serca. Wymagają one regularnych kontroli kardiologicznych zgodnie z zaleceniami lekarza.

Częstą występującą u psów chorobą serca jest zwyrodnienie zastawki dwudzielnej (endokardioza) pojawiające się u starszych psów małych ras, np. maltańczyków, Cavalier Kings Charles spanieli, yorkshire terrierów, pudli miniaturowych, shitz tzu, pekińczyków oraz małych psów wielorasowych.

Choroba polega na tym, że na płatkach zastawki odkładają się glikopolisacharydy, które powodują, że zastawka nie jest elastyczna – sztywnieje, co z kolei skutkuje ich niedomykalnością. W efekcie krew cofa się z komory do przedsionka.

Rasy kotów predysponowane do chorób serca

U kotów najczęstszą chorobą serca jest kardiomiopatia przerostowa. Występuję ona u około 5-10% tych zwierząt.

Rasy predysponowane do kardiomiopatii przerostowej to m.in.: maine coon, sfinks. ragdoll, norweski leśny, brytyjski, bengalski, pers, sfinks, syjamski. Choroba ta może pojawić się również u kotów europejskich, czyli popularnych dachowców.

Kardiomiopatia przerostowa to choroba polegająca na pogrubieniu się ściany lewej komory serca, co skutkuje zmniejszeniem jej światła. Zwiększanie się grubości ściany sprawia, że mięsień sercowy staje się coraz bardziej sztywny, a to z kolei wpływa negatywnie na napełnienie się serca krwią. Jednocześnie krew może cofać się do lewego powiększonego przedsionka. Chorobie często towarzyszy tworzenie się zakrzepów w ścianie lewego przedsionka, a następnie do ich odrywania się i wędrówki w kierunku jamy brzusznej. Konsekwencją przemieszczania się zakrzepów jest blokowanie światła naczyń krwionośnych, np. naczyń doprowadzających krew do kończyn tylnych. Kot może wówczas nagle dostać paraliżu tylnych nóg.

Choroba nie jest uleczalna, jednak wczesne jej wykrycie, a następnie regularne badania okresowe, stała współpraca z lekarzem weterynarii oraz przyjmowanie leków mogą wydłużyć życie kota nawet o kilka lat.

Badanie echokardiograficzne – cennik

W celu uzyskania informacji o kosztach badania USG serca oraz innych badań przeprowadzanych w naszej klinice, np. tomografii rezonansu magnetycznego, endoskopii, badania słuchu BAER prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z recepcją naszej kliniki.

USG serca – obszar świadczenia usług

Z usług Kliniki Teodorowscy korzysta wielu pacjentów z całej Polski i zagranicy. Często naszymi pacjentami są zwierzęta z miejscowości takich jak: Jaworzno, Gliwice, Tychy, Rybnik, Żory, Lędziny, Bielsko-Biała, Bieruń, Oświęcim, Czechowice-Dziedzice, Skoczów, Imielin, Kęty, Knurów, Mysłowice, Pszczyna, Ruda Śląska, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Katowice.

Nasza kadra

W Klinice Teodorowscy pracuje zespół profesjonalistów, który z wielką empatią podchodzi do każdego pacjenta. Dbamy o poszerzanie specjalistycznej wiedzy, dlatego nasi lekarze biorą udział w specjalistycznych szkoleniach oraz konferencjach.

Dlaczego warto wybrać Klinikę Teodorowscy

Pracownicy naszej kliniki to lekarze, którzy w swojej pracy kierują się dobrem czworonożnych pacjentów. Ponadto wciąż poszerzają swoje kompetencje, uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Klinika Teodorowscy jest nowoczesną placówką wyposażoną w wysokiej jakości aparaturę medyczną.

Do leczenia naszych pacjentów podchodzimy kompleksowo. Posiadamy aparaturę diagnostyczną, przeprowadzamy skomplikowane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne. Nasi rehabilitanci pomagają dobrać indywidualny rodzaj rehabilitacji psów i kotów będących pacjentami pooperacyjnymi oraz zwierząt z innymi problemami narządu ruchu.

Jesteśmy placówką, w której funkcjonuje Weterynaryjny Bank Krwi. Prowadzimy hotel dla zwierząt oraz salon groomerski i pielęgnacyjny dla kotów i psów.

Opinie klientów, którzy korzystali z usługi badania echokardiograficznego w naszej klinice

Jesteśmy doceniani przez naszych klientów za profesjonalizm i fachową pomoc. Potwierdzeniem niech będzie komentarz jednego z opiekunów naszego pacjenta: „Polecam gorąco! Bardzo profesjonalny i świetnie wyposażony szpital z niesamowitym personelem. Jasne i klarowne informacje, pasja do weterynarii i świetna obsługa.”.

Podsumowanie

Badanie echokardiograficzne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w kardiologii zwierząt. Pozwala ono na dokładną diagnozę ewentualnych nieprawidłowości w budowie serca oraz naczyń wieńcowych. Co istotne badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne dla badanych zwierząt. Najczęściej badane są koty i psy, w których występuje ryzyko chorób serca, zwierzęta leczące się kardiologicznie oraz pacjenci geriatryczni.

Echo serca – najczęściej zadawane pytania

Czy badanie echokardiograficzne jest bolesne dla mojego zwierzęcia?

Nie. USG serca jest badaniem bezbolesnym.

Czy na wykonanie badania echokardiograficznego muszę się wcześniej umówić?

Tak, zalecamy wcześniejsze umówienie się na zaplanowaną wizytę z kotem lub psem. Zwierzęta znajdujące się w stanie zagrożenia życia są przyjmowane w naszej klinice bez kolejki.

Jak mam przygotować swoje zwierzę do echa serca?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania zwierzęcia.

Echokardiografia
Strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Informacja


Z przyczyn technicznych wizyty dyżurne w Klinice w Mikołowie do godziny 24.00

This will close in 0 seconds